Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarizare bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarizare bugetari

Buna ziua,
Cei care lucreaza in Statiunile de Cercetare si tin de Academia de Stiinte Agricole, au drepul la majorari de salariu odata cu bugetarii (suntem bugetari cu autofinantare si cand s-au taiat salariile cu 25% am fost si noi inclusi in categorie)?

Multumesc.
începând cu data de 1 decembrie 2015, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor funcțiilor de bază/salariilor funcției de bază/indemnizațiilor de încadrare de care beneficiază personalul prevăzut în Anexa nr.I – Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Administraţie", Capitolul II – Unităţi de cercetare ştiinţifică, dezvoltare tehnologică şi proiectare din Anexa nr.II – Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Învăţământ", Anexa nr.IV - Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Cultură" , Anexa nr.V - Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Diplomaţie", Anexa nr.VI - Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Justiţie", Anexa nr.VII - Familia ocupaţională de funcţii bugetare „Apărare, ordine publică şi siguranţă naţională" și Anexa nr.VIII – Reglementări specifice personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral din venituri proprii, aflate în subordinea, sub autoritatea, în coordonarea Guvernului, ministerelor şi celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale şi locale, precum şi cele aflate în coordonarea primului-ministru şi cele aflate sub controlul Parlamentului la Legea-cadru nr.284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare,se majorează cu 10% faţă de nivelul acordat pentru luna noiembrie 2015.