avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Activitate maintrebazi

Activitate maintrebazi

Aha, acum am inteles.Multumesc frumos , Domnule Avocat .

O zi buna !
Va multumesc mult Domnule Avocat ! Nu prea inteleg la ce va referiti cand spuneti " temeiul in care s-a dispus solutia de NUP."
Adica poate acum cel care a facut plangerea sa spuna ca nu stia la vremea respectiva daca sunt adevarate acuzatiile din plangere sau cum?

Poate sa aduca dovezi ca plangerea a fost pe motive reale ,chiar daca am NUP si poate sa nu fie pedepsit?

Adica, eu depun plangere pentru inducerea in eroare , este chemat la politie si aduce probe ca plangerea lui e reala , chiar daca eu am NUP?

Adica nu e suficient ca am NUP, ca sa fie pedepsit?


Multumesc frumos pentru ajutorul si timpul D-vs !
Buna ziua,

Poate cineva sa ma sfatuiasca, daca am primit un NUP in ianuarie 31 ( acuzatie pt evaziune fiscala) mai pot face acum plangere pentru inducerea in eroare a organelor judiciare? Exista un termen?

Persoana continua sa faca plangeri false si vreau sa inceteze.
Daca se poatesi cu art. de lege ceva, ar fi minunat.

Poate sa scape de acuzatia de inducere in eroare daca recunoaste ca acuzatia a fost falsa?

Asat in cazul in care mai pot sa-i depun plangere pentru inducere in eroare.

Va multumesc pentru ajutor.
Nimeni nu stie daca pot face plangere undeva pentru calomnie? Daune, sau actiune in pretentii, nu se poate, stie cineva?
Multumesc !
Va multumesc! Am o rezolutie pentru plangerea de evaziune fiscala, in care se spune ca fapta nu exista. Pentru asta fac denunt calomnios.
Dar spuneti ca pentru calomnia din sala de tribunal (ma rog scrisa pe intampinare si spusa de avocatul partii adverse) nu pot face nimic? Nu s-au reintrodus in codul penal?Eu parca asa auzisem.....:( Nu pot face plangere penala? Doar sa deschid proces in civil? Pai pe civil o sa ma apuce apocalipsa , dupa cum se misca la noi procesele, daca o amarata de ordonata de plata a durat aproape 2 ani......
Ar putea cineva avizat (avocat, consilier juridic,etc) sa-mi ofere o alta parere, sustinuta si de articol de lege?? Multumesc !
Buna ziua,

Am si eu , va rog, nevoie de un sfat.
Am avut un proces , ordonanta de plata. In repetate randuri, creditoarea, in intampinari, note de sedinta etc, m-a acuzat ca am furat documente din firma cand ea lipsea, ca am spart conturi de e-mail, evaziune fiscala ,etc si suna toti fostii mei colaboratori sa ma denigreze(lucrez cu contracte de comision, cu diferite firme).
As putea sa-i fac plangere pentru calomnie ? Unde? Am acele intampinari in care face acele afirmatii si acest lucru a fost spus si de av.creditoarei in sala de judecta.
Nu au adus dovezi ca este si adevarat ceea ce au sustinut, ba mai mult eu am dovezi ca n-am spart nici un mail, n-am luat nici un document (nu stateam in firma mai mult de 10 min si decat in prezenta creditorului, ca nu aveam motive) iar pentru acuzatia de evaziune fiscala, mi-a facut plangere penala si am rezolutie in care se spune ca fapta nu exista deoarece mi-am achitat taxele pt sumele incasate!

Asadar, pot sa-i fac plangere undeva? Mi-a stricat imaginea si ma afecteaza aceste acuze, mai ales ca suntem dintr-un oras mic si nici nu inceteaza cu telefoanele catre alti cunoscuti, sunt numai minciuni !

Va rog putin ajutor daca se poate , deoarece nu mai doresc sa ma hartuiasca, vreau sa inceteze cu acuzele false si cu denigrarile !

Cu respect!
Multumesc tare mult pentru raspunsul documentat. Sa aveti o zi placuta in continuare!

Buna ziua,

Am CIM suspendat 8 luni, pe motiv de solicitare CFS.
Eu n-am facut o astfel de cerere si nici n-am fost instiintat de decizie (sa semnez de primire)
Intrebare : de unde pot solicita sa vad cererea de CFS in baza careia s-a emis decizia de suspendare pentru 8 luni?

Exista la ITM sau la angajator? Daca este la angajator, pot face o solicitare sa primesc o copie a acestei cereri, mi-o elibereaza? Au trecut 4 ani de la suspendare :( dar n-am stiut de ea !

Multumesc !
Asa credeti? Va multumesc, o sa contactez un avocat si va spun ce am rezolvat, multumesc mult pt ajutor. !
La unele da(reducerea timpului de lucru la 10 ore/sapt, iar inainte de asta a facut un act aditional de marire a sal, semnat in fals, iar eu n-am primit nici o marire, am primit acelasi sal. altele sunt nesemnate (decizia de suspendare pt 8 luni a CIM este nesemnata- dar se spune ca aceasta suspendare este ca urmare a cererii mele de CFP, doar ca eu n-am facut o asemenea cerere, iar cererea asta nu o am, nu stiu unde este) si am un tabel in care sunt trecute toate aceste perioade intre 2007-2011, pentru ca nu mi-a trecut nimic pe carnetul de munca(acesta a stat in sertar din 2007-2011) nici macar data inceperii contractului :(
Ce este interesant este ca pe unele acte nu este nici macar semnatura patronului, este numele lui si semnatura este facuta de fiica acestuia care era director economic si care semna in locul lui, dar nu cu semnatura ei ci imita semnatura patronului ( nu stiu daca are importanta)