avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate Ana_Maria_33

Activitate Ana_Maria_33

Adevarat a Inviat!
Domnule Valeriu,
Va multumesc pentru raspuns.

2. - Nu vad unde ar fi discriminarea!
- In faptul ca nu se prezinta fizic la locul de munca si sa semneze condica?
- Cred ca angajatorului nu i-ar conveni sa le tina pe gravide acasa fara sa isi indeplineasca sarcinile de serviciu.

>> Nu vorbim aici de condica ca pe vremuri bine inteles.
>> Cat privesc acele sarcini de serviciu vedeti tocmai aici este problema ca lucrand de acasa
pe toata perioada pana la nastere ele cu siguranta nu mai sunt indeplinite.Cu alte cuvine eram prin casa nu am putut raspunde la X la Y
>> Discriminarea eu o vad in felul urmator >> Ce fac barbatii? De ce nu ar beneficia ca inainte si ei de acest drept .
>> Ce fac femeile care nu pot avea copii?


Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns
Sa inteleg ca nici dvs nu considerati un caz de discriminare in acest sens si sustineti ca este la latitudinea angajatorului pe cine lasa/nu lasa sa lucreze de acasa
Va multumesc pentru raspuns,
Ana Maria
Buna ziua,
Numele meu este Ana Maria.Lucrez intr-o companie de tip corporatist si ma confrunt cu urmatoarea problema.
-In urma cu ceva timp toti angajartii acestei companii aveau dreptul la discretia managerului sa lucreze 1-2 zile pe saptamana de acasa
-Angajatii mai vechi aveau si un mini act aditional la contract care prevedea acest lucru;cei noi insa beneficiau in egala masura de acelasi regim desi nu aveau act aditional semnat
-In urma cu ceva vreme tuturor angajatilor li s-a respins in mod neoficial acest beneficiu.
-Tot in mod neoficial,femeile insarcinate au fost tratate ca exceptie si lasate 100% sa lucreze de acasa

Intrebarea mea este simpla >> In ce masura s-ar putea ataca in instanta faptul ca femeile gravide pot lucra de acasa in detrimentul femeilor si al barbatilor care vin in mod constant la serviciu. Se poate considera discriminare?

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc ,
Ana Maria
Va multumesc mult pentru raspuns,tuturor! Numai bine,Ana Maria
Buna ziua dna,
Va multumesc pentru raspuns.
Spuneti-mi va rog doar atat ,daca va fi cazul in instanta se va merge la dosar cu cele 2 acte corect ? contractul defunct + certificatul de mostenitor
De asemenea as dori daca se poate sa stiu sub ce articole din NCC mi-as incadra actiunea daca as actiona in instanta si care ar Obiectul procesului? de ex Partaj judiciar - iesire din subdiviziune etc
Va multumesc anticipat,
Ana Maria
Buna seara,
Da nu exista o cale de a ne intelege
Decesul a avut loc in 2002 iar certificatul de mostenitor a fost emis ulterior undeva in 2004.Am sa confirm diseara exact data,dar cu siguranta nu a fost emis in 2002
Buna ziua,
As dori sa aflu si eu o parere legata de urmatoarea problema.
Am obtinut prin mostenire un apartament impreuna cu fratele meu
S-a facut o succesiune in baza caruia atat eu si el am obtinut certificatul de mostenitor fiecaruia atribuindu-i-se 1/2 din bunul respectiv.
Ceea ce noi nu am facut ulterior este modificarea contractului casei ,acesta ramanand pe numele defunctului.
Intrebarea mea este urmatoarea:
1.Daca eu il actionez in instanta pe fratele meu pentru iesirea din indiviziune si obtinerea unei sulte priviind 1/2 din valoarea acestui drept,instanta ma va considera proprietar in baza acelui certificat de mosternitor sau trebuie intai dobandirea acestui drept prin rescrierea contractului casei? ( sa fie pe numele meu si al fratelui si abia apoi actionat in instanta)
2.Se poate prescrie acest drept de mostenitor dobandit in urma certificatului de mostenitor ,cata vreme eu nu mai locuiesc fizic in acel apartement?
(platesc doar cota de impozit aferenta)

Multumesc anticipat,
Ana Maria