avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Activitate AndinNairda

Activitate AndinNairda

Buna seara.
Am si eu o intrebare pentru domniile voastre,daca ma poate lamuri si pe mine cineva,v-as fi recunoscator.Am fost astazi la comisia de evaluare si mi s-a propus trecerea de la gradul 2 la gradul 3 de invaliditate.Nu stiu decat ca acest lucru presupune un drept de munca pe care-l obtii,acele 4 ore,dar in rest alte informatii nu am.Pe mine ma intereseaza cat de mult ma va afecta asta la pensie,financiar vorbind.Eu am la momentul asta o pensie de 630 de lei.Ca sa va faceti o idee va dau niste informatii de pe decizia casei de pensii,mentionez ca sunt pensionat din sistemul militar.
-la momentul pensionarii pensia era de 575
-varsta la data pensionarii 33 ani si 11 luni
-cauza invaliditatii boala obisnuita
-stagiu cotizare necesar 11 ani
-stagiu complet de cotizare ptr sistemul de aparare 30 ani
-stagiu total de cotizare realizat 19 ani 1 luna 4 zile
-STAGIU POTENTIAL 10 ani 10 luni 26 de zile
- nr.puncte 23.51646
-punctaj mediu 0.78388
- valoare pct pensie 732.80
Intrebarea mea este urmatoarea ...acum am pensie 630 de lei,gradul 2.Daca trec la gradul 3 cu cat imi va scadea pensia.
Va multumesc anticipat.Cu respect.
Seara frumoasa.
Răspuns la discuția Program vizita minori
AVLIL a scris:

Pricepusem ca doar locatia era o problema cat si faptul ca tatal NU il lua si pe cel mic la domiciliul sau.
Acum inteleg altceva, ca acolo, la domiciliul tatalui, e groaznic. Sau macar neindicat pentru copii.
Mi se bat ideile contradictorii in cap.

Am aratat anterior niste aspecte importante pentru copii, doamna, vad ca nu mi-ati rasouns. Ati vorbit de interes ascuns, care e el?
Ati spus ca va hartuieste pe unde va intalneste, acum nu mai e o problema?
Ati aratat ca nu voia sa-l ia pe cel mic la el, acum e o problema ca il ia pe cel mare?

Mie imi e complet neclara situatia de fapt, poate veniti sa o clarificati, ca asa se schimba si solutia de la un minut la altul si n-o sa stiti pe care s-o aplicati.


Locatia de vizitare a celui mic a devenit o problema din momentul in care eu mi-am refacut viata.Am fost de acord ca fostul sot sa isi faca programul de vizita la si in domiciliul meu pana cel mic a implinit aproape 3 ani.Programul decurgea impropriu,adica fostul sot era saptamanal prezent cand la usa mea,cand in domiciliu,deoarece acesta,programul,prevedea ca cel mare sa fie luat in prima si a treia saptamana iar cel mic sa fie vizitat in cea de-a doua si cea de-a patra saptamana la domiciliul meu,duminica,intre orele 10-18.In privinta celui mare,initial,chiar am fost de acord ca tatal sa aiba o relatie ok cu el:avand activitati diverse la care participa :fotbal,zile onomastice ale fostilor socrii,ziua de nume a tatalui,etc.Mi s-a parut ok,ca ulterior,cel mic sa aiba aceleasi drepturi ca cel mare si am cerut modificarea programului de vizita si anume,acestea sa fie identice,si din punct de vedere al timpului stabilit si al locatiei in care se desfasoara,la domiciliul tatalui.Acest lucru mi s-a parut firesc atata timp cat si eu mi-am refacut viata si deja prezenta fostului sot,week-end de week-end devenise agasanta.
Aspectele pe care le-ati aratat dumneavoastra sunt reale,eu nu am contestat o relationare a copiilor cu tatal lor.Faptul ca se intereseaza nu este in sine un lucru rau.Dar,de ce doar atunci cand ii convine lui situatia?Cand este cu concubina de brat,fosta fina,cand isi vede copii pe strada si nu-i baga in seama,imi pun intrebarea logica...atunci nu mai sunt copiii lui?Ati afirmat urmatorul lucru : "Totusi, poate ar fi potrivit sa i se explice mai mult ca fina nu este nici ruda si nici afin cu tatal lui. Sau cu dv. Sau cu el." Sa inteleg ca dumneavoastra nu vi se pare impropriu si total neadecvat ca tatal lor sa aiba o relatie cu o ruda de-a lui?Acesta fiind si motivul divortului nostru:o relatie cu fina noastra ce data de 5 ani inainte ca noi sa ne despartim,pe care el a negat-o,dar care s-a confirmat ulterior,si care continua si acum
Cand este singur si ma vede pe strada cu copii si sunt sau nu insotita,il gaseste dragostea fata de ei.Cel mare a fost "educat" sa fuga de la spatiul unde se joaca la fostii socrii fara ca eu sa stiu si invatat sa minta,sa nu spuna unde merge.
"Ati vorbit de interes ascuns, care e el?
Ati spus ca va hartuieste pe unde va intalneste, acum nu mai e o problema?"
Interes ascuns.Pai sa o iau metodic.De cand mi-am refacut viata,au inceput sa curga pe rand mesaje indecente la primele ore ale diminetii,de pe numere de telefon diferite;la jumatate de an dupa ce eu eram deja intr-o relatie,mesaje de genul cum ca eu inca l-as mai iubi si de fapt pe mine ma roade invidia..pentru ce,nu stiu?plangeri la protectia copilului si politie ca ii restrictionez accesul la copiii..nemaidorind ca acesta sa imi calce pragul,asta deoarece hotarea judecatoreasca spune clar:la domiciliul meu,nu in interioriul acestuia.Astea sunt numai cateva exemple.
Cred ca am si eu dreptul la o viata iar copiii la o familie.Asta nu inseamna ca eu sa stau la cheremul fostului sot sau sa fiu nevoita sa imi petrec fiecare sfarsit de saptamana acasa ca sa isi faca domnul programul de "tata",sa trec tot timpul pe trotuarul celalat ca il apuca pe individ dragostea de copii cand ne vede pe strada,doar cand nu este insotit..si asta doar pentru ca am avut marea nesansa sa locuim in acelasi cartier la cateva blocuri distanta;sa fiu nevoita sa ii explic tot timpul celui mare dupa ce are vizitele la taica-sau,ca nu e bine sa minta,sa se ascunda.
Sper ca am detaliat destul de clar,va multumesc antiicipat pentru raspuns.
O seara buna .:)
Răspuns la discuția Program vizita minori


