avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate madalinbaban

Activitate madalinbaban

Daca eu persoana fizica inchei la notar un contract de imprumut cu ipoteca pentru un imobil cu o alta persoana care este proprietarul acelui imobil, eu mai pot incheia un contract de inchiriere legal la ANAF a aceluiasi imobil intre el proprietarul imobilului si eu chirias???
Discuție Contract chirie
Daca eu persoana fizica inchei la notar un contract de imprumut cu ipoteca pentru un imobil cu o alta persoana care este proprietarul acelui imobil, eu mai pot incheia un contract de inchiriere legal la ANAF a aceluiasi imobil intre el proprietarul imobilului si eu chirias???
Daca doresc sa achizitionez un apartament pe numele altui proprietar pot incheia un act notarial prin care respectivul imi este dator cu aceeasi suma de bani si garanteaza cu apartamentul achizitionat? Asta ca o masura de siguranta pentru mine.... In caz de divort, taxa de succesiune etc. acest document poate fi atacat si in consecinta eu voi pierde orice control asupra imobilului?
In cazul in care acest document este de ajuns si prietenul meu va deveni proprietarul imobilului iar el va avea datorie la mine suma de bani, eu voi putea achizitiona ulterior acelasi imobil de la prietenul meu prin credit imobiliar sau credit "prima casa"?
Un apartament a fost scos la licitatie de catre banca creditoare. O persoana fizica a adjudecat imobilul la licitatie, insa apartamentul figura cu restante mari la asociatia de locatari. Ulterior licitatiei de adjudecare, asociatia de locatari a intentat proces pentru recuperarea restantelor de la fostul proprietar. Daca restantele nu au fost trecute in documentul de adjudecare, noul proprietar poate vinde apartamentul fara restante??? Care este situatia legala a "restantelor"??
Daca intentionez sa achitizionez un teren pe numele unui prieten (el sa fie proprietar), care ar fi masurile mele de siguranta (aici ma refer la ceva acte juridice) pentru a putea recupera terenul mai tarziu (asta daca prietenul meu nu va mai vrea sa mi faca donatie sau pentru a fi sigur ca in cazul unei succesiuni copiii acestuia nu vor avea drept la terenul respectiv).
In acest caz, ce fel de procura as avea nevoie pentru a putea construi o casa (proprietar tot prietenul meu) pe terenul respectiv. Ma refer aici la obtinerea avizelor necesare construirii casei de care sa ma pot ocupa eu.
Multumesc anticipat pentru ajutor!!!