avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pre si post natal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pre si post natal

Fiica mea a incheiat cei 2 ani pt.cresterea copilului pe 15-august-2009.la acea data era deja insarcinata in luna a7a, cu al doilea copil.Pentru perioada 16-31 August 2009,a uitat sa-si ridice certificatul de maternitate(foaia de boala) de la medicul de familie.La cateva luni dupa aceea,la sesizarea secretarei din institutia unde era angajata,a incercat sa obtina retroactiv acel certificat,dar medicul a refuzat eliberarea lui.Stiind ca are totusi dreptul la 126 zile concediu pre si post natal, va rog sa-mi spuneti ce se poate face pentru acoperirea legala pt.perioada 16-31 August #-o
Ultima modificare: Sâmbătă, 13 Februarie 2010
ACHIM, utilizator
Cel mai recent răspuns: ACHIM , utilizator 10:21, 13 Februarie 2010
se poate ca firma unde a lucrat sa o treaca pe stat ca si perioada lucrata.(16-31august)
doamna poata face cerere de reprimire la lucru cu data de 16 august iar din 01 septembrie poate aduce concediile medicale
Problema se pune ca la un moment dat fiica mea fiind intrebata care este situatia ei in acea perioada a transmis ca este pe boala,apoi avand ceva probleme cu sarcina ,care-i interziceau orice deplasare,a uitat sa solicite medicului concediu retroactiv, acesta acordadu-i foaia de boala in continuare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie de somaj? NCorina NCorina Data angajari 13 octombrie 2008 Data incetari raporturilor de munca sau serviciu 13 aprilie 2010 conform art 56 lit J Perioade pentru care raporturile de ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, crestere a copilului NAndreeaM NAndreeaM Buna ziua! Sunt profesor titular din 2009, dar momentan in concediu fara plata pana la 31august 2013 . Sunt insarcinata in 2 luni si as vrea sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)
Conditii obtinere indemnizatie copil roxxanna roxxanna Am si eu cateva nelamuriri referitoare la obtinerea indemnizatiei pentru copil. Am citit discutiile de pe acest forum dar tot nu am ceva clarificat: Am fost ... (vezi toată discuția)