avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate Ionion1989

Activitate Ionion1989

va multumesc pentru raspunsul dvs...dar despre numarul km....ce sfat imi puteti oferi? ester in vigoare vreo lege dedicata?
Va prezint urmatoarea situatie reala:
Am cumparat o masina de la vanzatorul Ion.
Acesta mi-a spus ca masina are numarul de km afisati pe bord respectiv 150.000... si acesti km sunt reali,
Deasemenea mi-a mai spus, ca masina este dobandita de la Vasile ,care aduce masini din Germania, in urma unui schimb ... adica a dat o alta masina si a primit-o pe asta la schimb plus diferenta de bani.
Nu a apucat Ion sa faca actele...adica sa inscrie masina si sa ii schimbe numerele de inmatriculare....si implicit sa mai apara un cumparator
pe cartea tehnica a masinii....pentru ca s-a gandit imediat sa o vanda si a pus masina la vanzare pe net ...
Eu am sunat eu sa o cumpar.
Asa ca am mers sa facem un contract de vanzare cumparare....
Ion imi spune ca pretul de schimb al acestei masini ... l-a declarat 9000 de euro....dar nu a declarat si diferenta de bani primita.....si ar vrea ca si pretul de vanzare cumparare cu mine sa fie tot 9000 de euro , in conditiile in care am batut palma la 12500 euro ca atat era pretul ultim la care am negociat.
AM FOST DE ACORD.... ca fraierul !!!.....si am platit 12500 euro dar am facut contract de vanzare cumparare pe 9000 de euro....pentru ca imi placea masina si pentru ca nu ma gandeam ca voi intampina probleme ...dar si pentru ca Ion vanzatorul nu vroia sa plateasca impozit pe diferenta de bani...de la 9000 euro la 12500 euro ....spunandu-mi ca daca vreau sa declar pretul real cu care cumpar masina....voi suporta costuri suplimentare...adica impozitul lui (Ion)...si in sfarsit....ca sa nu mai dau si alti bani...am lasat pretul de 9000 euro...asa cum a dorit....in continuare ....
Mergem la Administratia Financiara si Ion inscrie masina pe numele sau...avand deja act de vanzare cumparare intre el si Vasile...plateste impozitul cuvenit......iar in baza actului de vanzare cumparare intre mine si el (Ion )...radiaza masina de la administratia financiara de unde apartine ...si i se elibereaza si un Certificat fiscal din care reiese ca auto are taxele platite .... toate astea in aceeasi zi .......acest certificat fiscal fiindu-mi mie necesar pentru a inscrie masina la Administratia Financiara de care apartin.
Am facut actele...dupa ce am probat masina...dupa ce am facut cateva ture....si dupa ce am fost la un service autorizat sa fac masinii o diagnoza completa....diagnoza pe care am achitat-o separat.....
Toate astea se intamplau in Cluj...unde eu vorbeam in romaneste cu cei de la service...iar Ion vorbea in ungureste...zicea el ...ca asa intelegeau mai bine mecanicii....ce fel de diagnoza vreau eu sa fac automobilului ...
Diagnoza,testul....a iesit bine....adica....nu mi-au spus nimic despre numarul de km reali sau nereali.....dar masina... nefiind noua...avea cateva defecte minore care au fost mentionate in foaia de constatare......respectiv...bucsi directie uzate....urme de zgarieturi pe caroserie ....pierderi minore de ulei pe la capacul motor,un amortizor cu pete de ulei,....cauciucuri uzate.....adica defecte vizibile...
Dupa ce am facut aceasta diagnoza ...am negociat si am facut actele de vanzare cumparare asa cum am descris mai sus ...
Am plecat cu masina catre Bucuresti....si pe la jumatatea drumului...pe autostrata s-au apris doua becuri in bord.....o spira....si un alt bec cu simbolul de pompa...
