avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate R3b0rn

Activitate R3b0rn

Buna,
din noiembrie 2016 beneficiez de stimulent in locul sotiei deoarece ea nu indeplinea conditiile. Acum astept cel de al 2-lea copil si as dori sa stiu daca voi beneficia si pentru el de stimulent. Daca da, care ar fi conditiile, depun dupa nasterea celui de al 2-lea actele necesare sau astept sa se finalizeze perioada pentru primul si apoi depun actele pentru al 2-lea.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Somaj
Raspunsul la solicitarea prin e-mail al celor de la ITM Bucuresti a fost sa ma adresez angajatorului deoarece acesta a avut aprobarea pastrarii si completarii carnetelor de munca la sediul acestora si ca acestora le revine obligatia completarii adeverintei. Ideea e ca angajatorul imi elibereaza adeverinta dar cei de la somaj procedeaza corect neluand in seama adeverinta respectiva si automat si vechimea mea din acea perioada? Ei oricum au acces la aceste informatii, nu vad de ce au nevoie de adeverinta aceea cu stampila obligatoriu de la ITM.
Răspuns la discuția Somaj
OK si daca eu sunt din iasi ce ar trebui sa fac? sa merg o data la bucuresti sa fac cererea scrisa si apoi in termen de pana la 30 de zile sa merg din nou sa ridic adeverinta? Nu iau pe mere ce dau pe pere ;))
Discuție Somaj
Buna ziua!
De curand mi-a incetat perioada in care beneficiam de indemnizatie pentru cresterea copilului si am depus actele necesare pentru a beneficia de somaj.
Pentru completare dosarului de somaj mi-au fost cerute adeverinte de vechime cu stampila ITM de la fostii angajatori. Problema e ca unul dintre angajarori are sediul in Bucuresti si punct de lucru in Iasi. Am luat legatura cu ITM Bucuresti si acestia au spus ca angajatorul trebuie sa-mi elibereze adeverintele necesare. Cei de la punctul de lucru din Iasi au fost de acord sa-mi elibereze orice adeverinta am nevoie dar nu-mi pot sau nu se deranjeaza sa imi faca rost de una cu stampila ITM Bucuresti cum as avea eu nevoie. Ei mi-au eliberat adeverinta de vechime cu stampila firmei dar acestea nu sunt luate in considerare de cei de la somaj. Deci in urma depunerii dosarului cei de la somaj au decis sa nu-mi recunoasca cei 4 ani lucrati la unitatea respectiva si mi-au acordat aproape 1/2 din drepturile care mi-ar fi revenit daca mi-ar fi recunoascut intreaga perioada in care am cotizat.
Cui as putea sa ma adresez pentru clarificarea acestei situatii, mai ales ca am inteles ca aceiasi situatie o voi intampina si cand voi avea nevoie de completare unui dosar de pensionare.
Sotia mea a fost angajata la o societate cu contract pe perioada determinata. Ea a ramas insarcinata si a nascut inainte sa ii expire contractul iar societatea respectiva nu a mai dorit prelungirea contractului. Sotia a intrat in concediu de cresterea copilului si beneficiaza de indemnizatie. Acum daca eu refuz sa intru o luna in concediu de cresterea copilului ce se intampla? Sotiei ii este suspendata oricum indemnizatia, ea nemaiavand la ce loc de munca sa se intoarca? Sau sunt exceptii la aceasta lege? Eu daca as intra in acest concediu ar insemna sa stau si eu cu mai putini bani acasa si nici sotia sa nu beneficieze de nimic?
Discuție Fisa postului
Lucrez intr-o intreprindere ce detine aproximativ 1700-1800 de angajati si fac parte din Consiliul reprezentantilor salariatilor. As dori sa stiu daca fisa postului unei persoane trebuie sa cuprinda toate atributiile pe care operatorul urmeaza sa le efectueze si daca este corect ca in fisa postului sa fie trecuta replica "sa duca la indeplinire toate task-urile(sarcinile) aduse la cunostinta de superiorul direct, verbal sau in scris".