avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Opozitie marca inregistrata international
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Opozitie marca inregistrata international

Buna ziua.

Doresc sa fac opozitie la o marca similara pentru care s-a cerut inregistrarea la OMPI, inclusiv pe Romania.

Ma intereseza ca aceasta sa nu fie inregistrata si pentru Romania.

Imi puteti spune, va rog, unde pot gasi procedura? Cui trebuie sa ma adresez?

Multumesc.
O zi buna.
Cel mai recent răspuns: edipav , utilizator 17:25, 15 Iulie 2014
Opozitia se formuleaza la OSIM. Intrati pe site-ul lor: www.osim.ro si gasiti acolo atat formularul de opozitie cat si procedura. Mai puteti consulta BPI-ul sau lista marcilor care asteapta opozitie si sa verificati daca ce doriti mai este inca in procedura. Sau puteti apela la un avocat sa va indurme/redacteze opozitia. Succes!
Apa_dulce a scris:

Opozitia se formuleaza la OSIM. Intrati pe site-ul lor: www.osim.ro si gasiti acolo atat formularul de opozitie cat si procedura. Mai puteti consulta BPI-ul sau lista marcilor care asteapta opozitie si sa verificati daca ce doriti mai este inca in procedura. Sau puteti apela la un avocat sa va indurme/redacteze opozitia. Succes!


Multumesc frumos pentru raspuns.

Am sunat insa la OSIM si mi s-a spus ca daca inregistrarea marcii s-a solicitat la OMPI (international), opozitia trebuie formulata tot la ei, nu la OSIM. In acest sens m-ar interesa desfasurarea procedurilor.

Multumesc
Ultima modificare: Marți, 15 Iulie 2014
anamm, utilizator
va sfatuiesc sa apelati la un consilier in proprietate industriala.

trebuie sa identificati pe fila internationala a marcii data publicarii acesteia pentru a cunoaste cu exactitate dedline-ul pentru opozitie. In alta ordine de idei trebuie sa vedeti daca clasele de produse si servicii pentru care a fost depusa marca internationala si impotriva carora va indreptati cu opozitia, au efect in RO sau nu (este posibil ca titularul marcii internationale sa fi facut limitari la OMPI ce apar in fila ROMARIN a marcii).

concluzionand, nu puteti rezolva problema cu sfaturile de pe forum ci numai cu ajutorul unui consilier in proprietate industriala care lucreaza in mod curent cu asemenea cazuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare exclusivitate marca di-giv di-giv Cum pot verifica daca o marca este exclusiva? (vezi toată discuția)
Inregistrare marci osim ovidiu1113 ovidiu1113 Buna ziua Vreau sa fac o revista locala distribuita gratuit(Publicitate) Intrebarea este daca numele revistei este \\"aaaaa\\" si numele firmei este ... (vezi toată discuția)
Pot verifica daca o fraza e inregistrata la o.s.i.m.? Sofia Andrei Sofia Andrei Buna ziua, va rog sa-mi spuneti cum pot verifica daca o fraza, este inregistrata la OSIM? Care este procedura? (vezi toată discuția)