avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate tedd44

Activitate tedd44

Buna ziua , am o problema la o firma de leasing , respectiv My Car Leasing . Am gasit o masina pe care acestia au finantat-i si mi-au dat-o mie in leasing . Aceasta trebuia inamtriculata in 30 zile de la data cumpararii (13 aug a fost cumparata) si s-au trezit abia acum ca nu e inmatriculata . Intre timp fostul proprietar a recuperat taxa si s-au trezit baietii de la leasing ca masina nu are taxa si m=au sunat pe mine sa o platesc ( 2000 euro ) . Nu mi se pare normal sa platesc eu taxa masinii deoarece nu este prevazut in contract ca eu trebuie sa platesc taxa , nici macar nu sunt proprietarul masinii , momentan o folosesc sub o forma de chirie . Am vorbit cu ei si le-am spus terburile astea si mi-au zis ca in contract scrie ca alte cheltuieli cu masina care apar ulterior ( refacturari casco samd ) se refactureaza catre utilizator....dar asta trebuie facut la inceput ( inamatricularea masinii ) si nu tine de mine sa inmatriculez masina , contarctul nu prevede ca voi avea cheltuieli cu inamtricularea masinii . Ma poate ajuta cineva in situatia asta ? Eventual cineva specializat pe taxe masini , recuperari taxe si chestii de genul acesta . Cei de la firma de leasing spun ca este primul caz de genul pe care-l intalnesc si probabil incearca si ei poate le merge .....daca e nevoie merg in instanta .
Va multumesc !