avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate ACHIM

Activitate ACHIM

Cu scuzele de rigoare ,ce se intampla cu orele prestate Sambata si Duminica ? Dar cu orele de noapte caeu am fost prezent de la ora 16 pana in ziua urmatoare la 07 ?
Sunt pensionar. Ca sa-mi rotunjesc veniturile , m-am angajat cu contract de munca la o firma ca si paznic.Contractul stipula un salariu minim pe economie de 3000 lei brut la 160 ore lucrate.Cu toate ca ,conform raportului pe care il intocmeam la iesirea din tura,orele lucrate insumau 270 de ore,la care ar fi trebuit adaugat sporul de noapte si zilele de Sambata ,sau Duminica ,alternativ, nu primeam pe statul de plata 2222 lei.La intrebarea mea de ce nu primesc toti banii care mi se cuvin mi s-a raspuns fie ca nu sunt bani ,fie ca salarul ar fi depasit venitul agentilor de vanzari.
Colaborez cu o firma din Polonia.Aceasta achizitioneaza materia prima care mi-o vinde mie din Muntenegru.
ca sa pot vamui aceasta marfa trebuie sa platesc TVA in vama.
Ca sa pot vamui aceasta marfa in numele firmei din Polonia trebuie sa fiu obligatoriu reprezentant fiscal al acestei firme in Romania,pt a putea achita TVA-ul aferent?
sau pot achita acest TVA si ca persoana imputernicita de firma din Polonia,ptr. ca in vama mi s-a spus ca numai reprezentantul fiscal poate face treaba asta.Asta ar presupune infiintarea unei firme noi in Romania?
Alte umblete , asteptari, etc.
Răspuns la discuția concediu pre si post natal
Problema se pune ca la un moment dat fiica mea fiind intrebata care este situatia ei in acea perioada a transmis ca este pe boala,apoi avand ceva probleme cu sarcina ,care-i interziceau orice deplasare,a uitat sa solicite medicului concediu retroactiv, acesta acordadu-i foaia de boala in continuare
Fiica mea a incheiat cei 2 ani pt.cresterea copilului pe 15-august-2009.la acea data era deja insarcinata in luna a7a, cu al doilea copil.Pentru perioada 16-31 August 2009,a uitat sa-si ridice certificatul de maternitate(foaia de boala) de la medicul de familie.La cateva luni dupa aceea,la sesizarea secretarei din institutia unde era angajata,a incercat sa obtina retroactiv acel certificat,dar medicul a refuzat eliberarea lui.Stiind ca are totusi dreptul la 126 zile concediu pre si post natal, va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru acoperirea legala pt.perioada 16-31 August #-o