avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate georgiana55

Activitate georgiana55

Buna ziua.
O întrebare ,am o asociație pentru fetita mea,sunt președintele asociației.
Exista cumva vreo varianta de împrumut din asociație către persoana fizica,adica mie sa pot plati anumite terapii si ulterior sa returnez împrumutul ? Va mulțumesc
Buna ziua. Se da următoarea situație:
Multiple terenuri
Doua case si cateva anexe
Am fost la primărie si am aflat ca bunicul meu are rol pe ele nu si titlu de proprietate (bunicul este decedat din 2012) la primărie spun ca nu gasesc nici un fel de acte si cum si ale cui sunt ele de fapt,desi acolo a stat si strabunica,au gasit decat pe o parte din teren care zic ei bunicul i-ar fi facut titlu de proprietate in 2007 tatalui meu (decedat si el în 2009).
Noi din pacate stiam initial ca bunicul ii făcuse acte unei matusi( după spusele ei) dar de fapt am primit noi o foaie de la impozit si asa am aflat ca e o minciuna. Un vecin folosește terenurile si ne-a spus si acela ca ar avea el rol pe ele.
Am sunat la cadastru si ne-au confirmat ca tata ar avea titlu de proprietate pe o parte sa zic de 1/4 din terenul unde sunt casele si anexele,zona pe care ar avea el se afla una dintre casele de locuit (cea mai noua, construita de bunicul meu) si ceva anexe, doar ca neavând actele nu stim ce anume.
Ce as putea face in aceasta situație,chiar nu stiu de unde sa incep? Va mulțumesc
Discuție Mostenire casa
Buna ziua.
Am si eu o intrebare in legatura cu o proprietate.
Avem o casa ( de fapt doua) in aceasi curte, au fost ale bunicilor mei care au decedat de vreo 6 ani. As vrea sa intreb daca eu ca nepoata am vreun drept acolo ( eu acolo am fost crescuta) , tata este si el decedat.
Acolo nu locuieste nimeni dar sora tatalui meu a dat cheile unor straini si i-a lasat acolo sa se foloseasca de tot ( nu stiu daca primeste ceva material de la ei )si imi interzice accesul spunand ca numai ea are drept acolo fiind fiica bunicului. Ea pana sa moara bunici venea odata la 2 ani in vizita, tata a ingrijit gospodaria si a construit anexele.
Tata are titlu de proprietate pe pamant, facut de bunicii mei,insa nu stiu exact ce inseamna acest lucru.
Intrebarea mea ar fi daca pana la dezbaterea mostenirii ea are dreptul sa " vanda" bunurile de acolo si daca imi poate interzice accesul acolo? Intreb asta deoarece ea a vandut majoritatea lucrurilor si eu nu vreau sa vindem casa bunicilor, as fi dorit sa las o familie săracă sa o ingrijeasca.
Ma intereseaza ce pot eu dace in acest caz. Pot merge cu politia sa ma lase sa intru sau daca pot face ceva?
