avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate AndreeaIrimia

Activitate AndreeaIrimia

Buna ziua domnule avocat!

Exact aspectul financiar il intereseaza pe viitorul meu fost sot. Nu doreste sa plateasca pensie alimentara/de intretinere. De altfel, in aprilie, acest an, incercand sa finalizez divortul prin interediul unui notar, a precizat ca e de accord cu divortul, nu si cu pensia de intretinere, solicitand test de paternitate. In decurs de o saptamana dupa acest incident a parasit orasul pentru aproximativ 4,5 luni, timp in care nici macar nu a mimat un minim interes fata de copil, iar daca eu nu il informam, din proprie initiativa, cu aspecte legate de ceea ce se mai petrecea cu fiica noastra nu dadea nici macar un telefon sa afle ceva in legatura cu ea. De altfel asa a procedat inca de pe vremea cand eram inca impreuna. Pleca si pur simplu nu ii pasa. Brusc, de o luna de zile si-a amintit de copil. Brusc vrea sa petreaca timp cu ea.

Ma ingrijoreaza faptul ca imi lasa fetita pe mana unei necunoscute, necunoscuta despre care nu am referinte, necunoscuta careia, nu stiu prin ce metode, i se permite sa o ia de la gradinita, iar eu aflu de la ingrijitoare ca a luat-o o "domnisoara blonda". Mama mea, eu fiind in imposibilitatea de a ma deplasa cu ea spre si de la gradinita, face pur si simplu de paza in fata gradinitei ca sa o poata lua acasa. mi se pare pur si simplu revoltator!

Am apelat deja la serviciile unui avocat, insa socurile acestea emotionale pe care mi le da avocatul ma pun serios pe ganduri. Cum este posibil ca o instanta, o institutie menita sa protejeze drepturile copilului, in Romania, sa accorde custodie, fie ea si temporara, unui "tata" care, in mod constient, pune viata copilului in pericol? Repet, e un copil cu handicap, dependent de cortizon si bronho-dilatatoare, cu un regim de viata destul de restrictiv, ce trebuie urmarit in permanenta! Sub "supravegherea tatalui, pentru 2 ore, intr-o zi, si-a taiat parul. Ma gandesc ca se putea intampla ceva mult mai grav. o ia cu masina, o pune pe locul din fata, fara centura de siguranta si fumeaza tigara dupa tigara in nasul copilului, in conditiile in care, chiar si pentru un copil normal, fumul de tigara este extrem de daunator.

Nu apelez la parintii mei pentru ca vreau sa ma duc sa ma distrez si sa ignor copilul, apelez la ei pentru ca m-au ajutat cu ea inca din prima ei zi de viata. O iubesc nespus si ea ii iubeste pe ei. Si-a petrecut vacantele la ei in mod regulat. Nu este vorba ca nu as putea angaja o bona, o am deja, dar si bona e la program, iar eu am de facut recuperare 5 zile din 7, 6-7 ore pe zi. Am dureri, motiv pentru care iau analgezice destul de puternice. Am nevoie de ajutor pana si sa ma spal. Sunt dezamagita de intreg sistemul asta! Sunt dezamagita ca eu trebuie sa fac dovezi peste dovezi si am obligatii peste obligatii si un individ ca el are doar drepturi. E injositor si incorect.
In masura in care recuperarea post-operatorie imi va permite, voi fi si eu, stabilitata temporar la parinti. Recuperarea o fac in Bucuresti, unde de altfel sunt rezidenta, iar parintii mei locuiesc in Bacau.Tocmai situatia delicata in care ma aflu, m-a impins sa va scriu.

Sunt indignata, totusi, cum in tara asta, un tata mai mult absent, abuziv si inconstient, poate avea castig de cauza intr-o astfel de situatie. Habar nu are ce culoare au ochii fetitei lui, dar cu toate astea o instanta poate decide ca un astfel de individ poate "creste", chiar si pentru o perioada determinata, un copil!
Din nefericire, parintii mei, nu pot absenta o perioada atat de lunga de la domiciliul lor. Au o afacere pe care o gestioneaza, insa timpul le permite, ca si in alte dati, sa se ocupe in mod corespunzator de copil. Problema domiciliului copilului nu a reprezentat, pana la decizia despartirii definitive si a actiunii mele in instanta, o problema pentru fostul meu sot. Pot spune chiar ca ii convenea, nefiind "obligat" sa sustina cresterea copilului.

Speram totusi ca, luand in considerare binele copilului, evitand ambitiile stupide ale tatalui, sa gasesc o solutie legala prin care acesta sa nu vina sa ia fortat copilul de la bunici, supunandu-l unor traume emotionale de care chiar nu are nevoie.

Buna ziua!
Am fost casatorita aproximativ 6 ani, iar in urma casatoriei a rezultat o fetita, acum in varsta de 5 ani. Ca urmare a multiplelor neintelegeri si a izbucnirilor violente ale tatalui, am luat decizia separarii si ulterior a despartirii definitive. Am incercat ca divortul sa se finalizeze cat mai civilizat, din nefericire nu am gasit intelege di partea fostului sot, asa ca am ales sa divortez la judecatorie.

Nu am inregistrat probleme pana aici. In urma cu aprox. 2 saptamani, ca urmare unei probleme de sanatate, a trebuit sa suport o interventie chirugicala in urma careia imi este imposibil sa ingrijesc corespunzator copilul. Am stabilit impreuna cu parintii mei ca, avand in vedere faptul ca ei au fost dintodeauna foarte apropiati fata de copil, pe perioada refacerii mele, fetita sa mearga la ei, unde va urma si cursurile unei gradinite (pentru o perioada de aprox. 6 luni).

Fostul meu sot interzice, prin amenintari, sa duc copilul la bunici. nu stiu cum ar fi mai corect sa procedez intr-o astfel de situatie, luand in considerare faptul ca fiica mea are o forma de astm bronsic severa, certificata prin documente medicale oficiale, o tulburare de dezvoltare pervaziva, de asemrenea certificata medical si nu doresc sa o supun unui circ menit sa o afecteze psihologic.

Mentionez ca tatal nu s-a ocupat de cresterea si educatia copilului, fiind in mare parte absent de la domiciliu, nu a vizitat-o pe perioadele internarilor in spital, internari destul de frecvente, iar in asa-zis-ul timp pe care il petrece cu ea, de fapt o incredinteaza amantei sale, persoana pe care nu o cunosc, despre care nu am nicio referinta si cu care nu pot intra in legatura daca doresc sa imi iau copilul la ora stabilita, intrucat tatal nu se afla la domiciliu.

care sunt riscurile la care ma supun daca, totusi, ignor amenintarile si duc copilul la bunici, avand in vedere sitatia medicala in care ma aflu? Nu ii ingradeste nimeni dreptul de vizita al copilului, iar adresa bunicilor ii este mai mult decat familiara.

multumesc anticipat!