avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate VirginiaF

Activitate VirginiaF

Anul trecut am cumparat un teren de 6 ari care a fost trecut in cartea funciara, pe numele fostului proprietar, ca urmare a unei sentinte civile.Problema este ca schita pe care expertul a realizat-o pentru acel proces nu reflecta realitatea din teren.Adica in schita sunt trecuti 24 de ari dar in realitate sunt doar 22 ari in acel loc si 2 ari sunt alaturi.Initial fostul proprietar avea trecuti in cartea funciara 4 ari din terenul de 22 ari si cei 2 ari alaturati dar in urma procesului a fost rectificata cartea funciara cu acea schita gresita care nici macar nu avea avizul celor de la cadastru. Asa ca in cartea funciara sunt inscrisa cu 6 ari dar in realitate sunt doar 4 ari. Sigur mai sunt cei 2 ari alaturati dar acestia nu apar in ultima schita a expertului. Partea ciudata este ca acelasi expert a facut si schita din 2007 care reflecta realitatea si schita din 2009 care urca 2 ari pe digul raului, dig care este in proprietatea celor de la Apele Romane.Intrebarea mea este cum pot sa solicit rectificarea cartii funciare pentru a reveni la vechea inscriere cea cu 4 ari si cei 2 de alaturi si daca am nevoie de un avocat pentru a deschide acest proces?