avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate MirunaAldea

Activitate MirunaAldea

Răspuns la discuția Recuperare dauna locuinta
Just !
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Intre timp am depus o plangere la Primaria Sectorului, Serviciul de Relatii cu Asociatiile de Proprietari asupra faptului ca presedintele nu-si indeplineste indatoririle legale si nu informeaza asiguratorul asupra cauzelor si vinovatilor, impiedicand intentionat derularea procedurii de recuperare a daunelor, ca sfideaza evidenta si trateaza totul cu rea vointa.
Am informat si asiguratorul asupra derularii evenimentelor.

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: de curand am fost inundata de apartamentul situat deasupra, proprietarul acestuia fiind plecat in concediu. La momentul plecarii apa rece a fost oprita, nu se stie din ce motiv. Cert este ca atunci cand i s-a dat drumul am "primit" pe pereti suvoaie si au ramas pete mari pe tavane si in colturile camerei. Am sunat la vecin dar nu a raspuns nimeni, am anuntat administratorul care a intrerupt apa. I-am cerut administratorului sa vina sa constate dauna dar nu a venit. S-a rezumat doar sa-mi dea un telefon si sa se asigure ca nu mai curge, desi locuieste cu un etaj mai jos. Fiind beneficiara unei polite de asigurare, evident, am chemat evaluatorul care a fotografiat si masurat totul. Intre timp a venit si vecinul de sus anuntat de administratie, dupa o zi de la eveniment, furios ca-i intrerupem concediul, ca la el este uscat !
Tot la o zi dupa eveniment vine presedintele asociatiei de proprietari care, surpriza, confirma ca la vecin este uscat si,... petele de pe peretii mei sunt uscate si probabil mai vechi! Nu au recunoscut ca a fost inundatie cu o zi in urma, ca a fost nevoit sa inchida apa si nici faptul ca la baza, tencuiala peretilor afectati era inca umeda. Prin urmare au considerat ca nu trebuie sa certifice faptul ca cel de sus mi-a inundat apartamentul. Mai mult, a adus si un instalator care sa spuna ca tevile comune nu sunt avariate si nici la vecinul de sus nu se vede vreo defectiune. In plus si-a dat cu parerea si asupra peretilor, ca parca ar fi ceva umezeala dar nu prea... Acum stau si ma uit la darele si petele ramase si ma intreb ce masinatii, ce interese sunt, daca sunt, si ce-as putea face sa-mi recuperez daunele in situatia in care administratia refuza sa indice cauza/vinovatii pentru producerea acestui eveniment. Cum ne putem descurca in astfel de situatii in care administratia nu coopereaza sau incearca sa musamalizeze totul. Astept o parere .