avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Sunt nascuta in octombrie 1959 . Lucrez ca educatoare din 1978 si vreau sa stiu cand pot iesi la pensie anticipat fara penalizare. In perioada 1 sept 1978-31 august 1989 (11 ani ) am lucrat la casa de copii, iar de la 1 sept 1989 si pana in prezent la o gradinita cu program prelungit. Perioada lucrata la casa de copii se considera spor de munca grea?Am beneficiat de un spor la salariu. In ce conditii pot iesi la pensie? Mentionez ca am vechime neitrerupta in munca.Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:11, 23 Iunie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare ested e 31 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. La data de 1 septembrie 2014 veti avea un stagiu efectiv de cotizare de 36 de ani.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 7 luni, in mai 2021;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 7 luni, in mai 2016.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 56 de ani si 7 luni, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 39 de ani si 7 luni.

5. - Caminul de copii nu reprezinta un loc de munca in grupe superioare de munca sau in conditii deosebite sau speciale de munca (in sensul legii) chiar daca ati avut un spor la salariu.
- Sporul la salariu va ajuta sa aveti o pensie mai mare
Ultima modificare: Miercuri, 4 Iunie 2014
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Va multumesc pentru precizari. Este clar, la punctul 4 nu ma incadrez, nu am aceasta vechime la aceasta varsta As vrea sa -mi spuneti exact varsta la care ma pot pensiona anticipat fara penalizare. spre ex. in anul 2017 ma pot pensiona?
Daca veti lucra in continuare atunci in aprilie 2018 veti face cei 39 de ani si 7 luni de stagiu de cotizare necesari pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare).
va multumesc!
As dori un raspuns si pentru sora mea . Este nascuta in ianuarie 1968 si profeseaza neintrerupt ca invatatoare din anul 1987.Vrea sa stie cand se poate pensiona anticipat fara penalizare, lucrand in continuare. Va multumesc!

Alte discuții în legătură

Iesire la pensie Lummy Lummy sora mea este nascuta in 1959 si are 35 ani vechime.poate iesi la pensie anticipata? Sau pensie partiala anticipata? (vezi toată discuția)
Data pensionare tuilleries tuilleries Buna ziua! Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: conform ultimelor reglementari in vigoare, as dori sa stiu cand pot iesi la pensie la limita de ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata / limita de varsta LaviniaGianinaCretu LaviniaGianinaCretu Buna ziua, Mama mea e nascuta in 18 decembrie 1956, lucreaza din 15 august 1978 pana in prezent, fiind cu studii superioare si are 11 ani si 3 luni de ... (vezi toată discuția)