avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate eleclaudel

Activitate eleclaudel

Buna seara,am si eu o intrebare. Acum 2 ani de zile am avut un accident de circulatie, am fost testat cu etilotestul,mi-a iesit o valoare de 0.16. Dupa aproximativ 1 an am primit raspunsul si la valoarea din sange. A iesit 0.81 !?. Dupa aflarea acestei vesti,am facut contestatie. Avocatul mi-a spus ca sunt foarte multe neregului. 1. Sigiliul acelei fiole nu este al meu,este alt numar, Cnp-ul nu este al meu,si data recoltari probei este alta fata de ziua in care mi s-au luat probe. Ce parere aveti?
Discuție Neregula IML
Buna ziua,acum 2 ani am avut un accident rutier,din nefericire in urma accidentul a rezultat decesul unui pasager. Imediat dupa accident am fost testat cu alcooltestul iar valoarea iesita a fost de 0.16. Am fost condus la spital unde mi s-au luat probe biologice. Am fost instiintat de catre avocat ca mi-a iesit undeva la 0.72/0.83 (aproximativ),o valoare destul de mare avand in vedere ca am baut doar cateva guri de bere. Am facut o contestatie in aceasta privire. Am fost chemat de avocat la tribunal zicandu-mi ca in document, este trecut un alt cnp(nu este al meu) si in acel document este scris si numele degedatului(cred ca i-a facut si lui analize). O alta neregula este ca in dreptul Numelui degedatului(numele i-a fost taiat/corectat si pus al meu).

Nu vi se pare exagerata alcoolemia din sange?.Ma asteptam undeva la dublu in niciun caz la asemena valoare.
Daca ati mai vazut asa ceva va rog sa-mi lasati si mie un raspuns.
Răspuns la discuția Accident auto
Inteleg ce spuneti,dar mi se pare dubios sa iasa de 5 ori mai mare, mai ales ca bausem cu mai mult timp in urma.

Iar rezultatul probelor care mi s-au luat abia acum le-am aflat,la 2 ani dupa ce am avut accidentul.

Răspuns la discuția Accident auto
Buna ziua,avocat am ,vroiam sa mai aud niste pareri.

Da,este vorba despre alcoolul din sange de 0.80, e normal sa iasa de 5 ori mai mare?
Discuție Accident auto
In urma cu 2 ani am avut un accident auto.

La fata locului am fost testat cu alcooltest-ul si mi-a iesit 0.16 , cum e posibil ca acum sa aflu ca la probe mi-a iesit 0.80 ?
Discuție Expertiza auto
Buna seara,in urma cu 2 ani am avut un accident auto , rezultand moartea unui pasager.

Dosarul meu a fost trimis in alt oras,unde acolo, din cate am inteles, se va face si expertiza.

Intrebarea mea e cat dureaza o asemenea expertiza? Tin sa precizez ca am platit acum 1 an aceea taxa (1000 LEI.)

Sa angajez un expert parte? Nu pot face nimic sa vina mai repede?


Răspuns la discuția Permis anulat
Se pare ca s-a produs o greseala, nu are nici-o treaba cu mine,ci trebuia anulat altei persoane. (Numai la noi se poate intampla asa ceva)
Răspuns la discuția Permis anulat
Imi pare rau a fost greseala mea, nu este vorba de articolul 144, ci 114.

Am sa revin luni cu un raspuns explicit.
Răspuns la discuția Permis anulat
Avocat am,cum am spus si mai sus am avut un accident de circulatie , in 2013,eu de atunci nu am mai condus,am primit o dovada fara drept de circulatie. Ia recipsia este primita de la seful politiei rutiere.

Astazi urmeaza sa primesc un raspuns,din spusele avocatului meu sunt 2 posibilitati:
1. sa fie o coincidenta de nume (dar nu cred ca este posibil)
2. Sa se fi judecat in lipsa mea ( suna cam aiurea)
Răspuns la discuția Permis anulat
Buna seara,am fost personal cu avocatul peste tot,tribunal,politie. Asteptam rezultatul expertizei ( nici aia nu a venit de aproape 2 ani). Dupa accident nu am dat decat in aceea zi o declaratie,atata tot. Nu am fost chemat,niciodata la politie sau la tribunal. Astazi nu am putut lua legatura cu avocatul,dar maine voi lua sigur.
De asta sunt pus pe ganduri cum de am primit aceasta hartie.
Cum sa-mi anuleze permisul daca eu nici nu m-am judecat?