avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate Adevar1

Activitate Adevar1

Buna ziua,

Am înaintat o cauză la Curtea de Justiție Arad împotriva unei companii de asigurări (pârâta) cu mine reclamantă. Dosarul nu a început încă pentru că compania de asigurări a primit abia acum scrisoarea de la instanța de judecată și prima citație va fi emisă până pe 21. Nici măcar taxa de timbru nu am plătit încă.

Compania de asigurări m-a contactat și mi-a cerut să închid cazul la curtea de justiție, pentru că îmi va plăti o sumă de bani - pe care neavand incotro poate o voi accepta

Dar în schimbul banilor ei mi-au cerut confirmare de la curtea din Arad ca am închis cazul. Ei vor sa semneze cu mine un contract în care sa spună asta.

Întrebarea este cum pot sa închid cazul și primi o confirmare de la curtea de justiție?

Mulțumesc Crina
Vă mulțumesc foarte mult pentru răspuns.
De asemenea, cred că este o eroare deoarece citația este datată 10.11.2023, iar pe site-ul instanței reiese că:

Data inregistrarii 09.11.2023
Data ultimei modificari: 10.11.2023
Sectie: Sectie unica
Materie: Civil
Obiect: cerere de valoare redusă
Stadiu procesual: Fond

As putea oare sa sun la judecatorie sa intreb daca trebuie sa fac ceva in legatura cu aceasta citatie?
Multumesc mult.
As dori sa menționez ca am aplicat prin Cererea cu valoare redusa, iar pe site e-justice.europa.eu, se menționează ca :


Articolul 25 alineatul (1) litera (d) - mijloacele de comunicare sau notificare pe cale electronică de exprimare a consimțământului

Art. 205 alin. (2) lit. a) CPC
Întâmpinarea va cuprinde numele și prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau reședința pârâtului ori, pentru persoanele ......etc

. 194 lit. (a) CPC
Cererea de chemare în judecată va cuprinde:
a) numele și prenumele, domiciliul sau reședința părților ori, pentru persoane juridice, denumirea și sediul lor. De asemenea, cererea va cuprinde și codul numeric personal sau, după caz, codul unic de înregistrare ori codul de identificare fiscală, numărul de înmatriculare în registrul comerțului sau....etc

Deci considerați acum ca este în regula sa primesc solicitarea de a completa intampinarea?


Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună seara!
Daca dvs.sunteti reclamanta, nu înțeleg de ce ați primit comunicare să depuneți întâmpinare( întâmpinarea trebuind depusă de pârât?!).
Va recomand să apelați la serviciile unui avocat din zona dvs., daca nu aveți deja unul.


Multumesc pentru raspuns. Nu am un avocat sunt din Arad. Poate au nevoie de mai multe informatii pentru fiica mea?
Bună seara. Va rog mult ma puteti ajuta cu urmatoarele.
În urmă cu ceva timp, eu și fiica mea (în vârstă de 8 ani la momentul accidentului) am fost victimele unui accident de circulație, soldat cu răni și pagube materiale. Am fost rănită la coloană și a trebuit să fiu în concediu medical, iar fiica mea a avut dureri la mișcarea gâtului și dupa accident am suferit amandoua de anxietate, ea neputând să-și facă temele și plangand si facand isterie multe saptamani dupa accident cand trebuie să calatorească cu mașina. Societatea de asigurări care se ocupă de caz nu dorește să ne plătească nici jumătate din sumele pierdute în urma acestui accident (pt. tratamentul medial, salariul pierdut și durerea și suferința). Iar pentru reparația mașinii nu oferă detalii și nu vor să plătească cât ar trebui, deși accidentul este 100% din vina lor, ceea ce nu neagă. Cazul a ajuns în judecatorie- materie: civila, eu fiind reclamanta.

