avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Elena

Activitate Mihaela Elena

Buna seara. Acum cateva luni cineva a intrat in apartamentul meu si mi-a fost furat un bun personal. Am dat declaratie la politie, ulterior am fost anuntata ca persoana respectiva a fost retinuta si ca va fi data in judecata iar eu am recuperat bunul personal.
De curand am inceput sa primesc citatii, in care scrie ca sunt chemata in instanta, in calitate de parte vatamata in acel dosar. Intrebarea mea este daca trebuie sa ma duc sau nu este nevoie de prezenta mea? Cei de la politie nu mi-au zis nimic ca trebuie sa ma duc si in instanta si nu stiu daca acea persoana nu va fi data in judecata decat daca ma duc eu ca parte vatamata. Multumesc
Buna ziua, daca sunt casatorita si vreau sa achizitionez un imobil, il pot cumpara doar pe numele meu sau este obligatoriu sa fie si sotul? Multumesc
Buna ziua, daca cumpar o casa care trebuie sa fie mobila si utilata (asa o vand), in contract de vanzare - cumparare se precizeaza acest lucru sau cum as putea sa ma asigur ca la final nu ramane casa goala? Multumesc
Buna ziua. Daca tatal meu are intre 32 si 35 de ani vechime, de 8 ani ia indemnizatia de handicap (decizie permanenta). Intrebarea mea esti: se poate pensiona anticipat (se considera aceasta pensie ca si stagiu de cotizare)? Multumesc
Buna ziua. Tatal meu, nascut in 1964, are decizie permanenta de handicap, este pensionat pe caz de boala, are vechime in munca intre 30 si 35 ani (nu stiu daca se pune si armata), intrebarea este daca s-ar putea pensiona anticipat sau care ar fi demersul pentru a se pensiona anticipat, in caz ca se poate? Multumesc
Buna ziua. M-ar interesa sa stiu daca bunurile dobandite inainte de casatorie se vor imparti cu sotul dupa casatorie? Multumesc
Buna seara. In cazul in care un copil de sub 1 an are ambii parinti cu probleme psihice, desi fara certificat, doar ocazional internari la obreja - mama o data, tatal de mai multe ori cu comportament agresiv in strada, cum se poate proceda astfel incat sa obtina eventual bunicii custodia? Bunicii din partea mamei vor sa incerce sa ii decada din drepturi pe ambii parinti (comcubunaj dar tatal a recunoscut copilul) pentru ca si-au dat seama ca nu sunt in stare sa creasca copilul, tatal cu caracter agresiv (a mai aflat de la mama) si mama prezentand semne de inconstienta fata de copil, putand sa il puna chiar in pericol. Multumesc
Buna ziua,

In data de 6 ianuarie tatal meu a primit decizia pentru primirea pensiei de handicap. I s-a zis ca de la jumatatea lunii martie poate sa inceapa sa ridice pensia, insa a primit doua raspunsuri diferite. O persoana i-a spus ca o sa primeasca pensia incepand cu luna februarie, iar alta persoana i-a spus ca o sa primeasca incepand cu luna ianuarie.

Legal din ce luna ar trebui sa inceapa sa primeasca pensia?
In aprilie 2010 parintii mei au trecut apartamentul lor pe numele meu. Dar impozitul pe locuinta au continuat sa il plateasca in fiecare an pe numele lor. Acum am fost la Taxe si Impozite sa le zic sa treaca impozitul pe numele meu si mi-au zis ca o sa fiu amendat. Este corect? Din moment ce impozitul e platit la zi in fiecare an.
Mi-am spus ca pe langa amenda, o sa trebuiasca sa platesc din urma, incepand cu acum 4 ani.
Va multumesc, Mihaela Scortari
Buna ziua, nu mi-am cumparat cauciucuri de iarna si m-ar interesa sa stiu in cazul in care as iesi in afara Bucurestiului dupa data de 1 noiembrie cu masina fara cauciucuri de iarna (nu la munte), daca as risca sa iau amenda? Din ce am inteles , nu am voie sa ies pe drumuri publice doar daca este polei, zapada .. Voiam sa ma asigur ca am inteles bine ! Va multumesc, Mihaela.