avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate mihaita10

Activitate mihaita10

Răspuns la discuția Amenda Legea 50/1991
Multumesc mult pentru raspuns!
In 2022.Multumesc mult pentru raspuns!
Buna ziua, Am fost amendat si măsura complementară de a intra în legalitate pentru construirea unei anexe. Am teren curti constructii intabulat dar am lasat de azi pe maine sa rezolv cu autorizatia pana am luat amenda(corect). Am termen de 3 luni pentru intrarea in legalitate. Intrebarea este : Cum se stabileste acest termen legal , unde este prevazut??Este un termen minim si unul maxim?? Multumesc anticipat!!
Buna ziua, Am fost amendat si măsura complementară de a intra în legalitate pentru construirea unei anexe. Am teren curti constructii intabulat dar am lasat de azi pe maine sa rezolv cu autorizatia pana am luat amenda(corect). Am termen de 3 luni pentru intrarea in legalitate. Intrebarea este : Cum se stabileste acest termen legal , unde este prevazut??Este un termen minim si unul maxim?? Multumesc anticipat!!
Buna ziua,
O persoana a fost amendata conform Legii 50/1991 pentru lucrari de construire si masura intrari in legalitate. A contestat PV in instanta, a pierdut...dar nu a intrat in legalitate. Primaria a deschis actiune pentru desfiintarea lucrarilor. Respectiva persoana a venit la primarie si a solicitat certificat de urbanism pentru intrare in legalitate pentru constructia respectiva. Cum ar trebui procedat ??Se elibereaza certificat de urbanusm sau nu?? Persoana solicita CU pentru anexa in realitate este adapost animale aproximativ 400mp...Multumesc anticipat!
Ordinul 839/2009, art 27
Răspuns la discuția DEMISIE
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc mult Justitiarul711. De mutat nu are cum avnd in vedere ca sunt singurul care lucrez si stiu cu ce se "mananca" o cerere de finantare la un proiect (indiferent de sursa de finantare). O sa incerc varianta cu transferul dar pana rezolv o sa mai indur " laudele" sefului.
Discuție DEMISIE
Buna ziua,
Sunt functionar public, consilier superior la o primarie si nu sunt pe aceiasi "lungime de unda" cu sefu....el spune ceva, eu ii spun ca nu e legal si nu se poate si de aici e gata scandalul. Nu se mai poate asa si vreau sa-mi dau demisia. Intrebarea este: daca dupa 1/2 an gasesc un post similar pot sa particip la concurs ca superior sau trebuie sa o iau de la capat pe un post de debutant? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția cumparare posesie
Legal se poate elibera autorizatie de construire pe posesie??
Buna ziua,
Vreau sa cumpar o posesie (teren intravilan) , pot sa construiesc pe acest teren??
Multumesc!