avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Activitate liviusurdu

Activitate liviusurdu

Buna ziua,

Sunt inregistrat in Romania ca PFA cu norma de venit (cod caen 6202-consultant IT) neplatitor de TVA (doar inregistrat in scop de TVA pentru a obtine acel cod ROI).

Colaborez in Belgia cu o companie pentru care prestez consultanta in domeniul IT din data de 08 iulie 2015.

De atunci si pana acum am emis 4 facturi care insumeaza 124000 ron (aprox 28000 euro).
In toate facturile am trecut in dreptul rubricii de TVA la total=x (nu platesc TVA)

PFA-ul a fost infiintat in iunie 2015.

Am fost informat de catre contabil, ca am depasit plafonul de TVA si conform legislatiei in vigoare trebuie sa devin platitor de TVA.

1.Tinand cont de situatia mea ca prestez servicii ar trebui sa platesc TVA?
2.Ar trebui sa platesc TVA incepand de cand?
3.Daca trebuie sa platesc TVA pentru a fi in legalitate, cum se calculeaza acesta de la data de cand am infiintat PFA-ul ?
4.Daca firma din Belgia este platitoare de TVA schimba cumva situatia mea?

Multumesc,
Liviu
Buna ziua,

Urmeaza sa cumpar un apartament prin program prima casa insa vanzatorul are datorii la o banca.
A onorat un credit in calitate de debitor in favoarea unui membru de familie (mama sa) .
Creditul nu a mai fost platit de catre mama dansului, banca silindu-l pe acesta (pe vanzator) sa plateasca ratele bancare.

Pentru a evita plata ratelor catre banca, sau a-i pune oprire pe bani din vreun cont bancar, acesta doreste sa-l imputerniceasca pe fiul sau sa primeasca banii de pe vanzarea apartamentului.

1.Dupa semnarea contractului de vanzare-cumparare asupra apartamentului, se pot vira banii de catre banca intr-un cont al fiului sau ? Acesta va fi imputernicit pentru aceasta treaba.

Toate acestea pentru a evita ca banca sa faca poprire pe contul vanzatorului.

2.Ce riscuri implica pentru mine acest tertip? Pot fi urmari grave dupa aceea care sa ma afecteze? Ex: contractul de v-c sa fie atacat,invalidat sau mai stiu eu ce?

3.Pot fi tras la raspundere in cazul in care se afla acest tertip dupa ceva timp de catre banca care incearca sa isi recupereze paguba?

Imi dau seama ca este mai putin moral sau chiar probabil este la limita legii acest lucru, insa doresc sa stiu sa aflu daca ar trebui sa continui aceasta tranzactie sau ma orientez spre alta.

Multumesc,
Liviu