avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 180 soluții astăzi
Forum Activitate alexa67

Activitate alexa67

Buna ziua! Nu stiu daca am ales bine categoria in care se incadreaza problema mea insa sper sa ma ajute cineva. In 2012 am cumparat un camion pentru care am achitat taxa de mediu. Am deschis actiune in instanta prin intermediul unui avocat cu care am incheiat un contract in acest sens. In februarie 2015 s-a pronuntat hotararea definitiva iar avocatul spune ca s-a ocupat de depunerea dosarului la ANAF. Vazand ca nu mai primesc nici un semn de la ANAF am mers sa ma interesez de situatia dosarului. Am constatat ca dosarul nu figura ca fiind depus iar avocatul sustine ca s-a facut o greseala la preluarea dosarului si ca va rezolva
. Am cerut de la avocat numarul de inregistrare al dosarului depus si duplicatul hotararii definitive si de atunci nu imi mai raspunde nici la telefon.Nu stiu ce sa fac, cum sa rezolv aceasta situatie.Va rog sa ma indrumati.
Buna seara. In 1997 am cumparat un teren cu acte de mana, pe care ulterior l-am pierdut pentru ca mostenitorii vanzatorului au dat mostenirea in judecata si actele mele de vanzare cumparare nu au avut valoare in instanta. Acum persoana care a castigat terenul detine hot. judec. definitiva si vrea sa vanda acest teren insa nu e intabulata. Se poate face intabularea direct pe mine ca si cumparator sau e necesara dubla intabulare si care ar fi taxa de intab. pentru o suprafata de 2500 mp?

Răspuns la discuția Impozit autospecializata apicola
Astazi am depus la Consiliul local cererea insotita de lege si actele masinii si dupa 4 ore mi
s-a comunicat telefonic sa merg sa platesc doar impozitul aferent lunilor ian si feb .
Va multumesc pentru indrumari.
Răspuns la discuția Impozit autospecializata apicola
Multumesc. Voi merge cu cererea .
Buna seara. In 9 februarie 2014 a intrat in vigoare Legea apiculturii 383 din 24.12.2013.Conform aricolului 16 al acestei legi citez,, prin derogare de la prevederile art 263 din Legea nr.771/2003 privind Codul fiscal, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport,,.
Salariatul de la impozite si taxe al consiliului local din localitatea mea de domiciliu nu recunoaste aceasta lege afirmand ca e valabila doar pentru apicultori, nu si pentru administratia locala.
Va rog sa ma indrumati, ce ar trebui sa fac in aceasta situatie. Multumesc.