avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate nadia1977

Activitate nadia1977

Lipsă acte teren de sub casa si lipsa acte casa, doar proiect de casa. Deoarece a decedat soacră-mea Am fost la notar cu ce hârtii vechi am găsit si mi sa spus că nu mă poate ajuta ca nu am acte din care sa reiese terenul de sub casă, menționez că sa facut succesiunea după socru, dar sa făcut doar pe casă. In ac situație va rog sa ma ajutați de unde sa încep demersurile. Mulțumesc
Si e corect sa ma pună să le plătesc??
Si e corect ca nu îmi virează bani pe card??

nadia1977 a scris:

Pai asa mi-au zis si mi-am facut cerere de co
Iar cu plata e corect sa ridic banii de la caserie??

Cornel Vasile a scris:

In speta, le-ati efectuat pe toate ..... cele 4 zile in plus nu au cum sa fie ca ar depasit numarul total de zile de CO cuvenite daca ati fi lucrat toata perioada.



Pai asa mi-au zis si mi-am facut cerere de co
Iar cu plata e corect sa ridic banii de la caserie??

Cornel Vasile a scris:

In speta, le-ati efectuat pe toate ..... cele 4 zile in plus nu au cum sa fie ca ar depasit numarul total de zile de CO cuvenite daca ati fi lucrat toata perioada.

in 2019- 22 zile efectuate
si in 2020 - 19 zile CO
le-am efectuat toate, dar nu inteleg de ce m-au pontat ei acele 4 zile daca eu nu mai aveam co, mentionez ei ne-au trimis acasa caci nu era de lucru, nu am vrut eu,
deci m-au platit 4 zile si acuma imi cer banii inapoi pe acele 4 zile
dar va intreb este corect sa nu mi se vireze banii in cont ??? si sa ii ridic de la caserie??
Nu stiu, asa mi-au spus ca m-au pontat ei 4 zile in co, desi eu nu mai aveam nici o zi de co, iar acum trebuie sa le platesc, cum am zis mai sus sa ma duc la carerie si sa imi ridic diferenta de salar ca nu poate sa imi vireze suma pe card, este corect asa?
de la resurse umane au zis ca mi-au dat 4 zile plus de co,, de la ei,,adica m-au pontat cele 4 zile in co, dar precizez ca ei ni le-au dat si NU le-am cerut eu, iar acum ma pune sa le platesc, nu mi-au pus salariul pe card ci trebuie sa il ridic de la caserie, este normal asa ceva?
Eu am cerut sa imi vireze pe card suma care ramane dar contabila a zis ca nu se poate, ce trebuie sa fac?
Mulțumesc
Am precizat toate datele mai sus, mai trebuie să notez ceva? Mulțumesc
Data început activitate 03.01.2019
Data încetare activitate 01.01.2021
Șomaj tehnic perioada
25.03.2020-15.04.2020
17.04.2020-14.05.2020
20.05.2020-20.05.2020
28.05.2020-31.05.2020
23.09.2020-30.09.2020 concediu medical


Cornel Vasile a scris:

Pentru un calcul corect , era bine sa precizati:
- data inceperii activitatii ... de exemplu, 13.01.2019
- data incetarii activitatii ... de exemplu, 09.01.2021

plus perioada( de la ... pana la ... ) in care ati fost in somaj tehnic.

Am început activitatea in ianuarie 2019, am incetat in ianuarie 2021, nr zile mentionate in c. I. M - 22, iar efectuate 19 caci am avut si șomaj tehnic - asa mi sa spus ca am 19 zile si nu 22 după calculele cu șomajul tehnic si inca 4 zile au pus,, de la ei,, intre sărbători, care acuma vor sa le platesc. Ce sa fac? Mulțumesc

Cornel Vasile a scris:

Precizati:
- data inceperii activitatii
- data incetarii activitatii
- numarul de zile de CO efectuate
- numarul de zile de CO mentionat in c.i.m.

In luna Decembrie am fost trimis in concediu de odihna, desi nu aveam atate zile. In luna Ianuarie am ramas in somaj, iar la lichidare mi sa dat o hartie să semnez ca mai am de plata aprox 600 lei, am fost sunata de la contabilitate sa ma duc sa îmi ridic salariul prin casierie deoarece trebuie să îmi rețină suma. Menționez că ne-a trimis in co deoarece nu era de lucru și nu am cerut eu. cum ar trebui procedat in cazul acesta? Mulțumesc!