avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Activitate luminita25

Activitate luminita25

Sefii si sindicatul stiu , doar ca toata lumea da din umeri ca asta este grila.de salarizare . Atata timp cat toti tac , toata lumea este fericita . Sunt singura care nu mai doresc sa fac ceea ce nu este trecut in fisa postului . Asa este in tot spitalul judetean , toti angajatii tac de frica sa nu fie bagati in comisia de disciplina daca nu executa sarcinile.. lipsa personalului este cea care a dus la aceste situatii . Multumesc tuturor de sfaturi .
Buna seara , am fost la juristul spitalului in audienta si mi s.a spus acelasi lucru . Acum e forfota mare pentru ca am indraznit sa refuz niste sarcini care fac parte din fisa postului infirmierei . Inclusiv incadrarea este cu 600 ron intre infirmiera si ingrijitoare, chiar daca pana acum am prestat aceeasi munca si nu am stiut ca pot refuza ( sincer ). Diferenta de salar m.a determinat sa fac cercetari si sa caut dreptate . Va multumesc tuturor !
Chiar daca colegii mei sunt remunerati lunar pentru acele sarcini ( ei au facu o scoala de infirmiere ) eu nu , si facem aceleasi sarcini . Ei au fisa postului diferita de a mea , dar eu fac munca pt care ei sunt platiti .... nu mi se pare corect sa exercit niste atributii pt care nu sunt platita si nu sunt incluse in fisa postului , deoarece trebuie scoli pentru aceste sarcini , si se dau examene pt a intra pe acele posturi de infirmiera . Multumesc de raspuns !!!
Pot refuza sarcina atribuita de sefii mei ierarhici atata timp cat sarcina ceruta de catre ei se regaseste in fisa postului si este remunerata la colegii mei ??? Respectiv incadrarea mea in munca este 3600 , la colegii mei 4200 . Dar facem aceeasi munca zilnic si nu mi se pare corect . Sunt ingrijitoare de curatenie incadrata , iar infirmiera are salar mai mare cu 600 ron dar facem aceeasi munca in cadrul spitalului . Va rog un raspuns , daca se poate . Multumesc anticipat tuturor .
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
D-nu Zoya , imi cer scuze daca nu sunt in tema cu legile si nu pricep unele raspunsuri .Nu lucrez in domeniu si nu toti intelegem legile . Am pus niste intrebari , oricum multumesc tuturor pentru raspuns si pentru atentia acordata ...poate m-am repetat cu unele intrebari dar unele persoane mi-au raspuns altfel ca se face succesiunea ( nu aici ,) ...oricum , voi vedea dupa sarbatori ceea ce nu imi este clar ...cu toate actele in fata . Va multumesc inca odata si va doresc tuturor SARBATORI FERICITE SI LINISTE SUFLETEASCA !!! Multumim ca ne ajutati cu sfaturile voastre !!
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
suntem trei copii ( nici unul minor ) si el . cum se face imparteala ? pe contract figureaza mama decadata acum , in rest niciunul . ei au fost casatoriti , si nu figureaza el nicaieri . multumesc de ajutor ..., de sfaturi .
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
Voi actiona in instanta daca trebuie , trai de convietuire nu este si atata timp cat 3 parti implicate vor sa vindem ( noi copii ), si sa ne mutam impreuna ....pe el ( a 4 parte )nu il putem obliga sa vindem sa avem toti un trai linistit ?.....mai am o intrebare ...trebuie facuta succesiunea daca apartamentul era pe mami ?, si acum , daca a decedat si nu au fost divortati , iar tatal meu nu este in contract ....si daca SPER , sa fie deacord se poate vinde ?
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
mama a cumparat apartamentul si apoi s-au casatorit . nu au divortat , el a parasit familia 20 de ani , a stat in concubinaj cu alta . acuma respectiva l-a dat afara si a venit in apartament ca este al lui . pe contract nu figureaza nicaieri . toate actele de contorizare si actul de pe apartament sunt la mine . eu administrez totul .
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
intrebare : apartamentul se imparte in 4 parti egale ? noi 3 copii nu suntem nici unul minor . daca ii dam partea el nu mai are nici un drept ...corect ?...multumesc
Răspuns la discuția Apartament mostenit, vanzare
Multumesc frumos pentru ajutor . am sa merg la un avocat luni sa facem actele necesare sa ii dam partea care i se cuvine si sa imi explice pasii care sunt de urmat . sarbatori frumoase si linistite va doresc