avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate andreeacoto

Activitate andreeacoto

Discuție Sentinta
va rog cine imi poate explica ce inseamna acest lucru????fără antecedente penale, pentru complicitate la infractiunea de furt calificat, fapta din 15.08.2010 la pedeapsa de 1 an si 6 luni inchisoare. În baza art.71 Cod penal interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 lit. a și lit. b Cod penal, cu exceptia dreptului de a alege pe durata executarii pedepsei.. În baza art. 81 C.pen., dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe o durată de 3 ani si 6 luni, termen de încercare stabilit potrivit art. 82 C.p. În baza art. 71 alin. 5 C.p. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare sus - menţionat. În baza art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârșirii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare. Ia act ca partea vatamata nu s-a constituit parte civila in cauza, prejudiciul fiind recuperat prin restituire. În baza art 191 al.1 C.proc.pen obliga inculpatii la plata sumei in cuantum de 400 lei fiecare reprezentand cheltuieli judiciare catre stat. onorariile apartorilor din oficu in cuantum de 200 de lei se va avansa din fondurile Ministerului Justitiei. Cu drept de recurs in 10 zile de la pronuntare pentru Ministerul Public si de la comunicare pentru inculpat si de pentru partea vatamata. Pronuntat in sedinta publica azi, 24.01.2014.
Răspuns la discuția Amenda neplatita, consecinte
eu nu am nimic pe numele meu,in acest caz ce imi ia?daca o platesc dupa 30 de zile de la expirarea termenului e bine?
multumesc
buna seara!am si eu o intrebare si va rog sa imi raspundeti:am fost prins cu scuterul fara permis si am fost judecat in absenta, am primit o amenda pt reeducare deoarece nu aveam cazier,daca nu o platesc in termenul indicat ce se poate intampla? multumesc