Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA-colaborare in UE-plata TVA in Ro
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA-colaborare in UE-plata TVA in Ro

Buna ziua,

Sunt inregistrat in Romania ca PFA cu norma de venit (cod caen 6202-consultant IT) neplatitor de TVA (doar inregistrat in scop de TVA pentru a obtine acel cod ROI).

Colaborez in Belgia cu o companie pentru care prestez consultanta in domeniul IT din data de 08 iulie 2015.

De atunci si pana acum am emis 4 facturi care insumeaza 124000 ron (aprox 28000 euro).
In toate facturile am trecut in dreptul rubricii de TVA la total=x (nu platesc TVA)

PFA-ul a fost infiintat in iunie 2015.

Am fost informat de catre contabil, ca am depasit plafonul de TVA si conform legislatiei in vigoare trebuie sa devin platitor de TVA.

1.Tinand cont de situatia mea ca prestez servicii ar trebui sa platesc TVA?
2.Ar trebui sa platesc TVA incepand de cand?
3.Daca trebuie sa platesc TVA pentru a fi in legalitate, cum se calculeaza acesta de la data de cand am infiintat PFA-ul ?
4.Daca firma din Belgia este platitoare de TVA schimba cumva situatia mea?

Multumesc,
Liviu
liviusurdu, utilizator
Dar ai contabil, nu? :-/
Sa revenim...
1. Doar pt livrari interne si pt livrari in UE catre neplatitori de tva
2. de pe 1 luna viitoare de cand depui documentatia. ( ex: depasesti in luna 10, depui documentatia in luna 11 - pana pe 10.11 incepand cu 01.12 ai TVA)..samd
3. de cand se emite codul de tva se plateste TVA Ex de mai sus: de la 1/12.
4 Nu. Facturezi fara tva catre platitori de tva din UE( firma din belgia face taxare inversa)