avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate jlvera

Activitate jlvera

draftacristi, adydeac

sunt niste probleme:
1. conducta de gaze este foarte buna, facuta de profesionisti si verificata de engie, sansa de a veni niste amatori "acreditati" si de a o strica exista. deci mai bine ar lasa-o asa cum este.

2. detectorul nu costa 350 de lei, ci, conform celor de la engie, este 250 lei / luna timp de 3 luni, adica mai mult decat contractul de service pentru centrala / 2 ani !!!

firmele pirat acreditate de ANRE cer mai putin, insa mai putin inseamna si mai prost.
daca nu vrei sa risti prea tare sa sara in aer, trebuie sa lucrezi cu engie.

3. din punctul meu de vedere acest detector este absolut inutil. se puteau gasi metode mai elegante de a fura banii din buzunarul n0stru. de ex. a mari pretul / m3 de gaz si a imparti prada cu ANRE, insa ANRE par veniti din gaura neagra a comunismului.
D-le Popa Gheorghe, mesajul mi l-ati adresat mie?

Este tarziu si nu mai pot citi acum, insa din cate am citit, inclusiv aici pe forum, suntem obligati sa ne punem detectoare toti cei care avem gaze in casa si geamuri de termopan cu grosimea mai mare de 4 mm. Asa este?

Va rog sa ma scuzati ca nu am citit linkul pe care mi l-ati dat, Il voi citi maine dimineata. Multumesc mult!
Răspuns la discuția detectoare gaz obligatorii
eu am aterizat mai tarziu.
de ce a disparut informarea ANRE?
"Această pagină nu există sau nu este disponibilă în acest moment"
Mi-a venit si mie randul cu detectorul.
Nici nu stiam ce-i ala, pana ieri, cand un nene pe care scria "Engie", a venit si a zis ca nu am detector si ca sa cumpar in rate de 350 lei / luna, timp de 3 luni consecutiv, adica vreo 1100 lei, plus revizia probabil ca ma duce pe la 1200 lei!!!

Am dat tetefon la Engie, iar o fatuca de acolo mi-a zis ca ei nu au trimis pe nimeni, ca o fi vreunul de la vreo firma care abuzeaza de numele Engie.

Lasand hilarul discutiei cu domnisoara din telefon, problema de dreptate, corectitudine si, daca vreti, de siguranta pe care o tot bagati in fatza, este urmatoarea:

Cei care sunt alergati sa-si puna detectoare de gaze sunt cei care au centrala, pentru ca au contract individual, Ceilalti care sunt pe radet cu incalzirea, nu si-au pus niciun detector,

Iar legea inteleg ca obliga pe toata lumea care are gaze in casa si termopan, sa isi puna detector.

Pana nu se va pune la toata lumea, nu vad cum Engie sa imi opreasca doar mie gazele, pentru ca o sa arat cu degetul la vecinul care nu are centrala si nici detector, insa are aragaz in casa, ca si mine.

Iar daca eu imi pun detector, iar vecinul nu, tot sarim in aer, de la vecinul, corect?

Ca sa nu mai spun ca exista si portite de scapare de detector cu geamul mai subtire de 4 mm etc.

Deci au toti detector sau nu au? Daca vecinul are alzheimer si da foc, dar, conform legii, nu e obligat sa-si puna detector? (conform portitelor de scapare) cum e?

Daca e lege, sa fie pentru toti.
Engie care nu vor sa-si piarda clientii, par oarecum cooperanti in a amana punerea acestor dracii care costa enorm!

De aceea nu inteleg zelul unora de a incerca sa ne convinga ca suntem mai siguri cu acele dracii inutile in casa, pe care, fie vorba intre noi, majoritatea si le scot din priza, ca sa nu inceapa sa urle de la te miri ce: fum de tigara etc.

Daca cineva chiar crede ca aceste dracii au vreun folos, eu zic sa studiem niste statistici si sa vedem daca au salvat pe cineva aceste dracii, sau mai degraba doar au umflat buzunarele celor de la ANRE.
Buna ziua,
Va rog lamuriti-ma si pe mine in legatura cu urmatoarea situatie:

