avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Activitate AGT

Activitate AGT

Buna ziua,

Mama mea locuieste (singura) la bloc si pe scara blocului a ramas singurul apartament fara centrala termica individuala. Asociatia de locatari a anuntat-o (neoficial) ca nu se stie daca cei de la Termoficare vor mentine furnizarea caldurii peste iarna pentru un singur apartament de pe scara.
Intrebarea mea este: furnizorul de agent termic are acest drept avand in vedere ca furnizarea caldurii este o problema de asigurarea a vietii? Si daca cei de la termoficare pot deconecta apartamentul, va rog spuneti-mi cum putem ataca aceasta decizie sau cui ma pot adresa pentru rezolvare (sa nu fie deconectata de la termoficare) daca evident exista o solutie (situatia este in orasul Craiova).
Multumesc,
Răspuns la discuția Angajat al unei firme din UE
Ma poate ajuta cineva cu raspuns la probelemele mele?
Multumesc frumos,
Buna ziua,
Urmeaza sa fiu angajatul unei firme din UE si sa prestez activitate de consultanta in tara noastra. Intentia angajatorului este ca platile pentru prestarea serviciilor sa fie efectuate on-line pe site-ul firmei din UE.
Intrebarile mele sunt:
1. Din moment ce eu voi presta activitaea in Romania banuiesc ca angajatorul va trebiui sa deschida punct de lucru in Romania, se poate si altfel, fara a se deschide punct de lucru in Romania?
2. Angajatorul trebuie sa deschida punct de lucru in Romania sau exista si alta forma sub care sa pot presta activitatea? Eu am si o intreprindere individuala
3. Care ar fi solutia ca taxele aferente muncii prestate sa fie platite in tara angajatorului, deci nu in Romania.
4. Care ar fi solutia daca platile pentru activitatea de consultanta s-ar face in Romania, sub ce forma legala va trebui sa activez eu.
Multumesc frumos,
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
1. Daca angajatorul vrea sa intrerupa contractul de munca inainde de termiinarea perioadei de proba, trebuie sa notifice angajatul?
2. Angajatul trebuie sa semneze vreun document, de exemplu chiar si de luare la cunostinta?
3. Daca de exemplu azi angjatorul introduce incetarea contractului in revisal, cand trebuie ajuntat angajatul, exista vreun termen?
Multumesc,
Răspuns la discuția Perioada de proba 6 luni
Va multumesc frumos.
De fapt perioada de proba este intr-adevar de 120 de zile, functia fiind de conducere. Practic imi ramane ca varianta de contestatie faptul ca nu am fisa postului? Adica ma pot folosi de acest lucru pentru a nu inceta contractul dupa cele 120 de zile?
Buna ziua,
Am fost angajat intr-o pozitie de director cu contract de munca pe perioada nedeterminata, dar cu perioada de proba de 6 luni. In cintrcat sunt foarte multe rubricu necompletate, cea mai importanta fiind dupa parerea mea cea care soune responsabilitatile mele din fisa postului. Practic nu am fisa postului si multe alte rubrici incomplete. Este prevazuta si concedierea cu preaviz de la angajator de 20 de zile calendaristice. De ceva timp angajatorul ma sicaneaza cu tot felul de actiuni sau comentarii mai mult sau ai putin fair-play.
Intrebarea mea nr. 1 este: in cazul in care va dori ca dupa perioada de proba de 6 luni sa nu mai continue cu mine, trebuie sa-mi dea acel preaviz de 20 de zile? Cand trebuie sa-l dea, inainte cu 20 de zile de implinirea celor 6 luni de proba sau imediat dupa implinirea acestor luni.
Intrebarea nr. 2: poate inchide contrcatul dupa cele 6 liuni fara drept de apel, adica nu am nicio sansa sa contest? Ideea este ca nu am inca fisa postului si atunci pe ce baza poate evalua daca mi-am facut sa nu treaba?
Intrebarea nr. 3: daca va inchide contractul prin orice mijloace,am dreptul la somaj?
Multumesc frumos,
AGT
Multumesc pentru raspunsuri.
Da, din pacate (sau din fericire pentru mine) in loc de consultanta voi fi angajat cu carte de munca si atunci nu am motive sa tin firma deschisa.
Inteleg ca tot trebuie depuse declaratiile, ok, dar in acest caz, din moment ce nu voi mai avea curand incasari in firma, ce trebuie sa trec la venituri si cheltuieli? Zero venituri estimate si zero cheltuieli? Am deja cateva cheltuieli (minore, sub 3-400 ron) pe care nici nu le-as mai pune in firma decat numai daca sunt obligat.
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Am infiinta un II acum cateva zile si stiu ca trebuiesa merg la Admin Financiara sa depun diverse documente, intrebarile mele sunt:
1. Ce documente trebuie sa depun (copii, original?)
2. Care este termenul limita in care pot depune aceste documente.
3. Pot suspenda firma (Intreprindere individuala) inainte de aceste termen (de la intrebarea de la pct 2.).
Va multumesc,
Doresc sa infiintez un pfa pentru consultanta management si/sau vanzari, insa am citit un articol al dvs in care se mentioneaza ca pot activa ca pfa conform cu pregatirea mea dovedita cu acte (pe diploma mea de absolvire facultate scrie inginer (pe parte electrica).
Este vreo solutie/varianta in care pot totusi sa ofer consultanta in vanzari si/sau management (lucrez de circa 20 de ani in vanzari si management, perioda si activitate dovedita cu inscrisurile din cartea de munca)?
Multumesc frumos,