avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate andrei2506

Activitate andrei2506

Va adresez rugamintea sa imi comunicati ce ar trebui sa fac la momentul in care, la primul termen Ag.Jud. a Fin. Publice a depus INTAMPINARE la cererea de chemare in judecata inaintata de subsemnatul pentru restituirea taxei de prima inmatriculare platita in feb. 2012. (am achizitionat un autoturism fabricatie 2002 din Germania).
Mentionez ca am inaintat cererea de chemare in judecata la Tribunal in dec. 2012, iar primul termen a fost in noiembrie 2013. Este nevoie de a depune RASPUNS LA INTAMPINARE? Am citit unele opinii de acest gen.
Va rog sa imi explicati daca ar trebui sa intreprind ceva in acest sens, in conditiile in care peste cateva zile voi avea al doilea termen (la primul termen mi-a fost inmanata INTAMPINAREA, a fost chemata in garantie DIR. GEN. A FINANTELOR PUBLICE de catre Ag. Jud. A Fin. Publ., iar eu am completat dosarul in timpul sedintei, la cererea presedintelui de sedinta: traducerea contractului de vanzare cumparare din lb. germana, taxa judiciara de timbru de 39 lei). PRESEDINTELE DE SEDINTA a afirmat in timpul sedintei, dupa ce am depus documentele solicitate de domnia sa, ca acum dosarul meu este complet.
Va rog sa imi oferiti un sfat. VA MULTUMESC FOARTE MULT. (nu am angajat un avocat la inceputul procedurii).

MAI ADAUG URMATOARELE:
-am parcurs procedura prealabila de solicitare a restituirii la FINANTE, primind (fireste !!!) raspuns negativ;
-nu am angajat avocat pentru initierea actiunii in justitie, dar daca credeti ca ar fi necesar, data fiind situatia mea de acum, as face-o la acest stadiu procesual (urmeaza peste cateva zile AL DOILEA termen);
-am citit undeva pe FORUM ca este obligatoriu a raspunde la INTAMPINARE in termen de 10 zile, ori eu nu am facut asta (in INTAMPINARE FINANTELE solicita sa nu imi fie admisa cererea si argumenteaza pe 5 pagini ca taxa de prima inmatriculare este legala si ca eu nu am dreptul sa mi se restituie aceasta taxa in valoare de 7400 lei, deoarece am beneficiat, vezi-doamne, de inmatricularea autoturismului);
-eu am inteles, din documentarea facuta anterior demararii procedurii de restituire, ca petentul trebuie doar sa solicite in scris de la FINANTE restituirea taxei, cerere care-i va fi respinsa, iar apoi sa se adreseze instantei competente de contencios administrativ cu o cerere de chemare in judecata la care sa anexeze documentele de identificare ale sale si ale autoturismului, alaturi de dovada platii taxei de prima inmatriculare, dovada platii taxei de timbru si a timbrului judiciar, traducerile documentelor din limba tarii in care a fost inmatriculat prima oara autoturismul, iar pana la final chiar daca nu se va prezenta, daca dosarul este complet, va avea castig de cauza, obtinand hotararea de restituire a taxei de prima inmatriculare, impreuna cu dobanda aferenta, taxa fiind recunoscut nelegala;
-la acest moment sunt ingrijorat si oarecum regret ca nu am angajat un avocat, insa in dec. 2012 chiar nu dispuneam de fonduri;
-astept opiniile si sprijinul d-voastra...!
Cu deosebita consideratie, A.L.



[Mesaj editat - 2.6 din regulament: In forum nu se stabilesc relatii profesionale intre cel care intreaba si cel care raspunde, cererile si ofertele de consultanta (fie ele si pro bono) se fac numai prin intermediul mesageriei private.]