avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate utilizator_87

Activitate utilizator_87

buna seara,
sora mea a facut un credit in valoare de 2000lei la iCredit iar suma totala de rambursare este in valoare de 3700lei
deoarece si-a pierdut job-ul, n-a mai platit in ultimele doua luni ratele saptamanale in valoare de 125lei
cei de la icredit au venit acasa impreuna cu un executor pentru a recupera ratele si fara a informa ca s-a trecut la executarea silita.(intamplator am aflat ca este executor pentru ca nu s-au prezentat cine/ce sunt/ce functii au. au spus ca sunt doar la iCredit)
din informatiile adunate de la diverse persoane si de pe forum, am inteles ca trebuie sa informeze clientul ca i s-a anulat dreptul la confidentialitate si ca se trece la excutare silita.
un alt lucru (care cred eu) "ciudat" in contract este, ca nu se specificat ca s-a semnat in doua exemplare. sora mea nu are contract semnata de ea, doar de ei este semnat si nici toate spatiile nu sunt completate. in schimba a semnat contractul care a ramas la ei. cand am cerut sa vedem acest contract semnat de sora mea, au spus ca trebuie sa facem o cerere la sediul lor/arhiva lor ca sa-l trimita la biroul regional.
al doilea lucru "ciudat", exsita un paragraf la finalul contractului care suna asa:
"subsemnatul declar ca sunt nevazator/analfabet, iar prezentul contract mi-a fost citit de ________(spatiu necompletat), in calitate de_____(spatiu necompletat), motiv pentru care declar ca sunt in totalitate de acord cu temenii sai si consimt la incheierea lui"
apoi urmeaza stampila si semnatura lor. sora mea vede bine, citeste bine (exceptie acest contract..)
cand am intrebat despre aceasta clauza din contract de ce apare pt ca nu este cazul si de ce nu sunt completat spatiile goale, au raspus pt ca tocmai nu este cazul si nu s-a completat
insa, clauza asta mie imi suna a confirmare ca are un handicap, nu ai varianta sa negi acest lucru. ma gandesc ca era corect sa ai variante, sa bifezi o varianta in functie de clienti (ca poate vin si nevazatori sa faca credit)
va rog, sfatuiti-ne cum sa procedam...intr-adevar noi suntem rau platnici acum#-o dar parca nu-mi vine sa accept "abuzul"asta
au venit 4 oameni la ora 22, au tipat si eu vrut sa ne faca chitanta pe ultimii bani din casa, 50 lei...
in contract mai scrie ca le fiecare 30 de zile intarziate de plata se adauga o penalizare de 20 de lei
timp sa "negociem", sa mergem prin tribunale, nu ne permite din cauza penalizarilor, vrem doar sa stim daca exista vreo posibilitate sa ne intelegem cu ei amiabil..ca de platit mai mult ca sigur trebuia sa platim. am facut un credit si trebuie respectat

in speranta unui raspuns...va multumesc
Răspuns la discuția Prima casa
buna ziua,
multumesc tuturor pentru sfaturi. pana la urma am cumparat apartamentul pe numele amandurora, iar la contract am facut un act de imprumunt prin care il imprumuta pe el cu jumatate din credit si in cazul in care doreste sa-si vanda partea din apartament am un drept de preemptiune la cumpararea acesteia la un pret egal.
acum speram ca viitorul sa fie roz pentru noi. Doamne ajuta ! :)
Răspuns la discuția Prima casa
Cred ca am omis sa specific ceva. Initial acest credit am vrut sa-l facem impreuna dar banca l-a acord doar mie, prin urmare am ales sa-l fac pe numele meu si sa vedem ce solutii gasim pe parcurs pentru noua casa si credit astfel incat sa fim totusi o familie fericita :)
Discuție Prima casa
Buna seara,
Va rog sa ma sfatuiti intr-o situatie... am cumparat prin programul prima casa, casa parintilor mei, ca ulterior cu suma obtinuta sa achizitionez un alt apartament in functie de evolutia preturilor.
In acest moment am gasit un apartament la un super pret :justcuz:pe care intentionez sa-l cumpar saptamana viitoare impreuna cu viitorul meu sot. Aparatamentul nou o sa fie numele amandurora iar creditul doar numele meu :slap:.
Pentru a ne asigura ca pe perioada creditului (30 de ani) ambii vom contribui la achitarea creditului si ambii vom avea dreptul la noul apartament indiferent de situatii(divort,imposibilitate plata credit etc etc) ne-am gandit sa facem la notar un act care sa ateste cele mentionate mai sus.
Ne puteti spune daca este posibil asa ceva sau ne puteti ajuta cu niste idei cum ar suna acest act astfel incat niciunul dintre noi sa nu iasa in pierdere/castig ?:giggle:
Multumesc