avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Activitate annaghe

Activitate annaghe

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea: s-a publicat de curand in monitorul oficial art 254 privind modul de executare al pedepselor?
Am auzit un zvon cum ca anul de detentie a fost stabilit la 6luni/an si nu la 8luni/an cum se calcula inainte.
Adica ma intereseaza daca se poate depune cere pentru eliberarea conditionata dupa executarea a 1/2 din totalul depedeapsa si nu 2/3 ca pana acum. Va multumesc!
Răspuns la discuția Tata ramas fara copil:(
Off Doamne cum sufera si barbatii din cauza femeilor....
Din punctul meu de vedere adevarul este undeva la mijloc. Nu este dreptul meu sa judec pe niciunul dintre parinti, dar va rog din suflet, daca tineti la acel copil nu il plimbati de la unul la celalalt ca pe o minge pe terenul de fotbal. Ii faceti mai mult rau daca va jucati cu soarta lui. Dumnezeu sa va dea putere si intelepciune sa faceti ce este mai bine pentru copilas!
Răspuns la discuția Fixarea primei zile de infatisare
Va multumesc frumos pentru raspuns !
Buna seara, va rog sa imi raspunde-ti la o intrebare : cat timp trebuie sa treaca de la inregistrarea unui dosar in tribunal si pana la prima infatisare? Am depus o contestatie la desfacerea contractului de munca, la tribunal in data de 20-10-2014 dar inca nu am primit citatie pentru proces. As dori sa stiu cam cat trebuie sa mai astept sa mi-se faca dreptate? Va multumesc !
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine : ce perioada de executare a pedepsei trebuie executata pentru a formula o cere de eliberare conditionata. Mentionez ca persoana condamnata a primit un an si 8 luni (pedeapsa cumulata din doua dosare) pentru infractiuni pe drumurile publice, executa pedeapsa in regim semideschis si are 42 de ani. Va multumesc !:O
Poate fi formulata o cerere de intrerupere a pedepsei (sotului) daca sotia este insarcinata si nu are niciun venit, deci sotul era unic intretinator al familiei daca pedeapsa este mai mica de 2 ani?:(
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la un permis auto suspendat avand dosar penal pe rol si care la fiecare termen primeste amanare. mentionez ca dosarul este pentru conducere avand permisul suspendat. Intrebare mea este: pot redobandi permisul pana la pronuntarea hotararii definitive a instantei? Si daca da , cum trebuie sa procedez? Cu mii de multumiri, Ana Maria