Recent am primit o Comunicare adresa de la judecatorie pe numele fiicei mele - eu ca reprezentant. Aceasta comunicare e astfel:
''In legdturi cu dosarul avand datele de identificare de mai sus, in calitate de RECLAMANT, va comunicem
cd ln termen de 30 zile de la primirea prezentei comuniceri, sub sanctiunea decederii din dreptul de a
mai depune probe 9i de invoca exceptiil, aveti obligatia de a depune intempinarea. Depuneli
documentele solicitate gi inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instante 9i cate un exemplar
pentru fiecare parte, cf. art. 150 NCPC
Conform art. 205 alin. (2) din Legea 13412010 privind Codul de procedura civile, intampinarea trebuie se
cuprinde:
a) numele gi prenumele, codul numeric personal, domiciliul sau regedinta paratului ori, pentru persoanele
juridice, denumirea gi sediul, precum gi, dupe caz, codul unic de inregistrare sau codul de identificare
fisca15, numdrul de inmatriculare in registrul come(ului ori de inscriere in registrul persoanelor juridice 9i
contul bancar, dace reclamantul nu le-a mentionat in cererea de chemare in judecata. Dispozitiile art. 148
alin. (1) teza a ll-a sunt aplicabile in mod corespunzitor. Daci paretul locuie$te in streinetate, va areta 9i
domiciliul ales in Romania, unde urmeazi sA i se faci toate comunicdrile privind procesul;
b) excepliile procesuale pe care paratule invoce fate de cererea reclamantului;
c) raspunsul la toate pretentiile gi motivele de fapt 9i de drept ale cererii;
d) dovezile cu care se apari impotriva fiecerui capet din cerere, dispozitiile art. 194 lit. e) fiind aplicabile in
mod corespunzator;
e) semnitura.

1) in afara celor de ordine publice, daci legea nu prevede altfe


As fi foarte recunoascatoare daca ma puteti ajuta , ce trebuie sa fac acum,

Multumesc mult
Nu stiu. Precizez, de asemenea ca, sora cu handicap are capacitate mintală redusă, așa că nu știu cum au reușit să realizeze succesiunea, si sa imparta noua casă excluzandu-le pe surori, pentru că nu a primit asistență juridică sau vreo altă asistență care să o ajute să ia o decizie în deplină cunoștință de cauză.

Totodata, la cererea bunicii, mama a imprumutat mai multe sume de la Casa de Ajutor Reciproc pentru plata diferentei la noua casa; bani care pe o perioada de mai multi ani, i-a returnat ulterior la CAR din propriul ei salar, si pe care nu i-a primit niciodata innapoi de la bunica sau fratele care au devenit ulteriori proprietarii casei.

Acest imprumut pe care l-a realizat mama a avut loc acum aprox. 35-40 de ani. Poate sa ceara drept de creanta?
Buna ziua,

Poate un ONG românesc să-și deschidă o sucursală într-o altă țară europeană?
Și trebuie să depună cererea cu actele de deschidere ale sucursalei in România sau in țara europeană respectivă?
Totodată, ce activități poate avea în filială, poate începe aceleași proiecte și în acea țară ? poate închiria o locație pe numele ONG-ului si deconata costurile sucursalei ONG-uui din tara respectiva in Romania? sau cum va face contabilitatea? Multumesc pentru raspuns
Buna ziua,

La moartea bunicului meu, bunica ramasa vaduva a vandut casa, si a cumparat o alta casa. Pe contractului noii case trecandu-se pe ea (bunica) iar din cei 3 copii, doar pe fiul ei mai mare, ca si cumparatori (fiul fiind in calitate de necasatorit, mentiune stipulata in contract). Cele doua fiice, cea mica fiind cu handicap de gradul 2, nu au fost mentionate in contract, desi, la plata diferentei mari de pret a casei au contribuit in mod egal ambii copii salariati respectiv fiul cel mare si fiica mijlocie (mama mea).

Dupa moartea bunicii, fiul care intre timp s-a casatorit si a parasit casa si familia in cauza, in urma cu 30 de ani, doreste sa vanda casa in ideea ca el este unicul mostenitor.

Va rog sa ne comunicati daca poate sa vanda unchiul casa fara consintamantul surorii lui handicapate care locuieste in casa, si fara consintamantul celeilalte surori?

Si cum se imparte mostenirea in cazul in care accepta vanzarea?