Va multumesc
Buna ziua! am si eu o problema cu un abonament orange! acum un an si jumatate am incheiat un abonament pentru un modem de internet in valoare de 40 lei/lunar pe o perioada de 24 luni, nu l-am folosit decat 1 luna si apoi am mers sa le comunic ca nu sunt multumita de el deoarece nu este asa cum a fost descris, am vrut sa reliziez contractul dar nu au vrut decat daca plateam o suma extraordinar de mare si am lasat totul asa, am mai platit facturi pana a trecut un an si apoi m-am hotarat sa platesc la cateva luni , in martie mi-a venit o factura in valoare de 120 lei, apoi la 2 zile o factura de la o firma de recuperare de 150 lei , astazi am mers la orange sa platesc factura aia de 150 lei dar mi s-a spus ca am de achitat 600 lei ca firma de recuperare adauga penalitatii, menzionez ca din aprilie eu nu am mai primit nimic si de asta nu am mers sa platesc , deoarece in scrisoarea primita scria ceva ca se reziliaza contractul si am crezut ca asta sa si intamplat dar se pare ca nu e asa. mi se pare un abuz aceasta suma dar nu stiu ce sa fac deoarece imi este frica sa nu patesc ceva. eu numai locuiesc la adresa respectiva, acolo stateam la o matusa si intre timp m-am mutat si nu vreau sa aiba ea de suferit! ma puteti sfatui ce sa fac?? va multumesc
Buna ziua! am si eu o problema cu o hotarare judecatoreasca in privinta unei instituiri de tutela, in 2011 , am obtinut tutela fratelui meu , acum am vrut sa ii fac o declaratie sa paraseasca tara cu echipa de fotbal la care activeaza, insa m-am lovit de o problema, in primul rand ca pe hotararea judecatoreasca ce o am eu acasa scrie la sfarsit " cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare" , si mi sa spus ca imi trebuie o alta hotarare, ca e definitiva, nu ma informat nimeni de lucrul acesta si am inteles ca sa schimbat si codul civil si nu inteleg cum trebuie sa procedez si ce trebuie sa fac acum... va multumesc
Buna ziua! mai am cateva intrebari, sa ne lamurim ... sotul meu a fost pus sa isi dea demisia astazi, problema a fost pusa mai demult si de asta tot intrebam. intrebarile pe care as dori sa le adresez ca sa ma lamuresc exact cu situatia ar fi:
1. daca merge si plateste el pentru cartea de munca pana in momentul nasterii copilului (2 luni maxim ar mai fi) se considera continuitate, sau ce ar putea face pentru aceste 2 luni sa poate beneficia apoi de concediu crestere de copil, in cazul in care nu isi gaseste un alt job in timp util, ca sa nu fie intreruperea mare
2. este important sa aiba loc de munca si dupa ce se naste copilul sau este important sa fie pana in momentul nasterii, deoarece sa zicem ca ar rezolva cu cartea de munca pentru 2 luni, dar apoi pana ies eu ca mama din concediul postnatal conteaza sa mai lucreze
va multumesc mult daca ma puteti ajuta cu aceste intrebari deoarece o problema foarte grava nu ar fi ca raman eu in concediul crestere copil dar eu pierd o avansare pe post care ma avantajeaza foarte mult si am dori totusi sa rezolvam sa ramana tatal!
o zi buna
care este intreruperea maxima ( in zile) pe care o poate avea intre 2 locuri de munca??
Buna ziua! am si eu o intrebare in legatura cu obtinerea indemnizatiei crestere copil.
eu ( mama ) ma aflu acum in prenatal, dupa ce termin cele 126 zile dorim sa intre tatal in concediu, intrebarea este daca mai poate primi indemnizatia in cazul in care el a ramas fara loc de munca inainte cu 3 luni de nasterea copilului , dar inainte a realizat venituri timp de 3 ani fara intrerupere. nu a intrat in somaj , a fost pus sa isi dea demisia. auzisem ca sa dat o lege prin care conteaza ca in 2 ani sa ai cel putin 1 luni lucrate si din aceasta cauza intreb. va multumesc
Răspuns la discuția Calcul concediu crestere copil
ma intereseaza daca are vreo importanta ca a avut doua locuri de munca? multumesc pentru raspuns
Buna ziua! Am si eu o problema! Sotul meu a avut in ultimele 12 luni doua locuri de munca, fara intrerupere, dorim sa intre el in concediu de crestere copil dupa ce imi termin eu ca mama concediul de maternitate! Ma intereseaza daca este o problema ca a avut doua locuri de munca si decand se calculeaza concediul , din momentul depunerii dosarului sau din momentul nasterii copilului , fiind in cazul nostru tatal care va beneficia! ma intereseaza acest lucru deoarece este o diferenta intre salarizarea de la cele doua firme! Adeverinta cu cotizarea presupun ca se cere de la ambele firme! Va multumesc