avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate ciugolialacramioara

Activitate ciugolialacramioara

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti daca un student care se angajeaza poate cumula pensia de urmas impreuna cu salariul? Mentionez ca pentru venituri salariale incasate se retin si se platesc taxe la sistemul asiguratoriu de stat si este student in forma de invatamint cu frecventa.
Răspuns la discuția Spatii comune
Si daca acest vecin care este o persoana foarte dificila , el nu este de acord niciodata cu cheltuielile comune, ce putem faace , deoarece vecinul de la parter este de acord sa taie teava el racordandu-se separat direct din conducta principala si cea care v-a avea de suferit voi fi eu, deoarece voi ramane fara apa la baie. Unde ne putem adresa , nu as dori sa ajungem in instanta.
Discuție Spatii comune
Locuiesc intr-un bloc la etajul 4 , baia de servici are coloana separata de alimentare/scurgere pe care o folosesc doar eu si vecinul de la parter celelalte etaje avand alta coloana de alimentare/ scurgere. De mai bine de o luna de zile s-a spart una dintre tevi de pe coloana folosita de mine si vecinul de la parter undeva intre etajul 2 si 1. Problema este ca vecinul de la etajul 2 nu vrea sa permita accesul la el in apartament ca sa fie reparata aceasta defectiune, spune ca el nu are nevoie de aceea teava si sa taiem aceea teava. Vecinul de la parter care este disperat ca de o luna de zile ii curge apa pe pereti , a chemat politia care cred ca in necunostiinta de cauza a fost de acord cu vecinul de la etajul 2, adica sa taiem teava si ne refam instalatia in casa de la cealalta baie, lucru care mie mi se pare absurd si nu sunt de acord . Va rog sa-mi dati un sfat , deoarece presedintele de asociatie spune ca nu are nici o putere , as vrea sa stiu ce solutii am.
Răspuns la discuția Perioada preaviz
Multumesc,
Eu i-am trimis o convocare pentru a rezolva problema, in care am scris ca figureaza absent nemotivat din data de...... si l-am convocat in data de 15.01 ( m-am asigurat ca ajunge scrisoarea si are timp sa vina la sediu sa clarifice situatia).In caz de neprezentare ii desfac contractul de munca cu data de 16.01 cand se incheie perioada de preaviz si il trec absent nemotivat ?
Va rog sa-mi spuneti daca in perioada de preaviz este obligatoriu sa se lucreze cele 20 de zile de preaviz. Am un angajat care si-a dat demisia conf art.81 din Codul Muncii cu 20 de zile de preaviz si a venit la lucru doar 8 zile , dupa care nu a mai venit, ce s-a fac in acest caz.
Daca ii veti da in judecata sigur veti castiga si eu am avut o astfel de problema si mi-am recuperat banii , deoarece tatal dvs nu suferea de cancer atunci cand a facut imprumutul iar el nu a murit din cauza diabetului sau a hipertensiunii.
asta inseamna ca nu are cum sa-mi impuna mie plata acelei situatii de lucrari, mai ales ca aceea situatie nu este semnata ??
buna ziua,
In data de 15.10.2013 am primit o situatie de lucrari pe care am dat un nr. de inregistrare, nu am semnata nimic doar am dat un nr. de inregistrare. Seful meu nu s-a inteles cu cel care ne-a trimis aceea situatie de lucrari si a refuzat semnarea ei. Prestatorul care a adus aceea situatie a zis ca nu conteaza ca nu o accepta ptr ca el are nr. de inregistrare ceea ce inseamna ca seful meu este bun de plata, in acest caz am fost mustrata ca am dat acel nr. de inregistrare si ca sunt buna de plata. Din cate stiu eu acel nr. de inregistrare nu inseamna decat ca am primit un document nu ca a si fost acceptat si bun de plata. Va rog mult sa-mi dati un raspuns.