Deasemenea, astfel de contract injust pe care l-a realizat bunica este legal, avand in vedere ca nu s-a dezbatut succesiunea dupa bunic.

Vanzarea s-a realizat intr-un sat, acum 40 de ani, cu aproximatie. Mama si sora cu handicap nu au fost intrebate, nu li s-a cerut consintamantul la vanzarea casei.
Cred ca ele se bazau pe mama lor care s-a ocupat de tot. Sora cu handicap de gradul 2 nu avea si nu are nici acum capacitatea mentala sa inteleaga ce drepturi de mostenire i se cuvin.

La cererea bunicii, mama a imprumutat mai multe sume de la Casa de Ajutor Reciproc pentru plata diferentei la noua casa; bani care pe o perioada de mai multi ani, i-a returnat ulterior la CAR din propriul ei salar, si pe care nu i-a primit niciodata innapoi de la bunica sau fratele care au devenit ulteriori proprietarii casei.

Acest imprumut pe care l-a realizat mama a avut loc acum aprox. 35-40 de ani. Poate sa ceara drept de creanta?

Avand in vedere gradul de handicap al matusii, cum pot fi drepturile ei protejate, ea locuieste in aceasta casa.

Unchiul care traieste in strainatate de mai bine de 30 de ani, a luat initiativa recent sa declare casa de vanzare, fara sa se consulte cu surorile. Poate fi el oprit de la vanzarea casei in cazul incearca sa vanda fara a le informa?
Multumesc foarte mult pentru raspuns

În 2021, în urma unui accident de mașină în Cipru, eu și fiica mea am fost rănite.
Pentru ca am fost accidentata la coloana cervicala si lombara, a trebuit sa stau in concediu medical timp de 1 luna, pierzandu-mi astfel salariul.

Fiica mea a avut dureri cand apleca capul si doctorul i-a prescris nurofen, in acelasi timp era foarte nelinistita si nu-si putea face temele. Am fost amândouă la urgente.

(Șoferul vinovat și-a recunoscut vina și și-a autorizat compania de asigurări să-mi repare mașina și să-mi ramburseze cheltuielile medicale și compensarea pentru durere și suferință emoțională.

Din pacate, compania de asigurari care se ocupa de caz ( o firma foarte cunoscuta și "temuta" în Cipru de advocati) nu vrea sa-mi returneze banii nici pentru cheltuielile medicale si nici pentru salariu. Și pentru suferința îndurată de fetița mea, nici nu vor să discute.

Vor sa imi dea doar o suma mica ca si compensatie pentru ranile mele si suferinta mea.

Am următoarele certificate medicale:
-Raze X care confirmă că am suferit de " sprain and strains of cervical and lombar spine
adica entoarse si intinderea tendoanelor si muschilor cervicali și lombari.
-Rezultatul de la medicul care m-a consultat de pe site-ul oficial de sănătate care a scris am suferit de "cervicalgie"
-Rezultatul celui de-al doilea medic care m-a consultat, care a scris că am suferit de „traumatism cervical și lombar” whiplash cervical and lombar in Engleza
-Alte analize care arată că am suferit de Neuropatii.

După accident, am avut dureri puternice la coloana vertebrală și la șolduri. Am continuat să am dureri în ceafă și in spatele capului timp de foarte multe luni după accident. Precizez ca niciodata nu am avut asemenea dureri înainte de accident.

Deși le-am trimis copii ale tuturor analizelor si hartiilor medicale și de la serviciul de urgente, firma de asigurari mi-a spus ca daca nu accept oferta lor ( care nu e nici jumătate din sumele pierdute de mine în urma acestui accident) sa ii dau în judecată.

Totodată, în legătură cu reparația mașinii ei nu îmi oferă informații clare, mi-au oferit o sumă mica, de 200 de euro, când mecanicul mi-a spus ca costul aproximativ este 450 de euro, deoarece trebuie sa înlocuiască ușa din spate a mașinii si sa repare o indoitura in partea dreapta a masinii. In plus are nevoie de mai multe zile pentru asta.

