avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate DanutB

Activitate DanutB

Va rog mult sa-mi spuneti cat dureaza contestarea procesului verbal, imi este frica ca daca, dureaza o luna +cele 3 suspendate voi ajunge in pragul nunti sa nu am permis. Daca ar tine procesul mai multe luni as putea sa-l contest PV.
Va rog un sfat, va multumesc.
Eu sunt din Bucuresti iar instanta este la Ramnicu Sarat/Buzau. Daca contest PV aveti cunostita cu cat timp se amana suspendarea permisului. Va intreb deoarece in luna Iunie am nunta si am nevoie de permis.
Va multumesc.
Buna ziua,
Radarul era in afara localitatii dar echipajul de politie care ma oprit era in localitate, in prima localitate de dupa masina cu radar, deci nu eram in camp. In acea zi am numarat 5 radare in localitati pana sa ma prinda acesta din afara localitatii, am mers regulamentar, pana am pacatuit intr-o vale. Nu am nici o scuza dar parca suntem prea haituiti de politie, pana la Fosani au mai fost 3 radare.
Se poate cere de la IPJ Buzau certificatul de omologare a radarului si ca acesta a fost verificat de B.R. METROLOGIE in ultimele 12 luni, sau acesta lucru se cere in instanta?

Pot verifica daca politistul a fost de serviciu in acea zi?

Va mai rog sa-mi spuneti care ar fi costul procesului daca pierd?

Va multumesc
Buna seara,
Apelez la ajutorul dvs pentru a ma indruma in legatura cu contestarea Procesului Verbal dat de Politia din jud. Buzau.
In data de 27.12.1013 am fost inregistrat si filmat de catre aparatul radar cu 151km/h in afara localitatii pe drumul national E85.
Cum sa intamplat.
In afara localitatii pe drumul national E85 o masina Dacia Logan de culoare alba, fara insemnale politiei ma inregistrat cu viteza de 151km/h. In prima locatilate am fost tras pe dreapta si instiintat ca am depasit viteza legala cu 51km/h. Politistul mi-a retinut carnetul de conducere pentru 90 de zile si am fost amendat cu 720lei. Procesul verbal am refuzat sa-l semnez.
La primirea procesului verbal prin posta am constat ca exista un martor care nu a fost de fata si a semnat acest proces verbal. Este corect acest lucru?

Nu stiu daca procesul verbal poate fi anulat, dar stiu ca aceste aparate radar au o eroare de 4% conform BIROUL ROMAN DE METROLOGIE. Credeti ca exista posibilitatea ca instanta se imi redea dreptul de a conduce si sa ramna doar amenda?

Va multumesc