avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate Verapop

Activitate Verapop

Multumesc mult de raspuns, vin cu precizarea ca sal net e 1900 deci brut 2700+180 bonuri de masa , iar din ce mi-ati explicat dvs constat ca pt suma de 2880 deducerea devine nesemnificativa iar in ac situatie nu ar fi mai bine sa trecem copii in intretinerea sotului care are sal brut 1400?
multumesc, deci sal net nu va creste cu diferenta celor 220x16%= 35.2,(eventual x2 /copii ) conf grilei, pt ca eu nu inteleg daca se aplica o data sau pt fiecare copil in parte. Sau este o suma fixa pt fiecare copil?
si ce 32 lei cum rezulta 16 + 16, pt ac am citit pe alte site-uri ca este o suma fixa pt fiecare copil.
cum se reflecta la salariul net
SAL ESTE DE 1900 +BONURI DE MASA (180)
2050 DECI DEDUCERE 220, dar cum se calculeaza?:
ex: 220 x 16%=35.2 , deci impozitul este mai mic cu 35.2 ( pt un copil) sau 35,2+35.2( si pt al doilea copil)=70.4 sau nu
pt ca rezulta urmatoarea situatie :o pers cu un copil in intretinere are - n x 16% iar cel cu 2 are al fel sau inmultit cu 2
Buna ziua , va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:pt un angajat cu cim pe per nedet cu un copil in intretinere si care doreste sa il treca si pe al doilea copil in intretinere , in ac situatie la ce deduceri are dreptul?( val sumelor exacte)pt ca in sit. primului copil sal net este ac. nu apare nici o suma in plus. Cum se calculeaza? sau care este procedura?
Răspuns la discuția INTOARCERE DIN CIC
MULTUMESC MULT
Răspuns la discuția INTOARCERE DIN CIC
Multumesc mult pt raspuns. Daca am inteles bine angajatorul tb sa te incadreze din prima zi in care te-ai intors la munca la nivelul la care sunt ceilalti colegi cu ac incadrare si vechime si implicit sa recuperezi diferentele de salarizare. In cazul in care patronul nu se conformeaza (conf legii de mai sus) ii pot face reclamatie la itm