Eu locuiesc în Cipru și aici nu exista o procedura de cereri cu valoare redusă în cadrul sistemului juridic din Cipru. Avand in vedere ca suma mica de bani, nu am gasit un advocat care sa imi preaia cazul. Un singur advocat s-a ocupat de cazul meu si a incercat sa negocieze cu firma de asigurari o suma mai mare, dar ultima solutie oferita a fost sa intru intru-un process care sa tina mai multi ani de zile, iar aceasta nu imi doresc.

As aprecia foarte mult dacă ați putea să mă sfătuiți dacă e posibil sa aplic prin procedura europeana cu privire la cererile cu valoare redusă in Romania, Aceasta procedura este potrivita pentru cazul meu , deoarce eu doresc sa recuperez sumele de bani cheltuite pe doctori si salariul pierdut de la firma de asigurari.

Va rog sa imi spuneti daca as putea sa invoc dreptul de a se judeca cazul in tara de origine in romania,

Mutumesc mult

sau prin altă procedură dacă se poate cat mai rapida si la costuri reduse.

Mulțumesc foarte mult!

În 2021, în urma unui accident de mașină în Cipru, eu și fiica mea am fost rănite.
Pentru ca am fost accidentata la coloana cervicala si lombara, a trebuit sa stau in concediu medical timp de 1 luna, pierzandu-mi astfel salariul.

Fiica mea a avut dureri cand apleca capul si doctorul i-a prescris nurofen, in acelasi timp era foarte nelinistita si nu-si putea face temele. Am fost amândouă la urgente.

(Șoferul vinovat și-a recunoscut vina și și-a autorizat compania de asigurări să-mi repare mașina și să-mi ramburseze cheltuielile medicale și compensarea pentru durere și suferință emoțională.

Din pacate, compania de asigurari care se ocupa de caz ( o firma foarte cunoscuta și "temuta" în Cipru de advocati) nu vrea sa-mi returneze banii nici pentru cheltuielile medicale si nici pentru salariu. Și pentru suferința îndurată de fetița mea, nici nu vor să discute.

Vor sa imi dea doar o suma ca si compensatie pentru durerea și suferința mea, invocând motive vagi! Ei indrăznesc să susțină că certificatele mele medicale arată că nu am fost rănită!!!!

De fapt, am următoarele certificate medicale:
-Raze X care confirmă că am suferit de " sprain and strains of cervical and lombar spine
adica entoarse si intinderea tendoanelor si muschilor cervicali și lombari.
-Rezultatul de la medicul care m-a consultat de pe site-ul oficial de sănătate care a scris am suferit de "cervicalgie"
-Rezultatul celui de-al doilea medic care m-a consultat, care a scris că am suferit de „traumatism cervical și lombar” whiplash cervical and lombar in Engleza
-Alte analize care arată că am suferit de Neuropatii.

După accident, am avut dureri puternice la coloana vertebrală și la șolduri. Am continuat să am dureri în ceafă și in spatele capului timp de foarte multe luni după accident. Mai exact, nu am avut asemenea dureri înainte de accident.

Deși le-am trimis copii ale tuturor analizelor si hartiilor medicale și de la serviciul de urgente, firma de asigurari mi-a spus ca daca nu accept oferta lor ( care nu e nici jumătate din sumele pierdute de mine în uma acestui accident) sa ii dau în judecată.

Totodată, în legătură cu reparația mașinii ei nu îmi oferă informații clare, mi-au oferit o sumă mica, de 200 de euro, când mecanicul mi-a spus ca costul aproximativ este 450 de euro, deoarece trebuie sa înlocuiască ușa din spate a mașinii si sa repare o indoitura in partea dreapta a masinii. In plus are nevoie de mai multe zile pentru asta.

Eu locuiesc în Cipru și nu cunosc nici limba nici sistemul de legi de aici. Deoarece nu dispun de sume de bani sa am um proces, as vrea sa știu dacă e posibil sa aplic la justiție printr-o procedura rapida si relativ ieftina.
As aprecia foarte mult dacă ați putea să mă sfătuiți dacă e posibil sa aplic prin procedura europeana cu privire la cererile cu valoare redusă sau prin altă procedură dacă se poate cat mai rapida si la costuri reduse.

Mulțumesc foarte mult!