gi-jane,

La el,educatia copilului consta in lasat la calculator de-l uita lumea acolo;alimentatia nu consta in mancare gatita ci in mezeluri si alte chestii care nu sunt sanatoase pentru un copil de 7 ani;administrarea de medicamente dupa ureche,contraindicate copiilor (aspirina);ajuns cu cel mic la urgenta fara ca eu sa stiu;celui de 7 ani dat sa fumeze tigari aromate,etc.Din cauza asta vreau sa limitez accesul strict la ceea ce este scris in hotarare.Influenta este una negativa,el a avaut acces la cel mare din doua in doua zile pana la un punct.
avlil,
Faptul ca ii cauta si ca-i vede nu este o problema.Problema este stilul de viata pe care-l percepe acolo.
Aplauda


Răspuns la discuția Program vizita minori
Multumesc avocatei Draghici Cornelia pentru raspuns dar vreau sa mentionez ca tatal are un program de vizita destul de permisiv, dar eu as dori ca el sa se incadreze si sa se limiteze pe cat posibil la acesta,fara a veni la scoala la copilul cel mare de 8 ani,la serbari,cand este in parc etc,contacte care nu fac parte add literam din programul de vizita.
Răspuns la discuția Program vizita minori
Va multumesc de raspuns si as dori sa detaliez putin situatia pentru a sti exact ce am de facut. Tatal a facut plangeri pe la protectia copilului si politie motivind ca nu respect programul de vizita al unuia dintre minori,program ce se efectua la domiciliul meu pe care eu nu-l mai respectam in privinta locuatiei de vizitare,in speta domiciliul meu,ci afara,in parc,acesta nedorind sa cadem de comun acord sa il ia si pe micut la domiciliul sau.Dupa ce s-a rezolvat totul prin instanta,ne agaseaza in continuare,in afara programului stabilit,pe unde ne prinde : pe strada,la scoala,in fata blocului,in parc,interes ce eu il vad ascuns deoarece cand este insotit de actuala concubina nicioadata nu isi saluta copiii.Mentionez ca actuala concubina a fostului sot este fina noastra la domiciliul acesteia ducand si copiii in timpul programului de vizita,fapt care,pe cel mare de 8 ani,il bulverseaza ...acesta stiind-o de ruda.As putea face ceva LEGAL sa limitez pe cat posibil contactele tatalui cu minorii doar la ceea ce este prevazut de catre hotararea judecatoreasca cu privire la programul de vizita?
Mentionez ca atunci cand am apelat la ajutorul tatalui in anumite situatii ce tine de disciplina copiilor,acesta m-a socat cu un raspuns ;sunt la tine,educa-i.
Buna seara.Am si eu o intrebare :ce inseamna la concret programul de vizita stabilit in favoarea unui minor?Parintele ce are dreptul la vizitarea minorului in urma unui program stabilit de instanta poate aborda copilul si in alte situatii,de exemplu : asteptat de la scoala,sedinte cu parintii,serbari scolare si chiar indrumarea copilului sa mearga in vizita la bunici fara stirea tutorelui legal?Mentionez ca am divortat in 2011 si custodia nu este comuna.