avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate Newstraffic

Activitate Newstraffic

Discuție Enel
Buna seara, detin un teren si o casa in constructie in judetul Ilfov.Precizez fapul ca din luna mai 2014 nu s-a mai lucrat la acea casa , trecand doar de cateva ori pe an pentru a verifica daca totul este la locul lui.La acea vreme facturile Enel erau achitate la zi. Astazi m-am trezit cu o hartie de la judecatorie in care Enel doreste achitarea unor facturi in valoare de 8800 lei ( suma exagerata avand in vedere ca nu s-a mai folosit curent electric din luna mai 2014 , poate 800 lei si asa ar fi destul de mult). Ce se poate face in acest sens?
Buna seara, am primit o somatie de la Anaf pentru a efectua plata a doua amenzi de circulatie una din 2012 pentru luare permis si una din 2014 pentru luare talon auto. La vremea respectiva am achitat aceste amenzi, chitanta aceleia din 2012 am gasit-o , dar pe cea din 2014 nu , am gasit doar factura si chitanta de la RAR (cu care m-am prezentat la politie impreuna cu chitanta de la amenda pentru a ridica talonul). Se poate face ceva? Nu doresc sa achit de 2 ori aceasi amenda.
Buna seara.
Detin o firma SRL pe care nu am mai avut activitate de 1 an si jumatate.
Pe site-urile unde apar informatii despre societati apare ca la societatea pe care o detin nu sunt datorii conform ANAF la data de 31.03.2016 si ca este in functiune in luna 04 2016.Nici pe site-ul Anaf nu apare societatea cu datorii, dar totusi pe contul curent de banca sunt 3 popriri in valoare de 2000 ron reprezentand impozit pe venit.
dar exista riscul unei sanctiuni pentru declaratiile nedepuse, chiar daca societatea nu a avut activitate?
Buna ziua.Detin o societate infiintata in luna noiembrie 2013,avand activitate in 2013 si anul 2014.De la inceputul anului 2015 societatea nu a mai avut niciun fel de activitate, eu fiind plecat in alta tara.La inceputul lunii trecute m-am intors in tara si am constatat ca doamna contabila care se ocupa sa depuna declaratiile, nu le-a mai depus din luna mai 2015.Certificatul de tva a fost retras.Mentionez ca societatea are o datorie la Anaf in valoare de 2700 lei reprezentand IMPOZIT PE VENIT in urma constatarii popririlor de pe cont dar pe site-ul ANAF si alte site-uri de specialitate societatea rezulta fara nicio datorie.Ce pasi ar trebui urmati pentru a inchide aceasta societate cu sau fara datorii? Si ce sanctiuni poate avea societatea sau administratorul ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Sediu firma 2016
Pana la ce data se poate schimba sediul pentru ca proprietarul sa nu plateasca suma respectiva pentru impozit ?
Buna ziua , detin o societate pe care momentan nu mai lucrez , am un contract de comodat pentru sediu intr-un apartament si doresc sa stiu daca se va mari impozitul acestui apartament incepand cu 2016 si cam cat va fi impozitul , momentant impozitul este de 100 RON.
Buna ziua , doresc sa fac o conventie civila de prestari servicii intre societatea mea si o persoana fizica neautorizata si sa ii platesc acestuia suma de 500 RON pentru prestarea unor servicii in 2 zile lucratoare , ce suma ar trebui sa platesc la stat ? Impozit ,, CAS si CASS.?
Buna ziua , o societate comerciala are de prestat niste servicii ( mutare , ansamblare , carat ) pentru o perioada de 7 zile , cum poate plati oameni care sa faca aceste lucruri , acestia neavand contract de munca , societatea dorind sa ii plateasca pe acesti oameni pentru acele 7 zile lucrate .
Buna ziua , eu in calitate de angajat al unei societati avand si drept de semnatura in banca , administrator fiind alta persoana , pot fi executat silit daca am semnat un bilet la ordin si contract de garantie al biletului si acesta nu a putut fi achitat ? Biletul nu a fost avalizat in nume propriu , a fost semnat decat in casuta dreapta jos.