avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate euvictoria

Activitate euvictoria

Răspuns la discuția recuperare pachet excursie
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua, am cotractat din decembrie o excursie in Egipt cu plecare din 16 martie 2020.Datorita pandemiei de coronavirus doresc sa aman datele excursiei, dar agentia spune ca nu se poate si ca daca nu merg pierd toti banii. Cu alte cuvinte sunt obligata,in conditiile in care se spune pe toate canalele media sa stam in casa si sa nu iesim decat in caz de forta majora.Am 60 de ani ,deci si cu risc crescut si nu pot sa fac nimic decat sa pierd toti banii?Eu inteleg ca sunt niste pierderi, dar toate doar eu sa le suport? Din moment ce de servciile pe care le-am platit nu mai beneficiez (cazare, masa,) acesti bani nu pot fi retunati, deoarece agentia nu le mai plateste.?
Sunt nascuta pe 19 10 1959 si lucrez ca educatoare de la 1 sept.1978 fara intrerupere. Doresc sa stiu daca ma pot pensiona cu data de 30 iunie a.c. tinand cont de modificarile care survin la calculul pensiei dupa aceasta data.Este in avantajul meu sa ma pensionez acum , cat va fi penalizarea si pentru cat timp.Este mai bine sa ma pensionez la anul cand voi avea stagiul de cotizare maxim,39ani si 7 luni, deci fara penalizare, dar cu alt coeficient de calcul sau acum cu penalizare,dar cu un coeficient mai bun. Care este sfatul dvs.? Multumesc, o zi buna!
Nu voi mai da avans de 90%,ci de 15%.Ideea era ca la avansul mare se dadea o reducere de 4%, la care,desigur voi renunta.Ideea este ca nu vreau sa pierd nici acest avans de 15 %.Cum se pot face lucrurile corect si fara teama de a fi tepuit?Cum pot intra in posesia unui apartament nou, pe care mi-l doresc, fara frica?
Va multumesc pentru raspuns,si totusi ma intreb: in aceasta tara nu poti achizitiona un apartament nou, care este pe cale de finalizrae, fara sa risti?Chiar toti sunt escroci? Nimeni nu pedepseste si verifica dezvoltatorii potential mincinosi si nimeni nu apara interesele oamneilor, care de buna credinta, dau un avans pentru a avea o locuinta? Din raspunsul dvs., inteleg clar, ca sunt o victima.Si totusi cum sa procedez sa nu iau teapa?!Apartamentul imi place foarte mult si mi-l doresc la fel de mult.Dezvoltatorul a cumparat blocul anul trecut de la UCECOM.Acesta este construit din anul 2000, el a cumparat constructia, care era ridicata pana la etajul 6, avand cadastru si intabulare, doar o finalizeaza si mai ridica 2 etaje, pentru care a primit autorizatie de constructie.
Multumesc!
Multumesc!

Voi da un avans de 15%.Daca se noteaza in cartea funciara prezentul antecontract riscurile sunt mai mici?Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Multumesc!
Buna ziua,
Pe data de 1 iulie voi incheia un antecontract de vanzare-cumparare la un notariat agreat de dezvoltator, pentru un apartament in Bucuresti.Pentru acesta voi plati 90% din suma totala, urmand ca restul sa-l achit la predarea apartamentului si incheierea contractului, pe data de 1 octombrie, cand apartamentul va fi gata. Mentionez ca achizitionez acest apartamentcu plata chas, direct de la dezvoltator,iar blocul este finalizat in proportie de 85%,cu promisiunea ca va fi gata in octombrie.In antecontract sunt trecute toate avizele si aprobarile semnate de autoritati,cu nr. cadastral inscris in cartea funciara a municipiluil Bucuresti.Exista vreun risc daca procedez asa,tinand cont de faptul ca dau o suma mare de bani pe un apartament care inca nu este gata la momentul semnarii antecontractului.Pe santier se lucreaza cu viteza mare si insusi dirigintele de santier si-a cumparat un apartament in acelasi bloc.Va multumesc!
Răspuns la discuția Pensie
As dori sa stiu cand se poate pensiona anticipat fara penalizare o educatoare nascuta in mai 1957. Multumesc!