1) Eu sunt nud proprietar. Tatal meu este uzufructuar.
2) Pot inchiea un act prin care, daca eu decedez inaintea tatalui meu, el sa nu poata incheia un contract de ingrijire cu o terta persoana, in schimbul apartamentului?
Concret, as dori ca, dupa decesul meu, acest apartament sa ramana al tatalui meu pana la moartea lui, iar dupa decesul tatalui, apartamentul sa fie preluat automat de catre stat.
Cum se poate incheia un asemenea act?
3) Aceasta "nuda proprietate" nu imi da niciun fel de drept testamentar?
4) Mentionez ca nu exista mostenitori directi, ci doar straini care vor sa il pacaleasca pe tatal meu, care are probleme mintale in urma unui AVC.
5) Eu nu am luat tutela asupra tatalui meu si refuz acest lucru.
6) Banuiesc ca prin tutela se poate obtine anularea dreptului de semnatura al tatalui meu. Cum altfel se mai poate anula dreptul tatalui meu la semnatura?
8) Daca tatal meu nu ar mai avea drept de semnatura, ar mai putea incheia vreun contract dupa decesul meu?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Anulare Casatorie!
claudia25, da, a dat spaga.
femeia tatalui meu a spaguit politia, se pare.
totul e spaga in aceasta tara, si legi care sa favorizeze spaga, bineinteles.
infractorul castiga intotdeauna, pentru ca el este cel care da spaga, fiind cel vinovat.
cei cinstiti pierd, din moment ce nu pot da spaga, de teama ca vor fi acuzati ca mint.

cat despre documente, si eu am din spitalul militar o gramada de documente unde scrie negru pe alb ca tata e terminat. chem politia sa il scoata de la ea din casa, iar politia spune ca el "se simte bine acolo" si pleaca.

o tara in care iti este frica sa traiesti. daca stiam mai din timp aceste amanunte, mi-as fi dat mai mult interesul ca sa plec de aici, dar acum, la varsta pe care o am, e greu sa ma mai primeasca cineva la munca in vest.

cat despre tatal meu care face figurile astea cu mine, am si eu ceva sa il intreb: de ce a facut copil? ca sa-si bata joc de el?
daca tata imi ataca actul de v-c cu uzufruct, se va trezi in instanta, acuzat chiar de cate mine, si nu ca e bolnav, ca hau, ca bau, ci pentru ca depune marturie mincinoasa. nu ca as castiga, ca cel cinstit intotdeauna pierde, dar ca sa vada si el cum e sa fii atacat, ca de 8 luni eu l-am salvat si l-am ingrijit, iar el a fugit inapoi la amanta care i-a dat in cap si ma ameninta ca "nu imi va lasa nimic". penibil!
Răspuns la discuția Anulare Casatorie!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Irina Pricop, ma bag si eu in vorba ca mararul, dar!
Nu este de niciun bun simt sa abuzezi de un om batran si bolnav. Acea femeie este o profitoare care i-a mancat domnului cu pricina, timp de 10 ani banii si a pandit un moment de slabiciune in care dumnealui sa semneze actul de casatorie.
Nu mai justificati cu tot felul de argumente asa-zis legale, o situatie evidenta de furt.
Femeia NU merita nimic.
Si eu sunt in aceeasi situatie, tot cu o astfel de prostituata care pretinde ca l-a ingrijit pe tatal meu, in timp ce el manca biscuiti cu apa, ca la carcera, pentru a-i cumpara ei case si masini.
Batranii sunt slabi, ca asa sunt ei, iar legile sunt aiurea facute.
Cum sa mosteneasca 1/4 din avere dupa o noapte de giugiuleala?
Trebuia legea sa stea in forma "bunurile facute in timpul casatoriei". Acea femeie nu a contribuit cu nimic la niciun bun, sa fim seriosi, ca si aceasta cu care ma lupt eu de 8 luni de zile.
trebuie sa fac un update, sper sa imi raspunda cineva, daca sunteti amabili sa va mai consumati din timpul dvs.

tata nu-si recunoaste propria camera (asta era starea lui de sanatate, inainte de a-l lua amanta la ea). el a avut AVC hemoragic, nu ischemic.

ea, prin vocea lui din telefon, care repeta ca o maimuta ceea ce i se dicteaza, imi cere nu numai cardul lui de pensie, ci si un alt card, pe care tatal meu a avut niste economii, pe care i le-am trecut eu in alta banca, pentru a i le salva pentru zilele grele care vor veni.

