avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate mariantonia

Activitate mariantonia

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu care sunt conditiile ca un precontract de vanzare cumparare sa fie valabil?
Nu trebuie martori sau la notariat, nu exista un termen in care apoi sa fie pus in aplicare ?
Precizez ca este vorba despre un teren instrainat de unul din frati in anul 2006 inainte sa se faca iesirea din indiviziune.
Va multumesc si astept un raspuns!
buna ziua,
Tata este intr-un proces de partaj judiciar cu fratii,surorile lui din 2012.Obiectul partajului-teren intra si extravilan.
Cei mai multi din frati au cedat partea lor tatalui meu, acolo la tribunal.
In februarie 2014 , procesul a fost suspendat pentru ca, unul din nepoti s-a "trezit" (scuzati expresia) ca a cumparat teren de la unul din frati (mort) si a dat in judecata copii acestuia (ei au cedat terenul tatalui meu) nu stiau nimic ca tatal lor ar fi vandut (fara acte de altfel).
In martie 2014 a fost prima sedinta a acestui proces prin care acest nepot a dat ceilalti veri in judecata obiectul fiind"hotarare care sa tina loc de act autentic.De atunci nu s-a mai intamplat nimic, in sensul ca nu a mai fost nici o sedinta.
Intrebarea mea este de ce nu se intampla nimic cu acel proces, cat poate sa dureze si cat poate sa tina pe loc procesul de partaj al tatalui meu, nu exista o limita legala?
Mentionez ca acest tip nu are acte.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Răspuns la discuția Suspendare proces
va multumesc. dar nu exista un termen -legal in care sa aduca acele documente?
buna ziua,
Sunt intr-un proces de partaj judiciar eu si alti frati (4) pentru un teren intra si extravilan.
Procesul s-a suspendat pentru ca o ruda (de fapt un nepot )a spus ca a cumparat teren in trecut de la unul din frati care a decedat si trebuie sa deschida alt proces si sa aduca acte.Lucru nelegal de altfel pentru ca nu era facuta aceasta iesire din indiviziune.
Copiii acestuia si ceilalti frati (surori) nu stiu nimic.
Intrucat nu gasesc unde sa ma informez va intreb:
In cat timp (legal vorbind) trebuie ca acest individ sa aduca acte si sa tina pe loc acest proces, noi stim ca nu a cumparat si nici acte nu are si daca nu mai deschide proces noi ce facem?
Multumesc