L-am sunat pe Ion vanzatorul si i-am spus despre defectele aparute....mi-a raspuns... si mi-a zis ca dispare eroarea daca pun iarasi contactul....si intradevar asa era...insa eruau defecte repetitive Le-am considerat un defecte minore... si m-am gandit ca le rezolv la un service bun in Bucuresti...era seara si nu mai puteam intoarce sa imi iau banii inapoi...si nici nu intentionam asta....pentru ca imi placea masina....o urmarisem de ceva timp la vanzare....in sfarsit....am ajuns acasa si am fost la o alta diagnoza in Bucuresti ....a doua zi...
La service-ul din Bucuresti....masina avea multe erori....si multe defecte majore....
S-a calculat costul reparatiei ...si am platit ...facturi de manopera si piese in valoare de 2800 euro....
Mi s-a cerut de catre cei de la service-ul din Bucuresti talonul masini si Certificatul de Autenticitate care se elibereaza la momentul inspectiei I.T.P.....nici nu stiam de acest certificat....
Am gasit in actele predate de vanzator ....si o copie al acestui certificat de autenticitate....cu seria masinii mele....
Pe acesta hartie.....cu seria WIN de identificare....deci pe acest certificat...... scria numarul de km pe care masina ii avea la momentul inspectiei tehnice periodice....
Numarul de km inscrisi era de 250000 km ...la data I.T.P-ului.....fata de 150000 km .....cu cat am fost asigurat ca ii are masina....adica astia erau Km inscrisi pe bordul masini....
Poarte ca intamplarea a facut ca vanzatorul sa imi dea si o copie a acestui certificat.....alaturi de talon,de certificat fiscal,de asigurare,si de copii de buletine, plus de actele de vanzare cumparare intre el (Ion) si Vasile....sau poate asa trebuia ...ca sa imi dea si o copie a acestui certificat...nu stiu....
Masina a ramas pentru reparatie la service si eu am sunat vanzatorul pentru a cere lamuriri.....
Acesta mi-a raspuns ca asa a cumparat si el ...si ca atare ...tot asa a si vandut....si ca ar trebui sa vorbesc cu Vasile ( cel cu care a facut schimb de alta masina plus diferenta de bani)..... ca Vasile ar fi umblat la km....si nu el (Ion)...Deasemenea....mi s-a sugerat sa incerc sa vand si eu mai departe masina.....daca nu imi convine...ca banii nu ii mai pot primi inapoi...sau daca vreau sa anulez contractul de vanzare cumparare ...voi primi inapoi...doar 9000 euro ...si nu 12500 euro cat a fost suma reala....PLATITA...si in nici un caz nu voi mai primi inapoi nici costul reparatiilor facturate....inca 2800 euro....
Am sunat vanzatorul doar pentru a incerca o rezolvare amiabila a situatiei in sensul ca i-am propus sa imi returneze jumatate din suma cheltuita.....insa....acesta nu a fost de acord....
Asa ca ...eu...Cumparatorul final.... sunt cel pagubit....si am considerat inaite de a demara orice procedura... sa intreb aici urmatoarele, doar avand in vedere cele de mai sus :
1.Daca vand aceasta masina ma expun legii penale ?Care e pedeapsa ? Ce mi se poate intampla ?
2. Daca fac plangere la politie am vreo sansa de a imi recupera macar o parte din suma platita pentru reparatie ?
3 Ce fel de plangere sa fac ? ....despre km reali nedeclarati de vanzator ? sau despre defectele nedeclarate ale masinii cumparate? sau ambele ?
4.Exista o lege speciala care este aplicabila acestui tip de cauza prezentat ?...Care este aceasta ? Sunt mai multe legi ? Care sunt acestea ?
5.Este cineva pe acest site care imi poate apara interesele ? Cat costa aceasta reprezentare ? Care sunt sansele de recuperare a sumei pentru reparatii ?
6.La ce se expun antevanzatotii acestei masini ?

Va multumesc si astept raspunsurile si sfaturile dumneavoastra !
Condamnat la o pedeapsa cu executare de 3 ani si 6 luni in baza art.87 alin.1 din oug 195/2002 si 3 ani in baza art.184 alin.2 si alin.4 cod penal,prin contopire(art 34 lit.b raportat la art 33 lit.a )s-a aplicat executarea pedepsei celei mai grea de 3 ani si 6 luni,si a pedepsei accesorii art 64.lit a si b cod penalla la data de 21 dec 2011 definitiva.Am fost liberat conditionat dupa ce am executat efectiv 1 an si 11 luni din pedeapsa.Data liberarii din penitenciar a fost 26 nov 2013.Avand in vedere cele de mai sus va intreb :Cand pot cere reabilitarea ? si ..Cum se procedeaza ?
