avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu crestere copil

Buna ziua! Am si eu o problema! Sotul meu a avut in ultimele 12 luni doua locuri de munca, fara intrerupere, dorim sa intre el in concediu de crestere copil dupa ce imi termin eu ca mama concediul de maternitate! Ma intereseaza daca este o problema ca a avut doua locuri de munca si decand se calculeaza concediul , din momentul depunerii dosarului sau din momentul nasterii copilului , fiind in cazul nostru tatal care va beneficia! ma intereseaza acest lucru deoarece este o diferenta intre salarizarea de la cele doua firme! Adeverinta cu cotizarea presupun ca se cere de la ambele firme! Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:01, 5 Februarie 2014
Veniturile luate in calcul sunt cele pe 12 luni anterioare nasterii copilului.
Concediul se calculeaza din momentul incetarii concediului de maternitate. Si tatal va trebui sa opteze pentru concediul pana la un an al copilului cu 85 % din media veniturilor sau concediul pana la doi ani ai copilului cu maxim 1200 lei. Iar dv va trebui sa-i dati o luna de concediu tatalui.
ma intereseaza daca are vreo importanta ca a avut doua locuri de munca? multumesc pentru raspuns
1. - Tatal poate solicita concediu crestere copil (CCC) incepand cu ziua urmatoare aceleia in care se termina concediul de maternitate al dvs.
- Trebuie sa suspende contractle individuale de munca de la ambii angajatori.
In calculul indemniatiei pentru CCC se iau veniturile nete de la ambii angajatori.

2. - Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 1 an indemnizatia lunara este cuprinsa intre 600 - 3.400 lei;
- Daca opteaza pentru CCC pana la varsta de 2 ani indemnizatia lunara este cuprinsa intre 600 - 1.200 lei.

3. - Daca dvs. indepliniti conditiile pentru a beneficia de CCC trebuie sa intrati si dvs. in CCC cel putin o luna.
- Daca nu o faceti se reduce CCC al tatalui cu o luna de zile.

4. - Dosarul se depune la Primarie in termen de 60 de zile lucratoare de la data cu care ati solicitat CCC.
- Daca il depuneti mai tarziu indemnizatia pentru CCC se acorda de la data depunerii.

5. - Daca aveti cu cine lasa copilul puteti (dvs. sau tatal copilului) sa optati direct (fara a mai intra in CCC) de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil pentru tata ramqby ramqby Buna ziua! As dori sa stiu daca tatal isi poate luna acea luna de concediul pentru copil in prima luna a nasterii copilui,timp in care mama este in concediu ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate, cuantumul indemnizatiei pentru ccc corinamilitaru corinamilitaru lucrez la o firma din martie anul curent si as vrea sa ma lamuriti cu niste probleme: 1)vreau sa raman insarcinata si vreau sa stiu cat timp trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cresterea copilului bonefeliza bonefeliza Buna ziua! Eu sunt casnica, imi platesc asigurarile de pensie la Casa de Pensii. Sotul meu lucreaza de cativa ani la o firma. Urmeaza sa nasc cam pe 15 ... (vezi toată discuția)