avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 202 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters312482

Activitate ContSters312482

Am citit legea respectiva si am trimis sesizari/cereri catre primarie pt strangerea cainilor fara stapan din spatiile publice. Din pacate, deocamdata fara rezultat....cainii sunt in aceleasi locuri, hraniti pe strada cam de aceiasi oameni.

Inteleg ca de la 23 iunie 2014, a fost suspendata HG 1059/2013, privind normele de aplicare a legii 258/2013. Presupun insa ca legea respectiva (258/2013) este in continuare valida si ar trebui respectata. Conform respectivei legi, ar trebui ca la nivelul consiliilor locale sa fi fost infiintate adaposturi de caini si implementat un program de administrare a cainilor fara stapan.

Ma intreb, si sper ca cineva sa ma poata lamuri, referitor la administrarea cainilor fara stapan, ce este permis conform legii (sau chiar explicit cerut a fi respectat) si ce anume a fost momentan inghetat (si cam pt ce perioada).

Multumesc
Locuiesc in judetul Ilfov, in una din localitatile din apropierea
Bucurestiului. Din pacate, si aici sunt multi cainii fara stapan care misuna pe strazi si prin spatiile publice, cu tot deranjul asociat acestei situatii (urlete, latraturi, fugarit si latrat biciclisti curajosi si masini, mizerie, etc, etc)

As vrea sa stiu si sper sa ma puteti ajuta sa aflu:
- a cui este responsabilitatea strangerii de pe strazi a cainilor
fara stapan din zona in care locuiesc
- cui ar trebui sa ma adresez pentru strangerea cainilor fara stapan
din spatiile publice
- in cat timp din momentul sesizarii ar trebui ca respectivii caini sa
fie prinsi si mutati intr-un adapost de caini (si de catre cine)
- care sunt penalitatile si cine ar trebui sa plateasca in cazul ca respectivii caini nu sunt stransi din spatiile publice
- ce masuri se pot lua impotriva celor care hranesc cainii fara stapan (ma refer la hranit zi de zi, pe strada, in fata portii)... astfel incat cainii sunt obisnuiti sa ramana in zona respectiva si sa o considere teritoriul lor

Multumesc