avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate heisunuta

Activitate heisunuta

Va rog sa mi spuneti unde trebuie sa depun cererea de restituire a cautiunii??/
in dosarul meu nu exista aceasta recipisa in original.Asa mi s-a spus de la arhiva.
Sa cred ca nu a fost depusa ?Daca merg la CEC sa intreb ei pot sa-mi spuna adaca a fost cau nu depusa?
Multumesc
Buna ziua,
Va rog sa-mi dati o solutie la aceasta problema.
In 2014 am platit d-nei avocat o sume de bani intr-un proce de executare silita cred ca se numeste cautine in vederea sistarii executarii pana la finalizarea judecarii.
Executarea a avut loc in continuare,procesul s-a finalizat in februarie 2015.Suma a fost platita de mine integral
Spuneti cum pot sa-mi recuperez banii de la d-na avocat in conditiile in care ma amana de 3 luni ,ba ca nu-i semnata cererea,ba ca nu-i doamna presedinta la servicu.Am sunat la tribunal la arhiha a verificat dosarul meu si nu exista nici un act legat de cautinea mea.Va rog sa-mi dat un sfat cum mai pot recupera acesti bani in conditiile in care d-na avocat nu-mi mai raspunde la telefon si mesaje.

Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
Buna ziua,
Si va multumesc pentru ajutor.
Suma executata silit este de 12007,27 lei iar suma datorata este 10393 lei.
Dar intre timp a venit solutia de la tribunal si a fost anulata executarea.Nu am inca hotararea judecatoreasca pentru ca trebuie sa ajung la tribunal care este in alt oras dar a fost facut apel la acesta hotarare.
Nu stiu cum sa procedez in continuare,eu sunt bugetar si pentru mine inseamna f mult acesti bani.
Va multumesc
Răspuns la discuția Executare silita
Nu ,eu am facut contestatia la executare in termenul prevazut de lege.
Pana s-a judecat contestatia executorul mi-a luat banii si peste suma datorata in plus 1600 lei.
buna ziua,

Va rog sa nma ajutati itr-o problema.
Am avut o executare silita facuta de un domn executor .Angajatorul mi-a facut poprire pe salariu si mi-a oprit in fiecare luna pana in octombrie.D-l executor mi-a retras dintr-un cont din banca suma ncesara pentru acoperirea debitului dar nu a anuntat unitatea pentru sistarea popririi si mi sa- virat la executor bani in pus fata de suma care trebuia retinuta.In plus eu am facut contestatie la aceasta excutarea si instanta a anulat aceasta executare.
Va rog sa ma sfatuiti cum pot sa recuperez banii care mi i-a luat executorul.

Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie de urmas
Sotul meu a decedat in martie 2013 si nu era pensionat ci salariat.Pensia copilului a fost stabilita la acel moment functie de puncatjul din martie 2013 si indicele de atunci.Nu ar trebui sa i se recalculeze pensi cu noul punctaj?

Multumesc
Discuție Pensie de urmas
Va rog sa-mi spuneti daca copilul meu care are o pensie de urmas din martie 2013 beneficiaza de majorarea pensiiei conform noilor prevederi legislative

va multumesc,
Va rog sa-mi spuneti cum decontez naveta cadre didactice in anul 2014:
conform legii bugetului de stat su conform Legii nationale a educatiei (lg1/2011)

Va multumesc
Discuție Credit bancar
va rog sa-mi spuneti daca in urma decesului sotului meu (avea o descoperire de card pe contul de salarii ) sunt obligata sa platesc aces credit.