Forum Discuţii juridice Executare silită Recuperare suma cautiune in lipsa colaborarii cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Recuperare suma cautiune in lipsa colaborarii cu avocatul

Buna ziua,
Va rog sa-mi dati o solutie la aceasta problema.
In 2014 am platit d-nei avocat o sume de bani intr-un proce de executare silita cred ca se numeste cautine in vederea sistarii executarii pana la finalizarea judecarii.
Executarea a avut loc in continuare,procesul s-a finalizat in februarie 2015.Suma a fost platita de mine integral
Spuneti cum pot sa-mi recuperez banii de la d-na avocat in conditiile in care ma amana de 3 luni ,ba ca nu-i semnata cererea,ba ca nu-i doamna presedinta la servicu.Am sunat la tribunal la arhiha a verificat dosarul meu si nu exista nici un act legat de cautinea mea.Va rog sa-mi dat un sfat cum mai pot recupera acesti bani in conditiile in care d-na avocat nu-mi mai raspunde la telefon si mesaje.

Va multumesc
in dosarul dumneavoastra trebuie sa existe recipisa de cautiune in original
Faceti instantei cerere de restituire si dupa ce aceasta se pronunta, mergeti la CEC
in dosarul meu nu exista aceasta recipisa in original.Asa mi s-a spus de la arhiva.
Sa cred ca nu a fost depusa ?Daca merg la CEC sa intreb ei pot sa-mi spuna adaca a fost cau nu depusa?
Multumesc
În niciun dosar nu există recipisa în original. Originalul este la grefiera șefă, într-un seif de obicei. Verificați dacă este depusă o cerere de restituire cauțiune la aceasta, sau la registratura judecătoriei.
Va rog sa mi spuneti unde trebuie sa depun cererea de restituire a cautiunii??/