avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate AnonimXYZ

Activitate AnonimXYZ

In urma cu mai multi ani, fratele mamei a vandut singur apartamentul parintilor lor , fara sa ii lase nimic mamei. Multa vreme mama a crezut ca tatal ei ar fi fost de acord cu acest lucru. Mama a fost la notariat zilele acestea unde a aflat ca tatal ei, din nu stiu ce motive, a renuntat la orice drept la apartament in favoarea celor 2 copiii: mama si fratele ei. Fratele mamei a luat toti banii pe apartament. Mama nu a revendicat niciodata ceva de pe urma apartamentului. O mai poate face acum, avand in vedere ca fratele ei e mort dar are 2 fete cu situatie financiara foarte buna? Pe cine are putea mama da in judecata, acum dupa vreo 40 si ceva de ani de la eveniment?
Noua nu ne-a zis decat ca exista o asemenea clauza, nu cum e formulata. Nu ne arata noua contractul lui.
Este posibil ca un contract de tip PFA sa contina o cauza prin care sa fii dat afara? Sotul sore mele, desi are un supersalariu pretinde ca are o cauza in contract care il impiedica sa faca rate pentru un apartament, deoarece poate fi dat afara in orice clipa.
Este posibil asa ceva? Sau cauta o scuza sa nu mai plece din apartament?
Răspuns la discuția Asigurare medicala
Da, va multumesc mult. Am sa merg.
Răspuns la discuția Asigurare medicala
Va multumesc mult, ce se intampla daca depasesc cele 30 de zile? Se poate trimite si documentul scanat online?
Mi-am platit asigurarea medicala singur, in cazul in care m-am agajat in cat timp tebuie sa declar ca m-am angajat la ANAF si ca firma la care lucrez imi va plati asigurarea medicala? Imediat dupa semnarea contractului? Multumesc.
Din cate am citit repartitoarele de caldura au devenit obligatorii din 2017. La noi in bloc nu se vrea montarea lor. Se poate face ceva pentru a putea fi montate individual? Cat de clara/neclara e legea in acest context? Eu am vrut sa am repartitoare in bloc de mai mult timp deoarece nu suport caldura ridicata din apartament in timpul iernii.
Am refuzat sa participa la un sondaj prin care sa-mi dau datele Intstititului National de Statistica. Mi-au dat o hartie, m-am uitat pe ea, am vazut ca nu sunt obligat sa particip si am refuzat. Au trecut refuz, nu mi-au zis ca voi fi amendat.
Este posibil sa imi iau vreo amenda? Mie nu mi s-a spus asa ceva. Sunt obligat sa particip la asemenea sondaje? Nu era vreun recensamant, era un sondaj despre somaj.
am primit o serie de doua amenzi pe care le-am contestat in instanta. Hotararea judecatoreasca a fost aceea de a fi exonerat de ele. Cu toate acestea, astazi mi=a venit o scrisoare de la Directia taxe si impozite cum ca trebuie sa platesc amenzile respective. Ce trebuie sa fac pentru a nu le plati, eu am hotararile judecatoresti acasa. Ma mira pentru ca si Jandarmeria a prmit hotararile judecatoresti. Ce ar fi de facut?
nu stiu exact. Sa inteleg ca exista diferente intre modurile in care se acorda bonurile de masa?