Am inteles domnule razvan ca nu aveti solutii la ceeace am scris.Va multumesc mult .Mi-ati spus ce stiam deja.Intrebarea reala era... cum sa rezolv situatia asta? Care sunt solutiile ? vreun eventual proces cu cine si despre ce?..........poate sa dau examen in alta tara...poate sa arat ca poate se incalca niste drepturi...poate se pot face niste cereri petitii...unde ...ceva de care sa te agati...sa incerci mai mult......e cam aiurea sa nu poti face nimic si sa ti se si spuna ca nu are rost nici sa incerci....mie imi trebuie idei......solutii pana si sfaturi argumentate ...daia e forum ....mai poti prinde ceva din ideile altora chiar si gresite din sfaturile lor ...acum cateva zeci de ani nimeni nu spera ca se poate ajunge pe luna...si uite ca...s-a ajuns si acolo....chiar daca pt mine sansele sunt poate zero...dar din discutii se poate rezolva ceva pentru viitoare spete de acest gen.........legea e lege...dar e facuta de oameni ...toti putem gresi...dar si legile mai pot fi schimbate vazand practica si necesitatile reale...in general.Forumul este o expunere de idei nu o consultatie juridica...aici poti spune si ce gandesti ..trecând peste expunerea de legi ....Oricum va multumesc inca o data pentru raspunsul dvs.Am apelat la aceasta modalitate sperând ca mai poti obtine si puncte de vedere optimiste sau eventual ipoteze ..pe care... gândind pozitiv ...poate le poti demonstra sustinandu-le eventual in fata unei instante.Se pare ca orcat se incearca sa se respecte legea si sa se aplice exact in sensul in care legiuitorul a conceput-o sunt si vor fi modalitati le a o respecta si de a o aplica in favoarea clientului.......asta vad in fiecare zi peste tot...repet...solutii si idei chiar si gresite ..pot fi un pas inainte!
de ce se interpreteaza doar asa? va rog raspunderi si la celelalte intrebari daca se poate
Condamnat la o pedeapsa cu executare de 3 ani si 6 luni in baza art.87 alin.1 din oug 195/2002 si 3 ani in baza art.184 alin.2 si alin.4 cod penal,prin contopire(art 34 lit.b raportat la art 33 lit.a )s-a aplicat executarea pedepsei celei mai grea de 3 ani si 6 luni,si a pedepsei accesorii art 64.lit a si b cod penal.Am fost liberat conditionat dupa ce am executat efectiv 2 ani din pedeapsa.De la data liberarii din penitenciar au trecut 6 luni si m-am prezentat sa redobandesc permisul.Acesta a fost anulatcomform procedurii.Mi s-a spus verbal ca trebuie sa treaca intreaga perioada de 3 ani si 6 luni incepand cu data incarcerarii, plus inca 6 luni pentru a sustine examenul de permis auto.Va intreb:
1)Care este modalitate legala de a obtine permis auto mai devreme de termenul comunicat?
2)Avand in vedere ca art 116 din oug 195/2002 nu prevede cuvintele.... "termenul","durata" in textul "....de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca" ....poate fi interpretat acest text in sensul ca trebuie sa treaca intreaga durata a unei pedepse la care se adauga 6 luni... sau se poate interpreta si in sens mai avantajos persoanei care beneficiaza de liberare conditionata ?
3) Se incalca vreun drept, interpretand cele de mai sus, in sensul ca integrarea sociala a unei persoane care a fost privata de libertate este mai dificila poate fara permis auto?
4)Liberarea conditionata este o privare de drepturi?
5) Daca esti liberat conditionat ai aceleasi drepturi ca orice persoana libera?
6) Ce cai de atac legale sunt privid cele de mai sus?
7)In situatia mentionata pot sustine legal examen de permis in alta tara din u.e?