avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 700 soluții astăzi
Forum Activitate jevelson

Activitate jevelson

Am o problema cu primaria din Iasi, si anume: Am un teren extravilan si inpreuna cu alti vecini am contactat un arhitect pentru PUZ (pt a fi intavilan si apoi sa construim casa). Acesta a facut o tema de PUZ pe care a depus-o la primarie din august anul trecut. Din cate ne-a spus initial nu trebuie sa dureze mai mult de o luna aprobarea temei PUZ-ului, iar tot PUZ-ul undeva pe la 6 luni. Problema e ca de atunci tot ne certam cu primaria pentru a da un raspuns (afirmativ sau negativ - doar sa dea unul). In prima faza a cerut sa corelam cu alte PUZ-uri din zona. Cand am cerut PUZ-urile din zona raspunsul a fost ca nu mai este nici unul. Apoi ni s-a cerut sa corelam cu o tema de studiu facut de cineva (nu PUZ). Am facut si acest lucru si sunt 2 luni de atunci si nu a venit nici un raspuns. La cine pot face reclamatie pentru aceasta, caci este bataie de joc. Sunt termene care trebuiesc totusi terminate.
Din cate am inteles este o comisie formata din consilieri locali din partea partidelor politice care dau aceste avize si care se intalneste o data la 3 saptamani. Cui ma pot adresa, caci este totusi inadmisibil ca la o cerere sa nu dea un raspuns nici dupa 7 luini.
La incetarii contractului de munca a unui director cu o perioada de preaviz de 3 luni de zile (care in mod normal beneficiaza pe langa salariul tarifar si spor de vechime si de spor de conducere) - pe perioada de preaviz se mai plateste si sporul de conducere, tinand cont de faptul ca in aceasta perioada de 3 luni de zile el nu a mai lucrat deloc, fiind liber pentru a-si cauta un alt loc de munca?
Am un caz ciudat la un ong unde sunt mai multi asociati. In statu s-a trecut ca directorul general este ales prin votul a 75% dintre asociati. In cazul in care nu are sustinerea a 75% dintre asociati este demis.
In urma evaluarii anuale, pentru prima data dupa vreo 7-10 ani, nu a primit 75% din voturi (ci 60%). Cu ce articol din codul muncii se poate incheia contractul de munca, el nedorind sa semneze - incetare cu acordul partilor ?
Răspuns la discuția Impozit la sfarsitul anului 2009
Ce am vrut eu sa spun cu faptul ca este mai mic impozitul in trim II,III si IV este urmatorul lucru.
La trim I calculat pt primele 3 luni imp de plata de 5000 lei
La trim II calculat pt primele 6 luni imp de plata de 4.100 lei ( din care scad suma declarata la trim I de 5.000 => - 900lei = 0 declarat, nici macar pt forfetar.)
La fel trim III pt primele 9 luni imp de plata de 4.650 lei (scazut ceam declarat in trim I 5000 => -350 lei = 0 declarat, nici macar pt forfetar).
Trim IV suma = trim III = 0
Sau am gresit in modul de judecare si declarare?

La finalul anului am in soldul la 441 si691 suma de 5.000 declarati in martie 2009.
Daca am inteles corect ultimile fraze din raspunsul d-voastra ar fi trebuit la trim II sa fac contarea 691 = 441 (900) lei, la trim III: 691 = 441 550 lei, iar la trim IV : 691 = 441 (1.650)?
Buna ziua,

Nu stiu cum trebuie procedat cu impozitul pe profit aferent anului trecut.
Firma se incadreaza in plafonul de 4.300 RON forfetar/an din care in 2009 doar 2.867 lei (pt lunile mai-decembrie).
La trimestrul I 2009 am avut si declarat impozit pe profit de 5.000 de plata. Trimestrele II,III, IV s-a declarat 0, pentru ca impozitul de plata era sub suma declarata deja. La 31.12.2009 impozitul pe profit pt tot anul este de 3.000 (condorm formulei Vtotal -CHtotal -Vneded + CHneded)

Intrebare mea este cum se reflecta in contabilitate acest lucru, eu avand deja in soldul 441 si cont 691 suma de 5000 de la trimestrul I.

Se poate face o inregistrare de genu 691 = 441 (2000) (5000 declarati la trim I - 3000 cat este la sfarsitul anului) ?
Răspuns la discuția Diferenta plata impozit
Grila de impozitare este a doua - imp.minim de 4.300 anual cu suma de 2.867in 2009. In trim I 2009 am declarat un impozit de 5.000 lei. Trim II,III,IV impozitul declarat a fost 0 (suma impozitului fiind mai mica de 5.000 declarat in trim I.) La finalul anului impozitul de plata este de 3.000 (mai mare decat forfetarul) - in ultimele trimestre inregistrand pierdere.
Intrebarea este cum fac sa se reflecte corect in conturile 441 si 691 suma finala de plata - cea de 3.000. Imi este permisa o contare 691 = 441 (2.000) - eu avand in contul 691 cei 5000 declarati in martie 2009.

scuzati din greseala am spus de martie2010 in mesajul anterior - voiam sa spun martie 2009. :">
Buna ziua,

La 31 martie 2009 am calculat si declarat un impozit de 5.000lei. In urmatoarele tremestre am avut pierdere. La sfarsitul anului impozitul trebuie sa fie de 3.000 lei. Suma initiala de 5.000 nu a fost platita inca. In balanta de la 31.12.2009 in soldul contului 441 trebuie sa ramana 5.000lei sau pot sa vin cu suma de 2.000 (diferenta la sfarsitul anului intre primul trimestru si sfarsitul anului) si sa ramana doar 3.000lei?La fel in contul 691 ce suma trebuie sa apara 5000 cat am stabilit la martie 2010 sau 3000 cat trebuie sa fie la sfarsitul anului?
Buna ziua,

Daca eu sunt angajat cu un contract de munca part time beneficiez de asigurarea de sanatate la fel ca si unul cu norma intreaga?
Adica, in cazul in care, Doamne fereste, voi avea nevoie de spitalizare (accidente sau altceva) sau de tratamente compensate - ma va afecta faptul ca am contract part time sau nu?
Multumesc anticipat de raspuns
Discuție Coasigurat
Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pentru un sot ce este coasigurat a sotiei, in cazul in care sotia intra in concediul de crestere copil, el mai este considerat coasigurat, si implicit sa beneficieze de gratuitate la serviciile medicale?
Multumesc pentru raspunsuri anticipat.
Răspuns la discuția calitatea de coasigurat
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca in cazul unei persoane ce este coasigurat a sotiei, si sotia a intrat in concediu de crestere copil, el mai poate fi coasigurat si implicit sa beneficieze de asigurari de sanatate gratuite?