avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate popovici_ioan

Activitate popovici_ioan

Buna ziua,am o problema legata de Registrul agricol : Bunica mea a decedat in urma cu 3 ani.Tatal meu meu este in viata (mentionez ca nu s-a facut succesiunea) si acum a decis ca eu sa fiu cap de gospodarie pe terenurile de la Registrul agricol si sa raman unicul membru pe gospodarie.Care ar fi procedura si documentatia necesara din partea mea cat si din partea tatalui.Am mers la primaria de care apartine gospodaria ,mi s-a dat o adeverinta cum ca as fi eu fiica,cap de gospodarie,dar figurez cu adresa de pe gospodarie ,iar eu adresa o am la oras,nicidecum nu figurez pe adresa gospodariei.Rog raspuns.Multumesc anticipat.
Va multumesc mult ptr raspunsul d-voastra.Dar nu as putea face nimic sa nu se retina si din salariu,ca deja retinerea se face din pensie.Am patit sa se faca retinere si de la Casa de Pensii dar si de la banca unde aveam cardul ptr livrarea pensiei.Iar atunci mi sa spus de la banca sa faca executorul o adresa catre banca precum ca se face retinere din Casa de Pensii si am reusit sa rezolv problema.Nu as putea proceda la fel si acum?Rog mult raspuns.Multumesc .
Daca am retinere din pensie ptr un credit si acum m-am angajat,se va retine si din salariu?
Buna ziua bunicul meu in varsta de 69ani este pensionar si are 2 popriri din pensie.luna trecuta s-a angajat iar salariu este livrat pe un alt card nu pe cel din pensie.executorii cand au infiintat popririle au instiintat toate bancile si casa de pensii ptr retinerea din pensie.nelamurirea mea este daca acum avand doua retineri din pensie,se va retine si din salariu?daca da,ce procent sau daca pot face ceva ptr a nu se retine si din salariu.va multumesc !!!
Va multumesc mult ptr raspunsul acordat.Imi puteti spune va rog frumos si despre ce suma ar fi vorba??Si daca la primaria comunei mi se refuza acest drept,as putea merge si in alta parte?Sau nu mai pot face nimic...Va multumesc anticipat !
Multumesc mult ptr raspuns!
Buna ziua,strabunica mea a decedat weekend-ul trecut.Nu avea pensie,doar un ajutor social de handicap in valoare de 220 ron.Ar putea beneficia de ajutor de inmormantare,in urma acestui ajutor de handicap?Daca da,ce acte as avea nevoie si unde se depun.Rog mult raspuns.Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Poprire pe pensie
Va multumesc frumos ptr ajutor,chiar a fost un real ajutor si maine dimineata voi lua legatura cu executorul.multumesc mult de tot.o seara frumoasa sa aveti !
Răspuns la discuția Poprire pe pensie
Multumesc pentru raspuns.Poprirea a fost infiintata in luna aprilie 2014 ,se face retinere din pensie 35% de la Casa Nationala de Pensii.Executorul in instiintarea trimisa acasa ptr suma executata a mentionat toate bancile din oras (Resita) printre care este si Raiffeisen Bank unde am contul in care se livreaza banii din suventia agricola de la APIA.Dar eu am citit pe internet ca conform art. 780, alin. (5), pct. b) din noul Cod de procedura civila, sumele de bani provenite din subventiile de la APIA nu pot fi poprite.As putea totusi face ceva?Multumesc mult si rog raspuns!
Răspuns la discuția Poprire pe pensie
Va multumesc frumos ptr raspuns.Dar atunci,spuneti-mi va rog mult,ce as putea face pentru a impiedica acest lucru,pentru a nu mi se retine si acesti bani din subventie de la APIA.Mentionez ca aceasta poprire din pensie a inceput in luna aprilie 2014.Multumesc !