1. pot fi amendata ca i-am tinut eu cardurile aprox. o luna? (in acest rastimp nu m-am atins de banii lui)
2. are ceva daca banii pe care i-a avut in acel cont ii dau inapoi pe alt cont? nu stiu codul lui IBAN, deci nu cred ca ii mai pot transfera inapoi pe acelasi cont.
3. amanta ii poate fura partea lui din casa? (revin la desfacerea uzufructului, el nu mai sta la mine de o luna, si ma poate acuza ca l-am dat afara din casa).
4. cum fac sa ii dau cardurile si sa am dovada ca i le-am dat? (notarii nu se baga, si e normal).
5. E bine sa ii dau cardurile sau nu? am vreo responsabilitate ca i-am dat eu cardurile pe mana in conditiile in care el este bolnav?
6. nu ma intereseaza banii lui, dar vreau casa, pe care i-am platit in notariat o suma in euro.
7. vreau macar acea suma inapoi, daca el desface uzufructul. pot sa o recuperez? depinde de conjunctura si de ce o sa ma acuze el ca, chipurile, incalc? sau banii sunt bani semnati ca i-a primit, cu certificat de la IML, si trebuie sa mi-i dea inapoi?
8. daca e sigur ca el trebuie sa imi dea acei bani inapoi, eu sunt multumita.

va rog sa nu imi spuneti de tutela, ca nu vreau sa imi iau. este o cerere tip, care ma inhama la obligatii pe viata, iar sanatatea mea nu este tocmai buna eu am glicemia 120, el are 89, eu am tensiunea 16, el o are 11.

chiar altceva nu exista decat tutela? as da bani dublu, triplu, decat cere un avocat pentru o tutela, numai ca sa imi rezolve problema asta mai elegant, insa avocatii mi-au spus deschis ca ei "in asa ceva nu se baga".

eu ii inteleg pe avocati, au cabinet particular si au dreptul sa-si aleaga cazurile pe care le pot rezolva relativ usor, nu o astfel de belea.

problema este ca, chiar daca imi iau tutela, ea tot il va lua la ea, ca sa ma sicaneze, circul va fi si mai mare, deci nu se rezolva cu tutela.

iar ea mi-l tine la ea in casa, pe banii ei. este foarte straniu, am incercat in toate felurile sa il scot de acolo, dar nu am reusit, iar banii nu pot sa-i dau pe mana unui handicapat care poate sa sustina ca nu i-am dat.

ce sa fac in aceasta situatie? daca ii dau buletinul si cardurile cu martori, e bine?

sunt dispusa sa renunt la toti banii lui, vreau doar casa, pe care am platit-o. dar ma intreb: daca ii predau toate actele, iar el se duce la amanta, nu suna ca si cum l-as fi dat afara din casa?

ma gandesc ca, din moment ce el este dus cu capul, amanta poate sa invoce asta oricand si sa ma acuze de orice.

sincer, m-am saturat, vreau partea mamei mele, plus suma de bani pe care a semnat ca i-a luat de la mine, in momentul in care am incheiat actul de v-c.
e sigur ca obtin aceasta suma de bani inapoi?

exista vreo posibilitate prin care eu sa cer desfacerea actului de v-c cu uzufruct?

doresc desfacerea actului de v-c cu uzufruct si sa primesc inapoi banii pe care i-am dat si pe care a semnat ca i-a primit (scrie pe act).

va multumesc.
Mai am o intrebare, va rog mult: dupa cate stiu, cel care isi ia tutela asupra persoanei cu handicap, are dreptul sa ii foloseasca toate bunurile. In aceste bunuri intra si o parte din apartamentul in care el este uzufructuar?

Daca isi ia altcineva decat mine aceasta tutela, iar tata locuieste in casa respectivei persoane, eu imi respect uzufructul prin a-l lasa acolo?

Va rog sa imi raspunda cineva.

Este foarte important, pentru ca concubina l-a luat la ea acasa si nu mai vrea sa mi-l dea, timp de 30 de zile. Nu inteleg ce planuri are. Mentionez ca l-a luat fara cardul de pensie, fara buletin si card de sanatate.

Multumesc.
Si eu am aceeasi problema.

Taica-miu imi face tot felul de figuri cu amanta, iar apartamentul unde a locuit si mama care astazi este defuncta, este trecut pe numele meu cu clauza de uzufruct.

Eu sunt nud proprietar, iar taica-miu poate sa ma dea afara din casa cand vrea (multumesc gi-jane pentru informatie), iar eu nu am chef sa il ingrijesc. El ma santajeaza cu apartamentul. NU avem clauza de intretinere.

Deci vreau sa renunt la titlul de nud proprietar, dar eu am mostenit din partea mamei 3/8 din apartament, care vreau sa imi ramana mie ca sa pot sa imi cumpar o camera in care sa stau.

Daca renunt la acest act cu uzufruct, eu mai am partea mamei de 3/8? Iar taica-miu sa ramana cu 5/8 si sa i le dea amantei, daca doreste.

In plus, eu i-am dat tatalui meu 15000 de euro pentru cele 5/8, scrie in contractul de uzufruct. Eu vreau 15000 de euro inapoi si 3/8 din apartament. Se poate asta?

Multumesc.