avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate vizitator_buc

Activitate vizitator_buc

Buna ziua,
Blocul in care detin un apartement in sectorul 1 Bucuresti a intrat in programul de reabilitare termica, Balconul meu este deschis.. iar in partea de jos a balcunului este jumatate zid din proiectul blocului si jumatate zidita cu caramida bca de fostii propietari... acum cei de la reabilitare doresc sa darame acea jumatate din bca si sa faca o structura metalica acoperita din placi de ciment ( gen placi de rigips), eu nu doresc acest lucru,,, doresc ca balcunul sa fie inchis pe acel zid din bca .
Intreabarea mea este daca sunt obligat sa daram acel zid si daca sunt obligat sa permit accesul in locuinta muncitorilor sa faca lucrarea.
Multumesc,
Va multumesc pentru raspunsuri.
Va multumesc domnule Popa Gheorghe pentru informatii, insa m-ai am o indrebare. Credeti ca as putea obtine o autorizatie pentru amplasament de la primarie, atat timp cat in zona respectiva nu se emite autorizatie de constructie din cauza lipsei PUZ-ului? Care ar fi diferenta intre autorizatia de constructie a unui spatiu comercial si cea de amplasament?
Va multumesc mult,
Buna ziua,
As dori sa deschid in proprietatea bunicului meu o covrigarie... am inteles de la cei de la primarie, de la urbanism, ca nu se poate obtine nici o autorizatie de construire in zona respectiva momentat, din cauza lipsei PUZ. As vrea sa stiu daca as putea deschide o astfel de covrigarie intr.un spatiu gen 'container' sau " cabanute din lem" pe care sa le pun pe sol, pe o platforma de beton.
Va multumesc,
Buna ziua, este pentru prima oara cand foloesc acest forum...daca ar putea cineva sa ma lamureasca in cateva cuvinte despre autorizatia de constructii a unei case.
Este vorba despre terenul vecinului meu cu o suprafata de aprox 3300mp care se afla in spatele terenului meu tot cu o suprafata de 3300 mp, numai ca el are un drum de acces intre mine si vecinul din drepta lat de 3.5 ml si lung de aprox 180 ml , iar in spatele acestui teren nu este nici un drum de acces ( este o alta proprietate privata care are deschidere pe toata suprafata terenului la cealalta strada), el este la mijloc.
intrebarea mea este, daca el poate sa obtina o autorizatie de constructie pt casa de locuit , avand in vedere ca latimea drumului este de 3.5ml, care face parte tot din proprietatea sa, din cei 3300mp,--de exp: la un incendiu o masina de pompieri ar putea sa intre pe acest drum avand in vedere ca nu are si o alta iesire.
va multumesc.