Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturile gravidelor vs drepturi normale angajati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturile gravidelor vs drepturi normale angajati

Buna ziua,
Numele meu este Ana Maria.Lucrez intr-o companie de tip corporatist si ma confrunt cu urmatoarea problema.
-In urma cu ceva timp toti angajartii acestei companii aveau dreptul la discretia managerului sa lucreze 1-2 zile pe saptamana de acasa
-Angajatii mai vechi aveau si un mini act aditional la contract care prevedea acest lucru;cei noi insa beneficiau in egala masura de acelasi regim desi nu aveau act aditional semnat
-In urma cu ceva vreme tuturor angajatilor li s-a respins in mod neoficial acest beneficiu.
-Tot in mod neoficial,femeile insarcinate au fost tratate ca exceptie si lasate 100% sa lucreze de acasa

Intrebarea mea este simpla >> In ce masura s-ar putea ataca in instanta faptul ca femeile gravide pot lucra de acasa in detrimentul femeilor si al barbatilor care vin in mod constant la serviciu. Se poate considera discriminare?

Astept cu interes raspunsul dvs.

Multumesc ,
Ana Maria
1. Constat cu surprindere, si in mod placut, ca exista si angajatori care acorda unele facilitati femeilor gravide.

2. - Nu vad unde ar fi discriminarea!
- In faptul ca nu se prezinta fizic la locul de munca si sa semneze condica?
- Cred ca angajatorului nu i-ar conveni sa le tina pe gravide acasa fara sa isi indeplineasca sarcinile de serviciu.

3. Il aplaud pe angajator pentru ce face! =D>
Dupa cum mentionati, posibilitatea de a lucra si la domiciliu, o anume perioada de timp, din total zile/ luna este mentionata in CIM, posibil si in ROI si contractul colectiv de munca incheiat la nivel de firma (caz in care ITM este instiintat oficial).
Astfel de abordari sunt preluate din experienta angajatorilor straini, in tara de origine si au la baza analize temeinice, care concluzioneaza ca aceasta abordare este corecta si in avantajul firmei, dar si al angajatilor.
Acordand din proprie initiativa posibilitatea de a lucra si la domiciliu, anumitor categorii de lucratori, tot din proprie intiativa, dar si prin modificare corespunzatoare a CIM, angajatorul poate limita aceasta facilitate.
Un exemplu care ar trebui urmat, dupa posibilitati, in functie de activitatile desfasurate si de catre angajatorii romani. Poate, candva, se va modifica si Codul muncii in acest sens.
Adevarat a Inviat!
Domnule Valeriu,
Va multumesc pentru raspuns.

2. - Nu vad unde ar fi discriminarea!
- In faptul ca nu se prezinta fizic la locul de munca si sa semneze condica?
- Cred ca angajatorului nu i-ar conveni sa le tina pe gravide acasa fara sa isi indeplineasca sarcinile de serviciu.

>> Nu vorbim aici de condica ca pe vremuri bine inteles.
>> Cat privesc acele sarcini de serviciu vedeti tocmai aici este problema ca lucrand de acasa
pe toata perioada pana la nastere ele cu siguranta nu mai sunt indeplinite.Cu alte cuvine eram prin casa nu am putut raspunde la X la Y
>> Discriminarea eu o vad in felul urmator >> Ce fac barbatii? De ce nu ar beneficia ca inainte si ei de acest drept .
>> Ce fac femeile care nu pot avea copii?

Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns
Sa inteleg ca nici dvs nu considerati un caz de discriminare in acest sens si sustineti ca este la latitudinea angajatorului pe cine lasa/nu lasa sa lucreze de acasa
Va multumesc pentru raspuns,
Ana Maria
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. - Problema pe care o puneti dvs. (ca salariata cu munca la domiciliu nu si-ar indeplini sarcinile de serviciu) nu se sustine.
- Cand angajatorul va constata ca scade ritmul de munca sau productivtatea va putea reveni si va chema pe salariata respectiva la locul de munca din cadrul firmei.

2. - In cazul muncii la domiciliu exista niste prevederi legale care reglementeaza aceasta modalitate de lucru si se pare ca va fi de viitor pentru multe functii si ocupatii.
- Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/art...

3. - Angajatorul nu este obligat sa aprobe munca la domiciliu tuturor salariatilor.
- El apreciaza cui sa ii aprobe munca la domiciliul.

4. Aceasta problema o puteti discuta in mod organizat, cu angajatorul si cu organele sindicale din unitate si s-ar putea sa-i convingeti ca este mai eficient pentru angajator sa foloseasca munca la domiciliu cu toti salatiatii (daca este posibil) sau cu majoritatea dintre ei.