avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate anamm

Activitate anamm

Buna dimineata.

M-ar interesa daca exista o prevedere legala neabrogata care sa ofere o definitie legala a "vehiculului greu".

Totodata, trenul de marfa ar putea sa se incadreze in categoria vehiculelor grele?

Multumesc frumos.
Buna seara.

In cazul unui entitati care a inchiriat un spatiu intr-o cladire de birouri, fara a avea niciun angajat, ci doar contracte de colaborare cu 3 PFA-uri, ce obligatii SSM si PSI trebuie indeplinite?

Menionez ca spatiul nu e inregistrat ca punct de lucru sau sediu al respectivei entitati.

Care ar fi pasii de urmat? Indicarea articolelor relevante mi-ar fi de imens ajutor.

Multumesc frumos!
Apa_dulce a scris:

Opozitia se formuleaza la OSIM. Intrati pe site-ul lor: www.osim.ro si gasiti acolo atat formularul de opozitie cat si procedura. Mai puteti consulta BPI-ul sau lista marcilor care asteapta opozitie si sa verificati daca ce doriti mai este inca in procedura. Sau puteti apela la un avocat sa va indurme/redacteze opozitia. Succes!


Multumesc frumos pentru raspuns.

Am sunat insa la OSIM si mi s-a spus ca daca inregistrarea marcii s-a solicitat la OMPI (international), opozitia trebuie formulata tot la ei, nu la OSIM. In acest sens m-ar interesa desfasurarea procedurilor.

Multumesc
Buna ziua.

Doresc sa fac opozitie la o marca similara pentru care s-a cerut inregistrarea la OMPI, inclusiv pe Romania.

Ma intereseza ca aceasta sa nu fie inregistrata si pentru Romania.

Imi puteti spune, va rog, unde pot gasi procedura? Cui trebuie sa ma adresez?

Multumesc.
O zi buna.
Buna ziua!

M-ar interesa sa aflu daca se plateste tva in cazul in care un pfa cumpara deseuri de la o societate. Daca da cum se aplica si in baza caror norme, iar daca nu se percepe TVA, la fel, ce norme sunt incidente.

Multumesc!