avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate Alex176

Activitate Alex176

Va multumesc mult de tot!
Buna ziua,
In contractul meu de munca este scris:
"Alte clauze:
-pastrarea secretului profesional,
-confidentialitate,
-loialitate,
-decenta,
-de la data incetarii contractului, timp de doi ani de zile angajatul nu se poate angaja intr-un post similar in cadrul unui alt birou notarial (operator PC, secretar, etc), clauza penala de nerespectare: plata de despagubiri in suma de 10.000USD"

Lucrez de peste 10 ani la acest notariat. As vrea sa plec de aici si sa ma angajez la altul.
Ce solutie legala am, asa incat sa plec linistit, fara sa platesc acea despagubire?
Cum se defineste aceasta clauza? Care este suportul legal?

Va multumesc mult pentru ajutor!
Alex
Vai, ce frumos ati scris! Va multumesc mult de tot! Va doresc o viata frumoasa, cu cat mai multi oameni buni in preajma!
Va multumesc pentru lamuriri!
Pot sa va spun ca la mine la Asociatie, administratorul nu are prea multe de zis. Persoanele care dicteaza acolo sunt presedintele asociatiei si, mai presus chiar decat acesta, o doamna care este in comitet, este angajata ca gospodar al blocului, salariata a noastra, are la intretinere 7.000LEI restanta, exista o hotarare judecatoreasca impotriva ei, dar nepusa in executare, iar aceasta persoana intra la noi in case si ne controleaza apometrele si tot ea aplica regulamentul din care v-am citat. :((
Imi cer scuze pentru multitudinea situatiilor expuse, dar vreau sa va mai supun atentiei urmatoarele fraze din Regulamentul asociatiei, spre interpretare:
"1.Locatarii care nu anunta din timp sau care nu permit accesul pt. citire si verificare (apometre si repartitoare) vor fi trecuti pe sistem necontorizat fara regularizare, pana cand vor permite accesul pentru verificare.
2. Locatarii sunt obligati sa citeasca indexurile in primele 5 zile ale fiecarei luni si sa le depuna la cutia de langa administratie.
3. Locatarii care nu depun fisele 2 luni consecutiv vor fi trecuti pe liste astfel: prima luna estimativ, iar a doua luna necontorizat, fara regularizare ulterioara."

Eu sunt in situatia in care:
- nu am permis accesul pt. citire in luna decembrie,
- am fost pusa pe listele pt. decembrie estimativ
- iar pe listele din ianuarie ca necontorizat, cu 12m.c. apa calda si 12m.c. apa rece
- am permis accesul pt. citire la sfarsitul lunii ianuarie,
- am citit luna de luna indexurile si le-am depus la cutie (inclusiv pe decembrie si ianuarie)

Intrebarea este: avand in vedere toate informatiile de mai sus, se va face regularizarea sau nu?

Va multumesc mult si imi cer scuze daca nu am scris destul de explicit!
Buna ziua,
Am gasit sentinta pe portal. In plus, cunosc despre existenta ei de la vechiul presedinte al blocului, care a fost demis tocmai inainte de a o pune in executare.
:) Va multumesc mult de tot pentru informatii! O zi minunata in continuare!
Va multumesc frumos pentru informatiile oferite!
Buna seara,

Conform regulamentului asociatiei de proprietari, persoana desemnata sa citeasca o data la 3 luni apometrele si repartitoarele este o persoana care are 7.000LEI restanta la intretinere, impotriva careia exista o sentinta nepusa in executare pentru jumatate din suma.

Doresc sa aflu cum putem face ca aceasta persoana sa nu mai aiba acces in casele noastre. Presedinta nu vrea sa puna in executare sentinta, motivand ca nu o detine, iar persoana aceasta, daca nu ii permitem accesul in case, comunica administratorului consumuri cu mult mai mari, pentru ca asa scrie in regulament.

Sunt in situatia de a plati 20mc de apa pentru ca nu am permis accesul acesteia, singura, in casa la momentul citirii contoarelor.

As vrea sa stiu ce actiune pot intreprinde pentru a nu plati mai mult decat am consumat si ce pot face ca persoana respectiva sa nu mai intre in casa mea.

Va multumesc!
Imi cer scuze pentur neintelegere! Locuiesc la aceasta adresa fara a fi semnat vreun act cu proprietarul, intrucat nu platesc chirie si suntem rude mai indepartate. Dar am domiciliul la aceasta adresa, asa cum reiese din cartea de identitate.

Am contestat listele de intretinere si in raspunsul oferit, pe langa faptul ca mi se spune ca nu am calitatea de a contesta, asa cum m-ati lamurit anterior, sunt rugata sa precizez in baza carui act locuiesc la aceasta adresa.

Intrebarea mea era daca este suficienta cartea de identitate cu domiciliu, intrucat am fost luata in spatiu de catre proprietar prin declaratia data in fata organelor de politie, sau trebuie sa am, suplimentar, un alt act/contract?

Va multumesc!