avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate draguta58

Activitate draguta58

Lucrez intr-o unitate bugetara cu autofinantare, Statiune de cercetare.
In 22.12.2016 am primit o decizie de marire salariu incepand cu 5.11.2016 avand in vedere : Legea 284/2010 si Legea 193/2016 de completare a Legii 284/2010.
Am primit salarii marite doar pt luna decembrie. Pentru luna ianuarie am fost anuntati ca nu vom mai primi marire, si nici nu am primit iar in 03.03.2017 am primit o decizie de anulare a celei decizii din decembrie , motivarea fiind nerespectarea Legii 193/2016 si OUG 99/2016.
V-as ruga respectuos, sa-mi spuneti daca e corecta decizia si unde e gresala, daca e.
Multumesc foarte mult.
Buna ziua,

Sunt nascut in 16.08.1956, absolvent studii superioare zi (5 ani) , armata 9 luni si lucrez din 01.09.1981, cu o intrerupere de 4 luni, cu o perioada de 19 ani si 10 luni in grupa a 2-a , in procent de 80%.
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta sau anticipat si in cazul din urma cat ar fi penalizarea.

Multumesc,

Stan Viorel

Buna ziua,
Va rog frumos daca poate sa-mi spuna cineva daca proprietarii de locuinte si terenuri, persoane fizice, sunt obligati sa mearga la primarie cu documentele pentru aceasta actiune de cadastrare gratuita, sau trebuie sa vina pe teren?
Eu si sotul meu suntem proprietarii unui teren de 1000 mp intr-o comuna din judetul Buzau , pe care am construit o casa in 2004 si tot de atuci avem toate documentele de vanzare -cumparare , autorizatie de constructie, intabulare si CARTE FUNCIARA.
Niste domni de la primarie ne-au trimis vorba, prin vecini, sa ne prezentam cu documentele la ei (programul e de la 9,30 la 4 si noi trebuie sa ne invoim de la serviciu). Am facut asta intr-o zi in pauza dar era f. aglomerat si nu am ramas. Ne-au amenintat ca daca nu vom veni , vom primi amenda, ca ei pleaca si nu stau dupa noi.

Multumesc,

Stan Eliza
Sunt nascut in 16.08.1956 si lucrez din 01.09.1981 pana in prezent cu 1 an somaj si 5 luni intrerupere. Am lucrat in grupa a II ade munca cu procent de 80%, 19 ani.
Can pot sa ma pensionez la limita de varsta si cand anticipat si care e penalizarea in situatia din urma?
Multumesc.
Răspuns la discuția angajare
multumesc.
Răspuns la discuția angajare
da

cu neprezentarea celui de-al 2-lea inscris
Discuție angajare
Situatie in unitate bugetara cu autofinantare:
In urma unui control de la CC in febr.2015, unitatea e obligata sa scoata la pensie casiera care depasise varsta standard de pensionare. Acesteia i se intocmeste contract de colaborare pe post de contabil. Se angajeaza economist care are si atributii de casier. In ianuarie 2016 se organizeaza concurs pentru ocuparea functiei de casier, se inscrie d-na fost casier si o persoana dinafara unitatii care nu se mai prezinta la concurs. D-na e admisa in functia de casier.
E legal, s-a comis vreo neregula?
Multumesc.
Buna ziua,
Cei care lucreaza in Statiunile de Cercetare si tin de Academia de Stiinte Agricole, au drepul la majorari de salariu odata cu bugetarii (suntem bugetari cu autofinantare si cand s-au taiat salariile cu 25% am fost si noi inclusi in categorie)?

Multumesc.
Discuție salarizare
buna ziua,
un salariat pensionat cu drept de munca 4 ore, poate sa lucreze, si sa fie pontat bine'nteles, 8 ore si chiar ore suplimentare?
Buna ziua,
Sunt nascut in august 1956, lucrez ca inginer din septembrie 1981, cu 1 an somaj si 5 luni intrerupere, cu 19 ani incadrat in grupa a 2-a . Va rog sa-mi raspundeti cand pot sa ma pensionez de drept si cand anticipat si ce penalizare,
Multumesc.