avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate stefanelul

Activitate stefanelul

Ce cod CAEN am nevoie pentru a vinde produse cosmetice naturale in piete?
Si da, si nu. Ca sa fiu mai explicit, sunt locatari care au cumparat si achitat apartamente inainte de constructie, cand in schitele de prezentare blocul era inconjurat de zona verde si avea doar apartamente la parter, si locatari care au cumparat dupa ce constructorul a decis sa faca o parte din parter zona comerciala, iar o parte din zona verde sa o transforme in curtea acestui spatiu comercial.
Nu stiu cu ce ar putea schimba acest lucru situatia? Faptul ca este spatiu comercial, le da acestora dreptul de a deranja un bloc de locuinte, fie ca au sau nu semnaturi de la locatari?
Cum poti da autorizatie de functionare unei activitati care produce zgomot intr-un bloc de locuinte?
Răspuns la discuția PARCARE PRIVATA - ACCES
Daca le blocati/inchideti masina in graj veti primi amenda pentru ingradire de libertate. Un vecin, suparat ca i s-a ocupat locul de parcare propretate privata. a parcat in fata si a blocat masina parcata abuziv. Cand a venit politia, a primit amenda pentru ingradire de libertate iar cel care a parcat abuziv nu a primit amenda, nici macar pentru tulburare de posesie.
Politia interpreteaza situatia cum are chef. In Romania, o parcare privata inseamna doar ca ai dreptul sa-ti montezi un blocator. Daca blocatorul este ingust, si cineva parcheaza intre locurile de parcare, degeaba ai montat si blocatorul. Tot ce mai poti sa faci este sa inveti cum sa faci fotografii. Nu stiu daca vor folosi la ceva.
Prin lipsa reglementarii acestori parcari proprietate privata, institutiile statului lasa la latitudinea proprietarilor de a-si apara dreptul la proprietate, fiecare cum intelege ca se poate face acest lucru. Este recomandat sa dati in judecata. Cand cazurile de acest fel se vor judeca rapid, toata situatia se va rezolva de la sine.
Cred ca se refera la spatiul care este inainte de bariera si de parcarea privata.
"Două grădiniţe din Capitală care au sediul la parterul aceluiaşi bloc de locuinţe, au fost notificate de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti (ISMB) să părăsească spaţiul în care funcţionează pentru ca acest lucru contravine prevederilor art 6 şi art 14 din Ordinul. MS nr 119/2014."
Stirea apare aici: [ link extern ]
Nu am detalii daca aceste gradinite aveau acordul proprietarilor. Nu poate fi acelasi caz si aici?
Nu functioneaza acum.
Daca au acord de la primarie, iar locatarii cu care au perete comun este posibil sa fi semnat ca sunt de acord cu un punct comercial, se mai poate face ceva? Multi au fost indusi in eroare cu punctul comercial si nu li s-a comunicat ca v-a functiona o gradinita, Ce se intampla cu restul locatarilor din bloc? Galagia gradinitei afecteaza tot blocul pana la ultimul etaj. Daca locatarii vor liniste, singura lor solutie este sa se mute din bloc?
Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc la etajul 1. La parter functioneaza o gradinita cu aprox. 30-50 de copii. In fata blocului, inclusiv si sub balconul meu, este amenajata o curte pentru joaca de aprox. 500 mp. Zgomotul este insuportabil toata ziua.
Am inteles ca o parte din locatari au dat semnatura pt. un punct comercial, iar altii doar au fost informati ca va fi un punct comercial, dar majoritatea au fost surprinsi cand s-a deschis o gradinita.
Am chemat politia de cateva ori in legatura cu galagia, dar nu au luat niciun fel de masuri. Au spus ca cei de la gradinita au autorizatie de la Ministerul Invatamantului si nu este de competenta lor.
Ce pot face in cazul asta? Cum poate Ministerul Invatamantului sa dea autorizatie de functionare unei gradinite intr-un bloc? Am inteles ca sunt anumite condintii pe care trebuie indeplinite, inclusiv asigurarea unui spatiu de 25 m distanta fata de locuinte. Pana la urma cine are autoritate si poate rezolva problema?
Detin un loc de parcare proprietate privata intr-un cartier rezidential. Aceasta parcare este folosita abuziv de clientii unei gradinite aflate in acelasi imobil. Terenul parcarii este intabulat pe numele meu si pentru el platesc impozit la primaria locala. Intrebarea mea este: La ce autoritate pot apela pentru incalcarea proprietatii private sau cum pot face clientii acestei gradinite sa-mi respecte proprietatea?
Buna ziua,

Sunt o persoana fizica neautorizata care obtin venituri din activitati independente pe baza unui contract de prestari servicii de publicitate pe internet.
Pana in 31 dec. 2015 impozitul pe venit de 16%, plata CAS de 10,5% si CASS de 5,5% se retineau la sursa iar eu nu aveam obligatii fiscale (am avut o perioada, in paralel, si statutul de angajat).
Din 1 ianuarie 2016, odata cu noua lege fiscala, compania cu care colaborez retine la sursa doar impozitul pe venit de 16%, iar pentru plata CAS si CASS mi-au sugerat sa ma adresez unui consultant fiscal ca sa stiu ce sa fac.
In prima faza am fost la ANAF si la CNPP dar nu au stiut sa ma indrume.

Ce doresc eu sa aflu este:
1. Cum platesc contributiile CAS si CASS? Se calculeaza o plata la minim pe economie si se regularizeaza la sfarsit de an? Trebuie depus un anumit formular?
2. Doresc sa fiu o persoana asigurata, cum pot beneficia de plata CASS?
3. Se recunoaste contributia CAS la vechime?